מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשותאומגה 3 וכורכום יסייעו לנפגעי חוט שדרה?

אומגה 3 וכורכום יסייעו לנפגעי חוט שדרה?

חומצת השומן אומגה 3 ומרכיב של התבלין כורכום הצליחו לשמר יכולת הליכה בחולדות לאחר פגיעה בחוט השדרה

מאת אנה רייזמן
11/07/12
תגובות 2

תזונה עשירה בחומצות שומן וכורכומין מפחיתה נזק בחוט השדרה (צילום: Shutterstock)
תזונה עשירה בחומצות שומן וכורכומין מפחיתה נזק בחוט השדרה (צילום: Shutterstock)

 

חוקרים מאוניברסיטת UCLA גילו שתזונה המעושרת בחומצת השומן אומגה 3 ומרכיב של תבלין הכורכום, סייעה לשמר הליכה בחולדות לאחר פגיעה בחוט השדרה. ממצאי המחקר שפורסם בכתב העת Spine מעלות את האפשרות שתוספי מזון אלה עוזרים לתקן נזק בתאי העצב ומשמרים תפקוד נוירולוגי לאחר נזק ניווני בצוואר.

 

"בתהליך הזדקנות נורמלי לעיתים נוצרת היצרות של תעלת השדרה, אשר בסופו של דבר מפעילה לחץ על חוט השדרה ופוגעת ברקמות" מסבירה החוקרת הראשית, ד"ר הולי לנגסטון. "בעוד שניתוח יכול להקל על הלחץ ולמנוע פגיעה נוספת, לא ניתן לתקן את הנזק שכבר נגרם לתאים ולסיבי העצבים. רצינו לבדוק האם אותם תוספי המזון יוכלו לסייע לחוט השדרה לרפא את עצמו". 

 

צוות החוקרים בחן חולדות עם פגיעה דומה למיאלופטיה צווארית – תהליך פרוגרסיבי של היצרות תעלת השדרה המתרחש לעיתים קרובות בקרב אנשים הסובלים ממצבים המחלישים את עמוד השדרה כמו דלקת מפרקים שיגרונית או אוסטיאופורוזיס. מיאלופטיה צווארית עלולה להוביל למגוון תסמינים נוירולוגיים, כגון קשיי הליכה, כאבים בצוואר ובידיים וחולשה של הגפיים. מדובר במצב הנפוץ ביותר שגורם לבעיות הליכה הקשורות בפתולוגיה של עמוד השדרה אצל בני 55 ומעלה.

 

הקבוצה הראשונה של החולדות ניזונה מאוכל הדומה בהרכבו לתזונה מערבית - תזונה עתירה בשומנים רוויים וסוכר. הקבוצה השנייה צרכה תזונה רגילה בתוספת אומגה 3 וכורכומין - נוגד חמצון המצוי בכורכום. קבוצה שלישית של חולדות - ללא פגיעה בחוט השדרה שקיבלה תזונה רגילה - היוותה את קבוצת הביקורת של הניסוי.

 

החוקרים בחנו את תוספי המזון הללו מכיוון שנצפה כי אומגה 3 תיקנה נזק בקרומי תאים וכורכומין הוא נוגד חמצון חזק שמחקרים קודמים קשרו אותו לתיקון רקמות. שני הרכיבים גם מפחיתים דלקתיות.

 

החוקרים בדקו את יכולת ההליכה של החולדות בתחילת המחקר ועקבו אחר תהליך ההתקדמות על בסיס שבועי. הם מצאו כי חולדות שניזונו מהתזונה המערבית הפגינו יכולת הליכה שהחמירה עם התקדמות המחקר. לעומת זאת, קבוצת החולדות שקיבלו תזונה עם תוספת אומגה 3 וכורכומין הלכו טוב יותר באופן משמעותי, אפילו שישה שבועות לאחר תחילתו של המחקר.

 

בשלב הבא, המדענים בחנו את חוט השדרה של החולדות כדי להעריך את השפעת התזונה על הפגיעה ברמה המולקולארית. החוקרים מדדו את הרמות של שלושה סמנים, הקשורים לנזק לקרומי התאים, תיקון עצבי ותקשורת בין התאים.

 

חולדות שניזונו מתזונה מערבית הראו רמות גבוהות יותר של הסמן הקשור לנזק לקרומי התאים. לעומת זאת, נראה כי אומגה 3 וכורכומין הביאו לקיזוז ההשפעה של הפגיעה - בחולדות שקיבלו את תוספי התזונה רמות הסמן המצביע על נזק לקרומי התאים היו דומות לרמות בקבוצת הביקורת (החולדות שלא סבלו מהפגיעה).

 

רמות סמנים הקשורים לתיקון עצבי ותקשורת תאים היו נמוכות באופן משמעותי בקבוצת החולדות שניזונה מתזונה מערבית. הרמות בחולדות שקיבלו תוספי אומגה 3 וכורכומין היו דומות לאלה של החולדות בקבוצת הביקורת.

 

החוקרים מסכמים כי נראה שאומגה 3 וכורכומין מפעילים מנגנונים מולקולאריים המשמרים תפקוד נוירולוגי לאחר פגיעה בחוט השדרה בחולדות. לדבריהם, המחקר מהווה צעד ראשון לקראת הבנת תפקיד התזונה בהגנה על הגוף מפני מחלות ניווניות.

 

 

Journal of Neurosurgery: Spine,June 26, 2012

אנה-רייזמן
11/07/12 19:46

דב שלום

אני שמחה לראות שאתה הוכחה "משלנו" למחקר שבוצע מעבר לים . לא בטוחה שהפסקת טיפולי פיזיותרפיה מועילה בכל המקרים של איזושהי פגיעה בחוט השדרה, אולם אם זה פעל במקרה שלך לט...


דב שלוםאני שמחה לראות שאתה הוכחה "משלנו" למחקר שבוצע מעבר לים smiley. לא בטוחה שהפסקת טיפולי פיזיותרפיה מועילה בכל המקרים של איזושהי פגיעה בחוט השדרה, אולם אם זה פעל במקרה שלך לטובה, yes.נשאר רק לאחל לך שימשיך ככה


Dov-c3c4
11/07/12 19:39

איני יכול להתאפק, זו פעם 4 היום שאני מנסה להגיב פה.  לכתבה של אנה.  והאתר לא קולט אותי.

הפעם אני מתעקש, זה קרה כבר מספר פעמים בעבר. כנראה לאתר חסרים ויטמינים ומינרלים.

...


איני יכול להתאפק, זו פעם 4 היום שאני מנסה להגיב פה.  לכתבה של אנה.  והאתר לא קולט אותי.הפעם אני מתעקש, זה קרה כבר מספר פעמים בעבר. כנראה לאתר חסרים ויטמינים ומינרלים.לענין.רציתי לספר שאני זכיתי בפגיעה בחו"ש בגובה C3/C4  והתוצאה פגיעה ב-4 הגפיים ספסטיות וקושי בהליכה,ובכלל הליכה של ברווז שיכור. כל זה מינואר 2007. עובדתית קיים והכל בסדר.לפני כשנה זכיתי בתחילת שידורים/קרינה  של ה-L תוך כאבים נוראיים ברגל אחת ואי יכולת לעמוד לצעוד או לשכב, מצב יחידי ללא כאבים היה ישיבה.לאחר מספר חודשים הרגל הראשונה קצת נרגעה, ולאחר כחודשיים הסיפור עבר לרגל השניה.כאבים שלא  נכללו ב-10 המכות. הכאבים נוראיים ונמשכו עד למאי האחרון. ועד עתה סיפורי הגב התחתון,  ירדו לרמה 0.5 אם קודם היו 100.  ברור שהמתת של הפגיעה בחו"ש העליון לא חלף, אולי וגם פה יתרחש  שיפור , אולי.אני רושם כאן את המקרה שלי לאחר העיון במחקר העוסק באומגה 3.במקרה במקביל לתחילת השידורים של ה-L אצלי התחלתי לצרוך אומגה 3 בכמויות דרך דגים 3 פעמים בשבוע ודרך אגוזי מלך ושקדים ,כל יום חופן נאה. וכנראה גם מזוני שעיקרו מהירקן תרמו לחיסול ההקרנות מהגב התחתון לרגליים. וכן כל יום אני צורך זרזיף של כורכום בחביתה שלי או ביוגורט שלי.כן גם הפסקתי כל מיני פעילויות כולל פיזיוטרפיה.  כך שהענין עם הגב התחתון והשידורים לרגליים ניתן לומר שחלף , ולאור הפרסום של אנה אני מניח שהאומגה 3 עשתה פה עבודה יעילה.ובאופטימיות, הרבה בריאות לכולם.דבנ.ב. לא צרכתי שום תרופות.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: