מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותהדיאטות הטובות ביותר: המצעד השנתי

הדיאטות הטובות ביותר: המצעד השנתי

פאנל מומחים דירג את הדיאטות הטובות ביותר. אילו דיאטות הכי טובות לירידה במשקל? באיזו דיאטה הכי קל להתמיד? ומאילו דיאטות עדיף להתרחק?


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

דיאטת DASH ותזונה ים תיכונית הן הדיאטות הטובות היותר לשנת 2018 – כך לפי המצעד השנתי של הדיאטות הטובות ביותר של ה-U.S. News & World Report . הרשימה הורכבה על ידי פאנל מומחים אמריקאים שהעריך ודירג את הדיאטות הטובות ביותר מבין  40דיאטות פופולאריות.

 

הבאנו את דירוג הדיאטות בקטגוריות המרכזיות ופרטים על הדיאטות הטובות ביותר. 

 

הדיאטות הכי טובות באופן כללי

 

כדי ליצור את הרשימה תחת הקטגוריה של 'הדיאטות הכי טובות באופן כללי' המומחים דירגו כל דיאטה בשבעה תחומים: כמה קל להתמיד בדיאטה, ירידה ארוכת טווח וקצרת טווח במשקל, עד כמה הדיאטה מזינה, עד כמה היא בטוחה והיכולת של הדיאטה למנוע או לאזן מחלת לב וסוכרת.

 

בראש הדיאטות הטובות ביותר באופן כללי עומדות (בתיקו) דיאטת DASH והתזונה הים תיכונית. אחריהן ברשימה - הדיאטה הגמישה הצמחונית (פלקסיטריאן), שומרי משקל ובהמשך -דיאטת MIND, דיאטת TLC ודיאטה עם צפיפות אנרגטית נמוכה / אכילה על פי נפח (Volumetrics)

 

הדיאטות שקיבלו את הדירוג הנמוך ביותר השנה בקטגוריה זו הן דיאטת דוקאן - דיאטה ששמה דגש על צריכה של חלבונים תחת מגבלות רבות וכן דיאטה קטוגנית (Keto) - דיאטה בה צורכים כמויות גדולות של שומן, כמעט ללא פחמימות, כדי להגיע למצב של קטוזיס, מצב בו לגוף אין סוכר ולצרכי אנרגיה הוא מסתמך על שומנים – גם מהתזונה וגם ממאגרי הגוף – אותם הוא מפרק לחומרים המכונים "קטונים".

 

הדיאטות הטובות ביותר להרזיה

 

הדירוג בקטגוריה זו התבסס על שילוב של ירידה קצרה וארוכת טווח במשקל. הדיאטות הטובות ביותר לירידה במשקל הן "שומרי משקל" ודיאטה עם צפיפות אנרגטית נמוכה / אכילה על פי נפח

 

הדיאטות הטובות ביותר לסוכרת

 

במקום הראשון תזונה ים תיכונית ובמקום השני דיאטת DASH.

 

הדיאטות הבריאות ביותר ללב

 

במקום הראשון – דיאטת DASH ואת המקום השני חולקים תזונה ים תיכונית ודיאטת אורניש (Ornish Diet). 

 

הדיאטות שהכי קל להתמיד בהן

 

כדי לדרג את הדיאטות השונות בקטגוריה זו המומחים בחנו מדדים כגון: האם התזונה טעימה ומשביעה? האם היא מעמיסה דרישות מחמירות? האם היא דורשת מזונות ייחודיים? בקטגוריה זו דורגה תזונה ים תיכונית במקום הראשון ואת המקום השני חולקות הדיאטה פלקסיטריאן ושומרי משקל.

 

דיאטת DASH

 

דיאטת DASH לא פותחה למטרות של ירידה במשקל, אלא כתוכנית תזונתית מבוססת מדע לטיפול ומניעה של יתר לחץ דם. הדיאטה מעודדת צריכת רכיבים שמיטיבים עם לחץ הדם כגון אשלגן, סידן וסיבים תזונתיים ממזונות בהם פירות, ירקות, דגנים מלאים, מוצרי חלב רזים ובשרים רזים, לצד הפחתת שומן רווי, בשר אדום ומלח. 

 

דיאטת DASH מומלצת גם נגד סוכרת ומחלות לב. היא זוכה זו השנה השמינית ברציפות במקום הראשון בדירוג הדיאטות הטובות ביותר באופן כללי והיא גם עומדת בראש הדירוג של הדיאטות עם התזונה הבריאה ביותר – לצד התזונה הים תיכונית. ברשימת הדיאטות הטובות ביותר להרזיה דיאטת DASH הגיעה למקום השישי. 

 

דיאטת DASH: תפריט 

 

התזונה הים תיכונית

 

תזונה שמתרכזת בדגנים מלאים, קטניות, אגוזים, דגים ופירות ים, שומנים בריאים ממקורות כמו שמן זית וטחינה, פירות, ירקות ותבלינים. היא אפילו מעודדת שתיית כוס או שתיים של יין ביום. תזונה ים תיכונית נקשרה במחקרים רבים להפחתת הסיכון למחלות כרוניות רבות בהן מחלות לב, סוכרת וסרטן.

 

התזונה הים תיכונית דורגה השנה על ידי המומחים במקום הראשון, לצד דיאטת DASH, בדיאטות הטובות ביותר באופן כללי. היא דורגה במקום הראשון גם ברשימת הדיאטות שהכי קל להתמיד בהן. עם זאת, ברשימת הדיאטות הטובות ביותר להרזיה, דיאטה ים תיכונית הגיעה רק למקום ה-14.

 

שומרי משקל

 

שומרי משקל היא תוכנית מסחרית שמטרתה העיקרית היא ירידה במשקל. התוכנית מדגישה תמיכה קבוצתית, צריכה של הרבה פירות וירקות, הכוונה לבחירות נכונות של מזון ומקום להתענגות מידי פעם על מאכלים אהובים.

 

במסגרת שומרי משקל קיימת תוכנית נקודות בה כל מזון מקבל ניקוד בהתאם לתכולתו התזונתית ועד כמה הגוף יצטרך לעבוד כדי לשרוף את הקלוריות שבו. בין הכללים: מזונות שיחזיקו אתכם מלאים במשך הזמן הרבה ביותר "עולים" פחות ממזונות אחרים, מזונות עשירים בערכים תזונתיים "עולים" פחות מאשר מזונות שמהווים "קלוריות ריקות", מזונות מעובדים יעלו לכם בהרבה מאוד נקודות, בעוד שפירות וירקות לא יעלו לכם נקודות בכלל. 

 

דיאטת שומרי משקל הגיעה למקום הרביעי בדירוג של דיאטות בריאות באופן כללי, למקום הראשון בדירוג הדיאטות הטובות ביותר להרזיה וגם למקום השני בדירוג הדיאטות שקל להתמיד בהן.

 

הדיאטה הגמישה הצמחונית (פלקסיטריאן)

 

פלקסיטריאן (Flexitarian) מהווה שילוב של שתי מילים לועזיות שפירושן 'צמחוני' ו'גמיש'. המדובר בתזונה המבוססת בעיקר על הצומח אך ללא הכרח לוותר לגמרי על בשר – ניתן לזלול המבורגר או סטייק כשמתחשק.

 

למעשה, המשמעות של הקפדה על הדיאטה הגמישה הצמחונית אינה ויתור על מזונות, אלא הוספת חלבון שאינו בשרי (טופו, שעועית, עדשים, אפונה, אגוזים, זרעים וביצים), פירות וירקות, דגנים מלאים, מוצרי חלב ותבלינים.

 

הדיאטה הגיעה למקום שלישי ברשימת הדיאטות הבריאות ביותר, מקום חמישי בדיאטות הטובות ביותר להרזיה ומקום שלישי בדיאטות הטובות לסוכרת. 

 

דיאטת MIND

 

דיאטת MIND היא דיאטה שמתימרת למנוע אלצהיימר באמצעות צריכת מזונות בריאים למוח. הדיאטה משלבת שתי דיאטות מוכחות: דיאטת DASH ותזונה ים תיכונית, ומתמקדת במזונות בכל אחת מהן שמשפיעים באופן ספציפי על בריאות המוח.

 

הדגש הוא על אכילת מזונות השייכים לעשר קבוצות מזונות הבריאים למוח, במיוחד ירקות ירוקים עליים, כל הירקות האחרים, אגוזים, פירות יער, שעועית, דגנים מלאים, דגים, עוף, שמן זית ויין. במקביל, יש להימנע ממזונות השייכים לחמש קבוצות המזונות שאינם בריאים: בשר אדום, חמאה ומרגרינה, גבינות, מאפים ומתוקים ומזון מהיר או מטוגן.

 

מחקר ראשוני שפורסם בשנת 2015 מצא כי דיאטת MIND קשורה להפחתה של כ-35% בסיכון לאלצהיימר באנשים שהתמידו בה בצורה מתונה ועד 53% באלה ששמרו עליה בקפדנות.

 

נדרשים מחקרים נוספים לפני שניתן יהיה לקבוע כי דיאטת MIND אכן מפחיתה את הסיכון להתדרדרות קוגניטיבית. בינתיים נראה שיש לה מספיק יתרונות אחרים, אם כי הרזיה כנראה אינה מהבולטים שבהם: דיאטת MIND דורגה במקום ה-23 בדירוג הדיאטות הטובות ביותר לירידה במשקל.

 

דיאטת TLC / שינוי מרפא באורח חיים

 

הדיאטה המכונה "שינוי מרפא באורח חיים" (Therapeutic Lifestyle Change - TLC) פותחה על-ידי המכונים הלאומיים לבריאות בארצות הברית. היא מעודדת צריכה גבוהה של מזונות שמכילים סידן וסיבים תזונתיים, לצד הפחתה חדה בצריכה של שומן, בעיקר שומן רווי (ממוצרי חלב שמנים, מזונות מטוגנים, בשרים שמנים וכדומה).

 

הדיאטה מפחיתה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, בעיקר באמצעות הורדת רמות הכולסטרול. מפתחי הדיאטה טוענים כי הקפדה על תזונה זו תוביל לירידה של 8 עד 10 אחוז ברמות "הכולסטרול הרע" (LDL) תוך שישה שבועות בלבד.

 

דיאטה זו דורגה במקום ה-20 בדיאטות הטובות להרזיה ובמקום השלישי בדיאטות הטובות ביותר לאכילה בריאה. 

 

דיאטה עם צפיפות אנרגטית נמוכה / אכילה על פי נפח  (Volumetrics)

 

תוכנית המכוונת בעיקר לירידה במשקל, המבוססת על מאכלים שאין בהם קלוריות רבות. הדיאטה שמה דגש על נפחים גדולים של אוכל עם מעט קלוריות לגרם ומתבססת בעיקר על ירקות, פירות, דגנים מלאים, מוצרי חלב רזים ובשרים רזים. 

 

הדיאטה הגיעה השנה למקום השני ברשימת הדיאטות הטובות ביותר להרזיה. 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
10/01/18 13:15

בקורת חריפה על המחקר הנ"ל המתעלם מהמון ידע שהצטבר בזכותה של התזונה הקטוגנית דלת הפחמימות... העלה כפיליטון ד"ר בארי

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: