מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותכלבים מוסיפים שנים לחיים

כלבים מוסיפים שנים לחיים

מחקר ענק מעלה כי לאנשים שמגדלים כלבים סיכון נמוך ב-24% למוות מוקדם. מחקר נוסף שמתפרסם במקביל מראה כי גם לאחר התקף לב או שבץ בעלי כלבים שורדים יותר

מאת אלה הר-נוי
10/10/19
תגובות 1

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

אם לקראת השנה החדשה החלטתם לשפר את הבריאות שלכם, תוכלו לעשות זאת באמצעות אימוץ כלב. החיים עם כלב נקשרו במחקרים לירידה בסיכון למחלות לב וכלי דם, הפחתה בלחץ הדם, פרופיל טוב יותר של שומנים בדם ותגובה מופחתת של מערכת העצבים הסימפתטית בחשיפה ללחץ. מערכת העצבים הסימפתטית היא זו שבעתות לחץ מאותתת לבלוטת יותרת הכליה לשחרר את הורמוני הלחץ אדרנלין וקורטיזול שגורמים ללב לפעום מהר יותר, לקצב הנשימה לעלות, לכלי הדם להתרחב, לפעילות מערכת העיכול להשתנות ולרמות סוכר הדם לעלות. בשנת 2013 איגוד הלב האמריקאי אף פרסם הצהרה מדעית לפיה כלבים עשויים להפחית את הסיכון למחלות לב ולהשמנה.

 

כעת מחקר ענק חדש מוכיח כי ההטבות הללו שנקשרו למגורים עם כלבים מתרגמות בסופו של דבר לסיכון מופחת למוות, בעיקר מוות ממחלות לב וכלי דם.

 

החוקרים מבית החולים מאונט סיני בחנו את כל המחקרים שפורסמו בעולם משנת 1950 ועד 2019 שבחנו כיצד משפיעה בעלות על כלב על מוות מכל סיבה שהיא ועל מוות ממחלות לב. ניתוח הנתונים כלל עשרה מחקרים עם נתונים של כמעט ארבעה מיליון נבדקים. כמחצית מהנבדקים היו במעקב יותר מעשור (והמעקב אחר היתר נמשך פחות מעשר שנים) ובמהלך תקופת המעקב נפטרו 530,515 מכלל הנבדקים.  

 

הסיכון למוות מכל סיבה שהיא במהלך המעקב היה נמוך ב-24% בבעלי כלבים בהשוואה לאנשים שלא גידלו כלב. החוקרים ציינו כי באנשים עם רקע של אירוע לב וכלי דם משמעותי – כמו התקף לב או שבץ, החיים בבית עם כלב נקשרו להגנה גדולה עוד יותר – ירידה של 65% בסיכון למוות. כאשר הם בחנו רק מוות ממחלות לב וכלי דם, נמצא כי בעלי כלבים זכו לירידה של 31% בסיכון למוות הקשור למחלות לב וכלי דם.

 

יש לציין כי במחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת של איגוד הלב האמריקני Circulation, לא נלקחו בחשבון גורמים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות.  

 

מסייעים בשיקום

 

מחקר נפרד שפורסם באותו גיליון של כתב עת, שנערך בקרב יותר מ-336,000 גברים ונשים בשוודיה, מצא גם הוא הטבות משמעותיות לחיים עם כלב. לפי המחקר, בבעלי כלבים התוצאות הרפואיות היו טובות יותר לאחר אירוע קרדיווסקולארי משמעותי כגון התקף לב או שבץ איסכמי. ההטבה הכי גדולה לבעלות על כלב נצפתה באנשים עם כלבים שחיים לבד.

 

החוקרים השוודים מאוניברסיטת אופסלה התבססו על מאגר לאומי שכלל נתונים על כל השוודים בגילי 40 עד 85 שעברו התקף לב או שבץ בין השנים 2001 עד תחילת 2012. הם בדקו נתונים סוציו-דמוגרפים, בעלות על כלב (שמחייבת רישום בשוודיה), אשפוזים, מוות וסיבות המוות במהלך תקופת המעקב שנמשכה עד סוף שנת 2012.

 

בניתוח הנתונים החוקרים נטרלו השפעה של גורמים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, לרבות גיל, מצב משפחתי, נוכחות של ילדים בבית, גורמים סוציו דמוגרפיים ומצב בריאותי.

 

בקרב אנשים שחיו בגפם והתאשפזו בעקבות התקף לב, לבעלי כלבים היה סיכון נמוך ב-33% למות במהלך תקופת המעקב בהשוואה לאלו שלא החזיקו כלב. בקרב אנשים שחיו עם בן זוג או ילד והתאשפזו בעקבות התקף לב, הסיכון למוות במהלך תקופת המעקב היה נמוך ב-15% באלו שהיו גם בעלי כלבים בהשוואה לאלו שחיו ללא כלב. עוד נמצא כי בעלי כלבים היו בסיכון נמוך ב-7% להתאשפז עקב התקף לב חוזר. גם בקרב אנשים שהתאשפזו בעקבות שבץ איסכמי נצפו תוצאות דומות. בקרב בעלי כלבים שחיו ללא אנשים נוספים הסיכון למוות במהלך תקופת המעקב היה נמוך ב-27% בהשוואה לאנשים ללא כלבים ובקרב אלו שחיו עם בן זוג או ילד, אלו שגם החזיקו כלב היו בסיכון נמוך למוות ב-12%.

 

כיצד משפיע הכלב על הלב?

 

החוקרים מסבירים כי בדידות וחוסר תמיכה חברתית הם גורמי סיכון חזקים למוות מוקדם והחיים עם כלבים מסייעים להפיג את הבדידות ולחזק תמיכה חברתית. כלבים נקשרו בעבודות גם להפחתת דיכאון וחרדה – גורמים שידוע כי הם קשורים לתוצאות פחות טובות לאחר אירועי לב או שבץ.

 

כלבים מסייעים להפיג את הבדידות ולהפחית דיכאון וחרדה (צילום: shutterstock)

 

בעלי כלבים גם נוטים להיות פעילים יותר מבחינה גופנית ופעילות גופנית הוכחה במחקרים רבים כגורם שמפחית סיכון למוות בכלל ומוות ממחלות לב וכלי דם בפרט ומהווה חלק מרכזי בשיקום לאחר התקף לב או שבץ. בעלי כלבים שחיים בגפם חייבים לרוב לבצע בעצמם טיולים עם הכלב.

 

במחקר משנת 2014 נמצא שאנשים מבוגרים עם כלב מגיעים לרמות פעילות גופנית השוות לאלה של אדם הצעיר מהם ב-10 שנים. במסגרת המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת Preventive Medicine, 547 אנשים מעל גיל 65 נשאו מד תאוצה שמדד את כל תנועותיהם במשך 7 ימים. בממוצע, בעלי הכלבים היו פעילים יותר ב-12% בהשוואה לאנשים דומים להם שאין להם כלב. עוד מצאו החוקרים כי בקרב אנשים מבוגרים שיש להם כלבים היו רמות נמוכות באופן משמעותי של חרדה ודיכאון.

 

במחקר אחר שפורסם בשנת 2011 בכתב העת Journal of Physical Activity and Health נמצא כי לבעלי כלבים שמטיילים עם כלבם סבירות גבוהה ב-34% להגיע לכמות הפעילות הגופנית המומלצת.

 

 

Circulation: Cardiovascular Quality and OutcomesVol. 12, No. 10Dog Ownership and Survival

 

Circulation: Cardiovascular Quality and OutcomesVol. 12, No. 10Dog Ownership and Survival After a Major Cardiovascular Event

עגנון
24/10/19 13:38
אני אוהב מאד חתולים. האם גם גידול חתול יכול לעזור בדומה? מצפייה בחתולים ביישוב שלי הבחנתי שהם חיה מאד אוהבת, חכמה ושומרת בקנאות על קשריה הרגשיים.
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: