מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחיחדשותהליכה מפחיתה את הסיכון לשבץ

הליכה מפחיתה את הסיכון לשבץ

מחקר: לנשים שהולכות בקצב מהיר לפחות 3.5 שעות בשבוע סיכון מופחת לשבץ


הליכה מהירה קבועה קשורה לסיכון מופחת לשבץ בנשים (צילום: Shutterstock)
הליכה מהירה קבועה קשורה לסיכון מופחת לשבץ בנשים (צילום: Shutterstock)

מחקר ספרדי חדש מצא כי הליכה היא פעילות אידיאלית להפחתת הסיכון לשבץ מוחי בנשים. לא ברור מדוע, אך פעילויות גופניות אחרות לא נמצאו קשורות לסיכון לשבץ.

 

המחקר נערך בקרב כמעט 33,000 גברים ונשים בני 29 עד 69 שענו על שאלונים בנוגע לפעילות הגופנית שהם מבצעים. החוקרים חילקו את הנבדקים לפי מין, סוג ההתעמלות וסך הזמן שבילו בפעילות כל שבוע. בתקופת מעקב שנמשכה כ-12 שנים אירעו 442 אירועי שבץ בקרב המשתתפים. 

 

מהממצאים שפורסמו בכתב העת Stroke עולה כי נשים שהלכו הליכה מהירה במשך 210 דקות או יותר בשבוע היו בעלות סיכון נמוך ב-43% לשבץ בהשוואה לקבוצת הנשים הלא פעילות. לעומת זאת, פעילויות אחרות כמו רכיבה על אופניים לא נמצאו כקשורות לסיכון לשבץ. בנוסף, בקרב גברים, לא נמצא קשר בין סוג ההתעמלות או תדירות ההתעמלות לסיכון לשבץ.

 

תוצאות המחקר לא מוכיחות באופן חד משמעי כי ההליכה היא הגורם לסיכון המופחת לשבץ בנשים. עם זאת, מחקרים קודמים הגיעו לתוצאות דומות. לדוגמא, מחקר שפורסם בשנת 2010 מצא כי נשים שדיווחו כי נהגו ללכת בקצב מהיר היו בעלות סיכון נמוך ב-37 אחוז לשבץ מאשר נשים שדיווחו שאינן הולכות. המחקר בחן פעילויות גופניות נמרצות כמו ריצה, שחיה ורכיבה על אופניים, אך גם במחקר זה החוקרים לא מצאו קשר מובהק בין פעילויות נמרצות מלבד הליכה והפחתת הסיכון לשבץ.

 

 

Stroke, online December 6, 2012

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: