מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותשומן שנשאב מהירכיים חוזר לבטן

שומן שנשאב מהירכיים חוזר לבטן

מחקר: לאחר שנה, שומן שהוסר באמצעות שאיבת שומן חוזר לגוף- בדרך כלל לבטן

מאת אלה הר-נוי
05/05/11
תגובות 1

הבטן מקבלת מה שהירכיים איבדו (צילום: panthermedia)
הבטן מקבלת מה שהירכיים איבדו (צילום: panthermedia)

 

נשים שעברו שאיבת שומן בירכיים עשויות לקבל אותו מחדש תוך 12 חודשים- הפעם בבטן. כך עולה מחקר חדש שפורסם בכתב העת Obesity.

 

נשים רבות שעברו שאיבת שומן "זכו" לראות את השומן שהוסר צץ חזרה. אבל, עד היום הנושא לא נבדק באמצעות מחקרים מבוקרים על בני אדם.

 

חוקרים מאוניברסיטת קולוראדו החליטו לבדוק לראשונה מה קורה לשומן בגופה של אישה לאחר שאיבת שומן. הם בחרו 32 מתנדבות שלא סבלו מהשמנת יתר, אבל היה להן פיזור שומן לא פרופורציונאלי בגוף, כשהשומן מרוכז בעיקר באגן ובירכיים.

 

בתחילת המחקר הם מדדו את הרכב הגוף של הנשים בדרכים שונות ביניהן בדיקות הדמיה מיוחדות כדי למדוד בדיוק את היחס בין הרקמה השומנית ורקמות אחרות בגוף, מדידות היקפים וסריקות MRI. 

 

לאחר מכן הנשים חולקו לשתי קבוצות: 14 נשים עברו שאיבת שומן בנפח נמוך ו- 18 היו קבוצת ביקורת- נשים שהוצע להם לעבור שאיבת שומן בסיום המחקר.

 

הנבדקות עברו את כל הבדיקות שוב גם לאחר 6 שבועות, שישה חודשים ושנה. במשך תקופת המחקר, הנשים הסכימו לא לעשות כל שינוי באורח החיים כמו שינוי במנהגי האכילה ובפעילות הגופנית. 

 

כשהחוקרים השוו את המדידות, הם מצאו כי לאחר שישה שבועות אחוז השומן בגוף ירד ב- 2.1% בקבוצת שאיבת השומן וב- 0.28% בקבוצת הביקורת. לאחר שישה חודשים, ההבדל בין הקבוצות היה קטן יותר ולאחר שנה, כבר לא היה הבדל בין הקבוצות בירידה באחוז השומן בהשוואה לתחילת המחקר.

 

עוד מצאו החוקרים כי השומן שחזר הצטבר מחדש באזורים שונים של הגוף. לאחר שנה, אזור הירכיים- ממנו נשאב השומן - נותר כפי שהיה לאחר שאיבת השומן, והשומן שנוסף חזרה הצטבר בחלק העליון יותר של הגוף- באזור הבטן העליונה, אבל גם בכתפיים ובזרועות.

 

אחד ההסברים לתופעה שנותנים מומחים הוא שהגוף האנושי "מגן" על השומן שלו, ואם מנסים לאבד אותו, הגוף ימצא דרך להשיבו חזרה. מכיוון ששאיבת השומן הורסת מבנים זעירים ששומרים את השומן במקומו באזור השאיבה, השומן מחפש לעצמו מקום אחר להתיישב בו.

 

למרות כל זאת יותר ממחצית מהנשים בקבוצת הביקורת בחרו לעבור את שאיבת השומן לאחר שהמחקר הסתיים, על אף שידעו את תוצאותיו.

 

 

Obesity , (7 April 2011) | doi:10.1038/oby.2011.64

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
05/05/11 17:10
שומן זה לא רקמה חסרת חיים שאפשר לקצוץ אלא יותר כמו גזע חי שגזמנו והוא יצמח מחדש... ההשמנה אחרי הניתוח  דומה לתהליך של השמנה אחרי דיאטה, אלא שכאן הוציאו את תאי השומן האוגרים את השומן במקום אחד ולא היתה ברירה למערכת אלא לאחסן את השומן המוחזר במקום אחר ואין כמו פונציאל המקום שבבטן.

זה מזכיר לי את הפוסט על תהליכים הקרויים CATCH UP - אלה מתייחסים למהלכים של תאי שומן ש"איבדו" את השומן שהיה אגור בהם או למצבי חוסר תזונה כמו אצל פגים.
במצבים כאלה מופעל מיקבץ תהליכים המנתבים את הגוף להחזיר לעצמו את השומן החסר... למשל, הם יעכבו פעילות שרירים, או יפחיתו את ה- thermogenesis וזאת כדי לא לבזבז אנרגיה, כל עוד לא נבנה מאגר השומן הרצוי לתאי השומן.
גם adaptive thermogenesis הוא בהחלט תיאור של מטבוליזם שיבטיח חוסר הרזייה.
ועוד...תאי השומן יודעים לשלוח סיגנל ללבלב לעודד הפרשת אינסולין לקדם ניצול גלוקוז.
וגם על מניעת חימצון שומנים מהמזון ועל התרבות תאי שומן בהשמנה שאחרי הרזייה.
ואנחנו המאמינים שהכל בידינו, מוצאים את עצמנו לפתע, אחרי תקופת דיאטה, בלי כח לזוז...ותוך זמן קצר ובלי להבין איך זה קרה לנו, אנחנו גם משמינים חזרה את כל המשקל שאיבדנו בזמן הדיאטה....וכאן אחרי הניתוח...
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: