מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונינשימהחדשותריאה להשתלה הוטסה מקפריסין לישראל

ריאה להשתלה הוטסה מקפריסין לישראל

במבצע אווירי מורכב צוות רפואי מבילינסון הוטס לקפריסין וחזר עם ריאה שהושתלה בהצלחה בישראלי

מאת אלה הר-נוי
26/07/12
תגובות 0

מרוץ נגד הזמן: הצוות הרפואי שטס לקפריסין (צילום: דוברות בית חולים בילינסון)
מרוץ נגד הזמן: הצוות הרפואי שטס לקפריסין (צילום: דוברות בית חולים בילינסון)

 

כל דקה הייתה מכרעת במבצע האווירי המורכב. תוך שעות ספורות מאז שהתקבלה ההודעה על ריאה זמינה בקפריסין, צוות רפואי מבית החולים בילינסון הצליח להגיע לקפריסין ולחזור לישראל עם ריאה, אותה השתילו בגבר בן 60 עם סוג דם נדיר.

 

שלשום התקבלה שיחה במרכז ההשתלות בישראל: "האם תצליחו להתארגן ולהגיע לבית החולים בניקוסיה שבקפריסין בתוך 4 שעות? אם כן, תוכלו לקבל ריאה מתורם בן 27 שנקבע אצלו מוות מוחי לאחר ניתוח ראש".

 

בקפריסין קיימת תוכנית להשתלת כליות בלבד, ואיברים אחרים מועברים למדינות עמם יש הסכמי שיתוף פעולה.

 

במרכז ההשתלות החל מרוץ נגד הזמן להוציא לפועל את המבצע המורכב. קודם היה צורך לבדוק את איכות הריאה ולשם כך להשיג פרטים רפואיים על התורם, לבדוק תוצאות של בדיקות דם וצילום חזה. במקביל, עוד לפני שהתקבלה החלטה סופית באשר לאיכות הריאה, החלו לאתר מטוס וטייסים שיוכלו להתארגן בפרק זמן קצר, ולארגן צידניות קרח עם תמיסות מיוחדות ודרכונים. לבסוף יצא לקפריסין צוות של 3 רופאים, צוות סיעודי ומפעיל מכונת לב-ריאה. באותו הזמן בבית החולים בילינסון החלו להכין את החולה להשתלה. המתח היה גדול כיוון שלא היה ברור אם יצליחו להגיע בזמן לקפריסין.

 

לאחר מספר שעות מורטות עצבים הריאה הושתלה בגבר בן 60 מתל אביב שסבל ממחלת הסיליקוזיס שנגרמה עקב חשיפה לאבק שיש. המושתל שלא נמצאה לו כליה בארץ בגלל סוג דמו הנדיר, מתאושש כעת ביחידת לטיפול נמרץ ומצבו יציב.

 

"במשך ארבע שעות מאוד קריטיות מרגע הוצאת הריאה בקפריסין ועד חיבורה בגוף המושתל פעלנו ללא לאות להצלחת המבצע" מספר ד"ר בינימין מדליון מנהל יחידת ההשתלות לב ריאה במערך חזה ולב בבילינסון.

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: