מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מנהלי קהילה

דניאלה הרצוג
דניאלה הרצוג
ד"ר (PHD) דניאלה הרצוג עובדת במכבי כאחות אונקולוגית מחוזית במחוז ירושלים שפלה. בעלת תואר שני ותואר שלישי במדעי הרפואה בתחום התמודדות עם סטרס וחרדה.
כמוניסרטןחדשותאף חדש בגיל 109

אף חדש בגיל 109

בעקבות חשיפה לשמש, התפתח גידול במחצית מאפו של מאיר קורנר. בגיל 109 הוא זכה לאף חדש


מאיר קורנר וד''ר יצחק רמון (צילום: פיטר פליטר)
מאיר קורנר וד''ר יצחק רמון (צילום: פיטר פליטר)

 

אחרי שעבר שתי מלחמות עולם, אינספור אירועים שעצבו את ההיסטוריה ו-109 ימי הולדת, מאיר קורנר למד, על בשרו, שיש חדש תחת השמש. בגילו המופלג, זכה קורנר לאף חדש, לאחר שגידול התפתח במחצית מאפו עקב חשיפה לשמש. האף נכרת ושוחזר מידית בעזרת עור ממצחו.

 

מאיר קורנר המתגורר בחיפה הצליח לעקוף את תוחלת החיים הממוצעת. בגיל 109 הוא בעל בריאות כללית טובה וראש צלול. הסוד שלו פשוט: עשה מה שגורם לך אושר. לקורנר יש סדר יום קבוע שכולל שינה טובה, הרבה מנוחה, קריאה, שיח קבוע עם הקב"ה והחלק המרכזי ביום שלו הוא הבילוי בים. כבר שישים שנה שהוא לא מפספס את ההליכה לים, שם הוא שוחה, פוגש חברים ונהנה מהשמש החמה.

 

לפני כמה חודשים התגלה כי באפו של קורנר התפתח גידול שהתפשט על כ-50% מאפו. מקורו של הגידול, ככל הנראה, היה בחשיפה הממושכת לשמש. לפני כשבועיים וחצי עבר קורנר ניתוח לכריתת הגידול באף ושיחזור מידי בבית החולים רמב"ם. כך, בגיל 109 הוא זכה להתהדר באף חדש שנוצר בעזרת עור ממצחו.

 

ההליך הניתוחי מתואר כבר במאה ה-15 בהודו, אז בוצעו ניתוחי השחזור בעיקר על קורבנות לענישה אכזרית שבגינה נכרת אפם. ברמב"ם הצטבר ניסיון רב בניתוחים מסוג זה, המכונים בעגה המקצועית "שחזור אף על-ידי מתלה מהמצח". ניתוחים אלו מבוצעים בעיקר עקב כריתות כתוצאה מגידולים, ורמב"ם הוא המקום היחיד בארץ שבו מבצעים את שחזור האף בהרדמה מקומית, תהליך המקצר את הניתוח מכשעתיים וחצי לשעה.

 

הניתוח מבוצע בשני שלבים. בשלב הראשון מוציאים מהמצח את פיסת העור הנדרשת לשחזור, חותכים את עור המצח מסביב, פרט לבסיס הנמצא באזור הגבות, ומרימים את כל פיסת העור מהמצח, כך שהיא נותרת מחוברת לבסיס בלבד. כעת מסובבים את פיסת העור (המתלה) לכיוון האף, מניחים אותה באזור החסר, מעצבים לפי הצורך ותופרים אותה לחלק שנותר מהאף הפגוע. לאחר ההעברה סוגרים את הפגם שנוצר במצח על-ידי תפירה של קצה לקצה. בתוך שבועות ספורים, פיסת העור מיועדת להיקלט במקומה החדש על האף וכלי דם מתוך גדם האף אמורים לצמוח לתוכה ולספק אותה. כאשר המתלה נקלט במקום, הוא יכול לחיות מכלי הדם החדשים שגדלו לתוכו וניתן לנתק אותו מבסיסו. הגשר שהיה בין אזור הגבות לאזור הפגם נחתך, האזור בין הגבות נתפר ותופרים את חלקה העליון של פיסת העור לגדם האף. לעיתים יש צורך בשלבים נוספים כדי לעצב את האף ולהביאו למראה טבעי ביותר.

 

"שחזור אף, בשל מיקומו המרכזי, הוא אתגר לא פשוט, אך עמדנו בו יפה" מציין ד"ר יצחק רמון, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית ברמב"ם ומי שניתח את קורנר "אנחנו ימים ספורים לאחר הניתוח, ונראה כאילו כלום לא קרה לאפו של המנותח".

 

קורנר לא עומד בפיתוי וממתין לרגע שיתאפשר לו לחזור לים: "הרופאים אומרים שזה בגלל השמש, אבל אני לא חושב שבגלל זה אני צריך להפסיק ללכת לים" הוא אומר "אני מרגיש טוב ונראה טוב, בזכות הרופאים ובזכות זה שאני עושה את מה שאני אוהב. הקב"ה הבטיח לי בשיחות שלנו עוד הרבה שנים על פני האדמה, וברגע שאוכל, אחזור לים, עם הגנה".

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה