מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונילחץ דםחדשותשוקולד מריר מפחית לחץ דם

שוקולד מריר מפחית לחץ דם

מחקר ענק: שוקולד מריר מפחית לחץ דם, אבל רק בקרב אנשים הסובלים מיתר לחץ דם מלכתחילה


ההשפעה על לחץ הדם הסיסטולי דומה להשפעה של פעילות גופנית יומית של כ- 30 דקות (צילום: אתר panthermedia)
ההשפעה על לחץ הדם הסיסטולי דומה להשפעה של פעילות גופנית יומית של כ- 30 דקות (צילום: אתר panthermedia)

 

בקרב אנשים הסובלים מיתר לחץ דם, אכילת שוקולד מריר באופן קבוע, יכולה להפחית את לחץ הדם באופן משמעותי.

 

מחקר שפורסם בכתב העת BMC Medicine שילב את התוצאות של 15 מחקרים על האפקט של הפלבונואידים- רכיב בשוקולד שגורם להתרחבות כלי דם- על לחץ הדם.

 

הפלבונואידים מביאים להיווצרות תחמוצת חנקתית בתאי החיפוי המרפדים את כלי הדם, מה שמגביר התרחבות כלי דם ולכן יכול להפחית את לחץ הדם.

 

החוקרים ביצעו את מחקר העל הזה, מכיוון שמחקרים קודמים העלו ממצאים סותרים על האופן הממשי בו אכילת שוקולד משפיעה על לחץ הדם. 

 

הם מצאו כי שוקולד מריר מפחית את לחץ הדם באנשים הסובלים מיתר לחץ דם. ההפחתה שנמצאה בלחץ הדם הסיסטולי של- 5 מ"מ כספית, יכולה להיות בעלת משמעות קלינית ממשית. מדובר בהשפעה דומה להשפעה של פעילות גופנית יומית של כ- 30 דקות, שידוע כי היא מביאה להפחתה של 4-9 מ"מ כספית בלחץ הדם הסיסטולי. ירידה כזו בלחץ הדם יכולה באופן תיאורטי להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם בכ- 20 אחוז.

 

יחד עם זאת, המחקר הראה כי השוקולד לא הביא לירידה בלחץ דם באנשים עם לחץ דם תקין.

 

צריך לזכור שבשוקולד, גם אם מדובר בשוקולד מריר איכותי שמכיל ריכוז קקאו גבוה ולכן הרבה פלבונואידים, יש גם לא מעט קלוריות. ההשמנה שעלולה להיגרם מצריכת יתר של שוקולד, מלווה בעצמה בנזקים לבריאות. לכן, אולי כדאי להעדיף מיץ סלק, גם הוא מפחית את לחץ הדם במנגנון דומה על פי מחקר שפורסם לאחרונה.

 

BMC Medicine 2010, 8:39 doi:10.1186/1741-7015-8-39

 

עוד על שוקולד ובריאות 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה  

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: