מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניסרטןחדשותהשמנה מעלה סיכון להתפשטות סרטן הערמונית

השמנה מעלה סיכון להתפשטות סרטן הערמונית

השמנה עלולה להפחית את הסיכוי של אדם לשרוד את מחלת סרטן הערמונית


השמנה היא גורם סיכון להתפשטות סרטן הערמונית (צילום: Shutterstock)
השמנה היא גורם סיכון להתפשטות סרטן הערמונית (צילום: Shutterstock)

 

מחקר מצא כי גברים בעלי עודף משקל נמצאים בסיכון גבוה פי 3 להתפשטות סרטן הערמונית, מאשר חולי סרטן הערמונית שמשקלם תקין. בקרב חולים עם השמנת יתר, הסיכון להתקדמות המחלה גבוה עוד יותר.

 

חוקרים מאוניברסיטת דיוק בצפון קרולינה בחנו 287 גברים שהערמונית החולה שלהם הוסרה, ושהסרטן שלהם חזר. כל הגברים קיבלו ADT – טיפול מפחית אנדרוגן. הטיפול מדכא את יצור הטסטוסטרון שמהווה דלק לסרטן הערמונית, ולכן אמור לדכא את התפשטות הגידול.

 

הם מצאו כי למרות שהנחקרים קיבלו את אותו טיפול, בקרב אלו שהיו עם השמנת יתר או עודף משקל, הסבירות להתפשטות הסרטן שחזר הייתה גבוהה פי 3 בהשוואה לחולים שמשקלם תקין.

 

בנוסף, גברים עם עודף משקל היו בעלי סיכון גבוה פי 3 שהסרטן יחדור לעצמות בהשוואה לחולים במשקל תקין, בעוד שבקרב גברים עם השמנת יתר הסיכון לגרורות באזורים אחרים בגוף היה גבוה פי 5.

 

החוקרים שהציגו את ממצאיהם בכנס השנתי של האיגוד האורולוגי האמריקני אמרו כי לא ברור מדוע אנשים שמנים נמצאים בסיכון להתקדמות הסרטן, אבל ייתכן שהם צריכים יותר ADT. בניגוד לתרופות רבות אחרות, מינון ה- ADT שניתן כיום לא מותאם למשקל.

 

למרות שהמחקר קטן, תוצאותיו משתלבות עם תוצאות מחקרים קודמים שמצאו קשר בין השמנה להחמרה של סרטן הערמונית. בעוד שהשמנה מעלה את הסיכון להתקדמות המחלה, מחקר אחר שפורסם לאחרונה מצא כי לאחר אבחון של סרטן הערמונית, 3 שעות שבועיות של הליכה מהירה יפחיתו את התקדמות המחלה.

 

סרטן ערמונית הוא הסרטן הנפוץ ביותר בגברים בישראל. על פי נתוני משרד הבריאות, 11.6% מהגברים היהודים יחלו בסרטן הערמונית.

 

 

לפרטים נוספים באתר אוניברסיטת דיוק

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: