מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונילחץ דםמדריכיםטיפול ביתר לחץ דם ומחלות לב

טיפול ביתר לחץ דם ומחלות לב

מהו הטיפול המומלץ לחולים הסובלים מיתר לחץ דם בשילוב מחלת לב תעקותית או אי ספיקת לב?

מאת ד"ר אלון גרוסמן ופרופ' אהוד גרוסמן
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

טיפול ביתר לחץ דם עשוי להפחית את הסיכון לתחלואה ולתמותה בקרב חולים עם מחלת לב תעוקתית, ולמנוע את התקדמות הפגיעה בשריר הלב בחולים עם אי ספיקת לב. להלן דרכי הטיפול המומלצות:

 

הטיפול ביתר לחץ דם בחולה עם מחלת לב תעוקתית

 

חולים עם יתר לחץ דם ומחלת לב תעוקתית מצויים בסיכון גבוה לתחלואה ותמותה, אולם הוכח כי טיפול יעיל בלחץ הדם מפחית שכיחות תופעה זו. בחולים אלה, יש להימנע מהורדה חדה של לחץ הדם מחשש לעלייה בדופק כתגובה של מערכת העצבים הסימפטטית.

 

אילו תרופות מומלצות? טיפול הבחירה בחולים עם מחלת לב תעוקתית הוא חוסמי בתא, טיפול יעיל נוסף הוא חוסמי סידן ארוכי טווח. 

 

הטיפול ביתר לחץ דם בחולה עם אי ספיקת לב

 

אי-ספיקת לב מוגדרת כאשר מסיבה כלשהי ישנה הפרעה בתפקוד הלב, המובילה להפרעה באספקת החמצן לרקמות. הפרעה יכולה לבוא לידי ביטוי ביכולת ההתכווצות של הלב או בהפרעה ליכולתו להתמלא בדם החוזר אליו מהמערכת הורידית. טיפול יעיל בלחץ הדם משפר את תסמיני אי ספיקת הלב ומונע את התקדמות הפגיעה בשריר הלב.

 

אילו תרופות מומלצות? הטיפול המומלץ לחולים באי ספיקת לב הוא במעכבי האנזים המהפך ובמשתנים. חוסמי הקולטן לאנגיוטנסין 2 יעילים אף הם - אך הם שמורים לחולים שסובלים מתופעות לוואי ממעכבי האנזים המהפך. חוסמי קולטני בתא גם יעילים מאוד בחולים אלו בעיקר הקרבדילול (דימיטון), ביסופרולול (קונקור או קרדילוק), והמטופרולול (לופרסור).

 

 

אלון גרוסמן הוא רופא בכיר במחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי רבין קמפוס בילינסון. אהוד גרוסמן הוא מנהל המחלקה לרפואה פנימית במרכז הרפואי שיבא בתל השומר

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: