מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשות5 דרכים למניעת סוכרת

5 דרכים למניעת סוכרת

מחקר מצביע על 5 מרכיבי אורח חיים שייסעו לכם למנוע התפתחות סוכרת

מאת מערכת כמוני
11/09/11
תגובות 1

באנשים שעמדו בכל 5 מרכיבי אורח החיים הסיכון לסוכרת ירד ב- 80% (צילום: Shutterstock)
באנשים שעמדו בכל 5 מרכיבי אורח החיים הסיכון לסוכרת ירד ב- 80% (צילום: Shutterstock)

 

מחקר חדש מצביע על 5 מרכיבים של אורח חיים שהקפדה עליהם תסייע למנוע סוכרת. אם תעמדו באחת מתוך 5 המטרות, הסיכון שלכם לפתח סוכרת ירד בערך בשליש. ככל שתעמדו ביותר מטרות, כך תפחיתו את הסיכון.

 

החוקרים מהמכון הלאומי ללב, ריאות ודם בארצות הברית עקבו במשך 10 שנים אחרי יותר מ- 200,000 גברים ונשים, במטרה לבחון את השפעת שילוב מרכיבי אורח חיים על הסיכון להתפתחות סוכרת סוג 2.

 

בתחילת המחקר הנחקרים שהיו בגילאי 50-71 ובריאים מילאו שאלונים מפורטים לגבי פעילות גופנית, תזונה, עישון, אלכוהול, היסטוריה רפואית וכמובן גובה ומשקל. במהלך תקופת המעקב דווח על התפתחות סוכרת אצל כ- 9% מהמשתתפים.

 

האנשים שהיה להם את הסיכון הנמוך ביותר לפתח סוכרת חלקו 5 מאפייני בריאות:

 

משקל תקין מדד מסת גוף (BMI) נמוך מ- 25.

 

הימנעות מעישון – לא מעשנים או מעשנים לשעבר שנגמלו לפני לפחות 10 שנים.

 

פעילות גופנית – 20 דקות של פעילות גופנית בעצימות גבוהה שמביאה לעליה בקצב הלב והזעה, 3 פעמים בשבוע לפחות.

 

תזונה בריאה – תזונה שמכילה סיבים רבים, כמה שפחות שומן טראנס ופחמימות עם אינדקס גליקמי גבוה, ויחס גבוה של שומנים טובים (בלתי רווים) לשומנים רעים (שומנים רוויים).

 

שתייה מתונה של אלכוהול או הימנעות מאלכוהול - שימוש מתון באלכוהול. אם בכלל – שני משקאות ביום או פחות לגברים ומשקה אחד או פחות לנשים.

 

לפי הממצאים שפורסמו בכתב העת Annals of Internal Medicine כל רכיב באורח חיים הוסיף בממוצע 30%-40% בהפחתת הסיכון להתפתחות סוכרת. באנשים שעמדו בכל 5 המרכיבים הסיכון להתפתחות סוכרת היה נמוך בכ- 80%, בהשוואה למשתתפים שלא עמדו באף אחד מהמרכיבים.

 

התוצאות לא היו תלויות בהיסטוריה המשפחתית של סוכרת מה שמראה כי אנשים עם נטייה גנטית עדיין יכולים למנוע, או לפחות לעכב את התפתחות המחלה.

 

 

Ann Intern Med 2011, 155(5), 292-299 
 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

ענתי1
15/09/11 18:10
מלבד זה אני חייבת לשתף שאני עצמי מאוד בריאה ועדיין גילו לי רמות של טריגליצרידים מאוד גבוהות וכולסטרול טוב נמוך מידי. בכל מקרה אני חושבת שלא כתבתם גם על תוספי תזונה שמאוד מאוד חשובים. אני לוקחת עכשיו פ...
מלבד זה אני חייבת לשתף שאני עצמי מאוד בריאה ועדיין גילו לי רמות של טריגליצרידים מאוד גבוהות וכולסטרול טוב נמוך מידי. בכל מקרה אני חושבת שלא כתבתם גם על תוספי תזונה שמאוד מאוד חשובים. אני לוקחת עכשיו פוליקוסנול 20 מ"ג Policosanol של סולגאר וזה מאוד עוזר לי, מסתבר אחרי שהלכתי לבדיקות נוספות, אה וכמובן הפסקתי לעשן- חשוב ביותר!

תודה על הכתבה.
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: