סוכרת סוג-2

כמוניסוכרת סוג-2חדשותצמחונות מפחיתה את הסיכון לסוכרת

צמחונות מפחיתה את הסיכון לסוכרת

תזונה טבעונית או צמחונית תפחית את הסיכון לסוכרת. ההשפעה מיוחסת לתזונה עצמה, אך גם למידת ההשמנה

מאת מערכת כמוני
09/11/11
תגובות 4

לצמחונים וטבעונים סיכון מופחת לפתח סוכרת, בלי קשר למשקל שלהם (צילום: Shutterstock)
לצמחונים וטבעונים סיכון מופחת לפתח סוכרת, בלי קשר למשקל שלהם (צילום: Shutterstock)

 

לאנשים שאינם צמחונים סיכון גבוה פי 4 לסוכרת סוג 2 מאשר טבעונים. חלק מהסיבה לסיכון המוגבר של אוכלי הבשר טמון בהשמנה, אך גם לתזונה עצמה השפעה משמעותית – הסיכון של אדם שאינו צמחוני לפתח סוכרת כפול מזה של טבעוני באותו משקל עם מאפיינים דומים נוספים. גם צמחונות מפחיתה את הסיכון לסוכרת. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת Nutrition, Metabolism & Cardiovascular Diseases.

 

חוקרים מאוניברסיטת Loma Linda בחנו את הקשר בין סוגי תזונה שונים לשכיחות של סוכרת סוג 2. במחקר השתתפו יותר מ- 15,000 גברים ו- 26,000 נשים ללא סוכרת מארה"ב ומקנדה. הם חולקו לחמש קבוצות בהתאם לתזונה שלהם: טבעונים, צמחונים שאוכלים חלב וביצים, צמחונים שאוכלים דגים, חצי צמחונים (אוכלים מדי פעם בשר, אבל לא הרבה) ולא-צמחונים.

 

בתום מעקב שנמשך שנתיים החוקרים בדקו את שיעורי הופעת הסוכרת ומצאו כי שיעור התחלואה בסוכרת היה גבוה פי 4 אצל הלא-צמחונים בהשוואה לקבוצת הטבעונים. במהלך המעקב:

 

בטבעונים – 0.54% חלו בסוכרת.

 

בצמחונים שאוכלים חלב וביצים – 1.08% חלו בסוכרת.

 

בצמחונים שאוכלים דגים – 1.29% חלו בסוכרת.

 

בחצי צמחונים – 0.92% חלו בסוכרת.

 

בלא-צמחונים – 2.12% חלו בסוכרת.

 

הסוגים השונים של התזונה קשורים גם למשתנים אחרים המשפיעים בעצמם על הסיכוי לפתח סוכרת, כשהעיקרי בהם הוא השמנה. לאחר שהחוקרים בחנו וקיזזו את ההשפעות הנוספות - מגורמים כמו גיל, מין, השכלה, הכנסה, פעילות גופנית, שינה, עישון, צריכת אלכוהול והשמנה - הסיכון המופחת לו זכו הצמחונים נעשה קטן יותר, אך עדיין נותר משמעותי. הסיכון של אנשים שאינם צמחונים לסוכרת היה גבוה פי יותר מ- 2 בהשוואה לטבעונים שהיו באותו משקל ועם מאפיינים דומה אחרים. גם לצמחונים מסוגים אחרים הסיכון לסוכרת היה נמוך בכמחצית מהסיכון של אנשים שאינם צמחונים.

 

החוקרים הסיקו כי התזונה הטבעונית והצמחונית עצמה מפחיתה את הסיכון לסוכרת. מעבר להשפעה של המזון עצמו על הסיכון לסוכרת, החוקרים ציינו כי ההשמנה הייתה גורם משמעותי בסיכון להופעת המחלה.
 

 

Nutr Metab Cardiovasc Dis. 2011 Oct 7. Epub ahead of print

 

 תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
24/11/11 7:31
ריי
24/11/11 0:26
ישנם מחקרים שמראים שתזונה צמחונית שהיא נטולת אומגה 3 (ואולי גם חוסר B12 משפיע) מעלה משמעותית את הסיכון לחלות בסוכרת סוג 1. אם מישהו היה טורח לבדוק היה מגלה סטטיסטית שהרבה סוכרתיים מסוג 1 היו צמחונים ...
ישנם מחקרים שמראים שתזונה צמחונית שהיא נטולת אומגה 3 (ואולי גם חוסר B12 משפיע) מעלה משמעותית את הסיכון לחלות בסוכרת סוג 1.

אם מישהו היה טורח לבדוק היה מגלה סטטיסטית שהרבה סוכרתיים מסוג 1 היו צמחונים או קרובים לזה לפני התחלת הסוכרת, אני מכיר כמה כאלה וזה פשוט לא יכול להיות מקרי.

היחס של צמחונים מתוך אוכלוסיית חולי סוכרת 1 גדול בהרבה מהיחס של צמחונים מתוך כלל האוכלוסיה.

כותרת המאמר היא מסוכנת אפילו אם בתוך המאמר מדובר על סוכרת מסוג 2.
ד-ר-דינה-ראלט-PhD
17/11/11 7:25
זאת היתה אחת השאלות במחקר הזה ואכן כשהורידו את משתנה ההשמנה "הטבת" הצמחונות פחתה אם כי עדיין היתה משמעותית ביותר. אני אישית ממליצה לסוכרתיים לבחון השפעה על רמת הסוכר אחרי 3 ימי צמחונות ועוד...
זאת היתה אחת השאלות במחקר הזה ואכן כשהורידו את משתנה ההשמנה "הטבת" הצמחונות פחתה אם כי עדיין היתה משמעותית ביותר.

אני אישית ממליצה לסוכרתיים לבחון השפעה על רמת הסוכר אחרי 3 ימי צמחונות ועוד בטרם חלה הירידה במשקל.
דר-אלישבע-מילוא
16/11/11 23:07
האם עצם התזונה הצמחונית והטבעונית איננה גורמת לירידה במשקל ובעקבות כך למניעת סוכרת?
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: