מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניסרטןחדשותאספירין עשוי לשפר את סיכוייהן של חולות סרטן השד

אספירין עשוי לשפר את סיכוייהן של חולות סרטן השד

מחקר: נטילת אספירין מפחיתה ב-58% את הסיכון של נשים שאובחנו עם סרטן השד למות מהמחלה

מאת אלה הר-נוי
03/07/14
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

העדויות על היכולות נוגדות הסרטן של האספירין הולכות מתחזקות. והפעם: מחקר מצא כי התרופה משפרת את סיכויי ההישרדות של חולות סרטן השד.

 

אספירין הוא נוגד דלקת לא סטרואידי המשמש לטיפול בכאבים, הורדת חום והפחתת דלקות. בנוסף, הוא מונע הצמדות טסיות ולכן גורם ל"דילול דם" ומשמש למניעת מחלות לב וכלי דם.

 

מספר מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות הצביעו על קשר בין שימוש קבוע באספירין להפחתה בסיכון להתפתחות של סוגים שונים של סרטן ובשיפור סיכויי ההישרדות של חולי סרטן מסוימים, בהם חולי סרטן המעי הגס. 

 

המחקר החדש בחן כיצד משפיע השימוש באספירין על סיכויי ההישרדות של נשים לאחר אבחנה של סרטן השד. החוקרים מאוניברסיטת גלזגו התבססו על נתוני רישום הסרטן בסקוטלנד, שהוצלבו עם נתוני מרשמים לתרופות ורישום מקרי המוות.

 

המחקר, שפורסם בכתב העת British Journal of Cancer, כלל 4,627 מטופלות שאובחנו עם סרטן השד בין השנים 1998 ל-2008, שהיו במעקב עד שנת 2010. 1,802 מהנשים מתו במהלך המעקב, 815 ממקרי המוות היו קשורים לסרטן. כמעט רבע מהנשים במחקר קיבלו מרשם לאספירין לאחר האבחנה. רוב הנשים השתמשו באספירין במינון נמוך שמטרתו למנוע מחלות לב וכלי דם.

 

לאחר שלקחו בחשבון בניתוח הנתונים משתנים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות כמו גיל, מצב סוציואקונומי, חומרת המחלה, טיפולים שונים למחלה ושימוש באספירין לפני האבחון, החוקרים מצאו כי שימוש באספירין הפחית ב-47% את הסיכון למוות מכל סיבה שהיא וב-58% את הסיכון למוות שנגרם ממחלת הסרטן.

 

יש לציין כי המחקר מצא קשר בין שימוש באספירין וסיכון מופחת למוות בקרב חולות סרטן השד, אך הוא לא מוכיח כי מדובר בקשר של סיבה-תוצאה. המחקר לא מהווה סיבה לנשים עם סרטן השד להתחיל לקחת אספירין על דעת עצמן. דרושים מחקרים נוספים בנושא. לאספירין גם עלולות להיות מספר תופעות לוואי בהן דימומים ופגיעה ברירית הקיבה. בנוסף, אספירין מתנגש עם פעילותן של תרופות רבות.

 

 

British Journal of Cancer (19 June 2014) | doi:10.1038/bjc.2014.264

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: