מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותיוצרים כלי דם מתאי גזע

יוצרים כלי דם מתאי גזע

חוקרים ישראלים הצליחו ליצור כלי דם חדשים בעזרת תאי גזע עובריים

מאת אלה הר-נוי
18/12/11
תגובות 0

כשהוזרקו לשריר רגל של עכבר בו נחסמה זרימת הדם, הפריציטים יצרו כלי דם חדשים (צילום: Shutterstock)
כשהוזרקו לשריר רגל של עכבר בו נחסמה זרימת הדם, הפריציטים יצרו כלי דם חדשים (צילום: Shutterstock)

 

חוקרים מהמרכז הרפואי רמב"ם ומהטכניון הצליחו ליצור כלי דם חדשים יש מאין בעזרת תאי גזע עובריים שתוכנתו מחדש.

 

במחקר פורץ הדרך הופקו תאים הנקראים פריציטים – תאים בעלי תפקיד מכריע בבניית כלי דם ותפקודם. ההפקה נעשתה במהלך התמיינות של תאי גזע עובריים באמצעות סמנים אופייניים הנמצאים על קרום התאים. הפרציטים גודלו והתרבו במעבדה בכמויות גדולות המתאימות לטיפול במחלות לב וכלי דם.

 

כשהוזרקו לתוך שריר רגל של עכבר בו נחסמה זרימת הדם כמעט במלואה, הפריציטים יצרו כלי דם חדשים ושיקמו את תאי השריר שנפגעו מחוסר אספקת חמצן. הניסוי מדמה טיפול בנזק שנגרם לשריר או לרקמה כתוצאה מהפרעה באספקת דם, תופעה המאפיינת סיבוכים הקשורים למחלות שכיחות כגון מחלות לב, כלי דם וסוכרת.

 

הפריציטים הופקו הן מתאי גזע עובריים שמקורם בביציות מופרות שנתרמו למחקר והן מתאי גזע מושרים – תאים שנלקחו ממבוגר ותוכנתו מחדש באמצעות מניפולציות גנטיות לתאים עם תכונות עובריות. בדומה לתאי גזע עובריים, תאי גזע מושרים יכולים להתמיין לכל תא ורקמה בגוף האדם. היתרון של תאי גזע מושרים הוא שמאחר וניתן להפיקם מהחולה עצמו, השתלה של פריציטים שמקורם בתאים אלה תביא לריפוי הרקמה הפגועה ללא דחייה של התאים על-ידי גוף החולה.

 

למחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי Circulation של האגודה האמריקאית לקרדיולוגיה, חשיבות הן להבנת תהליכי התפתחות כלי דם והן לטיפול במחלות שכיחות בהן קיימת פגיעה באספקת הדם ללב, לגפיים וכדומה.

 

"מדובר במחקר פורץ דרך עם השלכות רחבות לתחומים רבים" אומר פרופסור רפי ביאר, מנהל רמב"ם "הדרך ליישום בחולים עוד ארוכה, אך אני רואה כאן פוטנציאל אדיר, שניתן יהיה לממש בעוד מספר שנים לא רב".

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: