מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונילחץ דםמדריכיםעל הומוציסטאין ו-CRP

על הומוציסטאין ו-CRP

מהו הקשר בין החומצה האמינית והחלבון התגובתי לבין מחלות לב וכלי דם?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

רמות גבוהות של הומוציסטאין או CRP בדם נמצאו קשורות למחלות לב וכלי דם.

 

הומוציסטאין

 

הומוציסטאין הנה חומצה אמינית שכנראה מזיקה לדופן כלי הדם ורמתה נמצאה קשורה למחלות לב וכלי דם. בחולים עם רמה גבוהה של הומוציסטאין בדם (ערך גבוה מ-13 מיקרומול/ליטר) יש יותר תחלואה ותמותה ממחלות לב וכלי דם. ניתן להוריד את רמות ההומוציסטאין על ידי מתן חומצה פולית וויטמין B6 ו-B12, אך עדיין אין די מידע בנוגע לטיפול זה.

 

C Reactive Protein) CRP)

 

CRP הוא חלבון תגובתי שרמתו בדם עולה במצבי דלקת ולכן הוא מהווה סמן ביולוגי לדלקת. בשנים האחרונות הצטבר מידע הקושר דלקת להתפתחות טרשת עורקים. מכיוון ש-CRP עולה במצבי דלקת נמצא קשר הדוק בין רמתו בדם ובין הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם.

 

רמה הגבוהה מ-0.5 נחשבת לגבוהה ורמה הגבוהה מ-1.0 מצביעה על סיכון גבוה יותר לתחלואה לבבית. אמנם אין טיפול להורדת רמת ה-CRP, אך המידע חשוב כדי לטפל טוב יותר ביתר לחץ הדם כדי להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם.

 

 

אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: