מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

בעיות גדילה

עקומות גדילה

עקומות גובה שיעזרו לכם לעקוב אחר הגדילה של ילדיכם ולאתר בעיות גדילה בהקדם האפשרי

מאת אלה הר-נוי
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מעקב אחר הגדילה של ילדים מאפשר לאתר בעיות גדילה בהקדם האפשרי.

 

לאיתור בעיות גדילה חשיבות רבה - ראשית, קיימים מצבים רפואיים שמתבטאים בקומה נמוכה ופיגור בגדילה כמו מחלת צליאק, הפרעה בתפקוד בלוטת התריס, מחלות דלקתיות של המעי ומחלות נוספות. איתור של בעיית גדילה עשוי להוביל לאבחון וטיפול במחלות. שנית, ניתן לטפל בקומה נמוכה, וככל שמתערבים מוקדם יותר התוצאות יותר טובות.

 

כל כמה זמן מומלץ למדוד את גובה הילד?

 

בשנתיים הראשונות לחיי הילד המעקב אחר הגדילה מתבצע במסגרת התחנה לאם ולילד. לאחר גיל שנתיים, מעקב הגדילה לרוב לא מבוצע באופן סדיר ולכן גם להורים יש אחריות במעקב.

 

מגיל שנתיים חשוב למדוד את הגובה של הילד כל חצי שנה. המדידות יכולות להתבצע על-ידי רופא או אחות, אך ניתן גם למדוד את הילד בבית. כדי למדוד נכון את הגובה בבית יש להעמיד את הילד זקוף כשהראש ישר ופונה קדימה ליד הקיר, ללא נעליים וגרביים. את המדידה מומלץ לעשות עם סרגל ישר.

 

איך משתמשים בעקומות גדילה?

 

ההערכה של גובה מתבצעת באמצעות עקומות גדילה המשוות את הפרט מול האוכלוסייה. בכל עקומת גדילה נקבעו התחומים של הטווח התקין. תחומים אלו מבוטאים באחוזונים או בסטיית תקן מהממוצע לגיל. הגבול התחתון נקבע כאחוזון 3 או 2 סטיות תקן מתחת לממוצע. הגבול העליון נקבע כאחוזון 97 או 2 סטיות תקן מעל הממוצע. האחוזון הממוצע הוא אחוזון 50 וסטיית התקן בו היא 0.

 

כדי להעריך אם הילד נמוך, יש למקם את הגובה בגיל של הילד על עקומת הגדילה והעקומה תספק מידע על האחוזון שהילד נמצא בו.

 

עקומות גדילה שימושיות

עקומת אורך לבנים מלידה עד גיל שנתיים

 

עקומת אורך לבנות מלידה עד גיל שנתיים

 

עקומת גדילה לבנים מגיל שנתיים עד 20 שנים

 

עקומת גדילה לבנות מגיל שנתיים עד 20 שנים

 

מה משמעות התוצאות שמתקבלות בעקומות הגדילה?

 

אם הילד באחוזון 50 המשמעות היא שהגובה שלו ממוצע לגיל – 50% מבני גילו נמוכים ממנו ו-50% גבוהים ממנו. כאשר ילד נמצא באחוזון 75, המשמעות היא ש-25% מבני גילו גבוהים ממנו ו-75% נמוכים ממנו. גובה מתחת לאחוזון 3 מוגדר כקומה נמוכה הדורשת המשך בירור - 3% מהאוכלוסייה נמצאים באחוזון 3 או מתחתיו.

 

חשוב לתעד את האחוזון המתקבל בכל מדידה, כך ניתן יהיה לעקוב אחר קצב הגדילה ולוודא שהגדילה עקבית על אותו אחוזון ואין האטה בגדילה שיכולה לרמז על בעיה. פרופ' ליאורה לזר, רופאה בכירה במכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר לרפואת ילדים, מבהירה שהפרעה בגדילה יכולה להיות גם בילדים גבוהים, ואם נתייחס רק לגובה האבסולוטי של הילד אנו עלולים "לפספס" בעיות רפואיות אצל ילדים שקומתם אינה נמוכה אך דפוס גדילתם לא תקין.

 

גובה מתחת לאחוזון 3, שבירת אחוזונים כלפי מטה (ירידה משמעותית באחוזונים) או גדילה לאורך אחוזון שהוא מתחת לאחוזון הגנטי (גובה המטרה) מהווים סיבה להתקדם בבירור רפואי.

 

 

עוד על האבחון של בעיות גדילה בילדים

 

 

עדכון אחרון: אוגוסט 2015 

 

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: