מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותמה לחיידק הליקובקטר פילורי ולסוכרת?

מה לחיידק הליקובקטר פילורי ולסוכרת?

מחקר: לאנשים הנושאים בגופם את החיידק הגורם לחומציות בקיבה סיכון גבוה כמעט פי 3 לסוכרת


כשני שליש מהאנשים בעולם נחשפו להליקובקטר פילורי (צילום: Shutterstock)
כשני שליש מהאנשים בעולם נחשפו להליקובקטר פילורי (צילום: Shutterstock)

 

ההליקובקטר פילורי - חיידק הגורם לחומציות בקיבה ולכן לצרבות וכיבי קיבה - נפוץ מאוד, אך גורם לתסמינים רק אצל מעטים מהנושאים אותו. מחקר חדש שפורסם בכתב העת Diabetes Care מצא כי לאנשים הנושאים את החיידק סיכון גבוה כמעט פי 3 לפתח סוכרת סוג 2.

 

במסגרת המחקר חוקרים מאוניברסיטת קולומביה ביקשו לבדוק אם קיים קשר בין זיהומים שונים לסיכון מוגבר לסוכרת סוג 2. לשם כך הם עקבו במשך עשר שנים אחר 800 אנשים שבתחילת המחקר לא סבלו מסוכרת. דמם של הנחקרים נבדק לנוכחות של זיהומים שונים בהם הליקובקטר פילורי, הרפס וטוקסופלזמה.

 

במשך תקופת המעקב, 144אנשים פיתחו סוכרת. לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים נוספים המשפיעים על הסיכון לסוכרת כמו עישון והשמנה, נמצא כי הסיכון לסוכרת היה גבוה פי 2.7 באנשים שנחשפו להליקובקטר פילורי, ללא קשר לשימוש באנטיביוטיקה.

 

הערכת ארגון הבריאות העולמי (CDC) היא שכשני שליש מהאנשים בעולם נחשפו להליקובקטר פילורי, למרות שלרובם לא היו סימפטומים.

 

המחקר לא מצא קשר דומה בין התפתחות סוכרת ובין מחוללי מחלה אחרים כמו הרפס או החיידק טוקסופלזמה.

 

החוקרים משערים שייתכן וההליקובקטר הפילורי משרה תהליכים דלקתיים במעי שעלולים לקדם סוכרת. יחד עם זאת, המחקר לא מהווה הוכחה שהליקובקטר פילורי גורם לסוכרת, אלא שהוא עשוי להוות מנבא טוב למחלה. כעת נדרשים מחקרים נוספים בנושא.

 

 

Diabetes Care. 2012 Jan 25. Epub ahead of print

 

תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: