מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותניתוח – הטקטיקה היעילה ביותר להרזיה?

ניתוח – הטקטיקה היעילה ביותר להרזיה?

סקירת מחקרים בדקה את יעילות הניתוח הבריאטרי ראש בראש מול טיפול סטנדרטי של דיאטה ופעילות גופנית

מאת מערכת כמוני
24/10/13
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

כשיש להשיל משקל רב, נראה כי הדרך האפקטיבית ביותר להרזיה היא ניתוח בריאטרי, לפחות לתקופה של שנתיים לאחר הניתוח. כך עולה מסקירה של מחקרים שבחנו את יעילות הניתוח הבריאטרי בהשוואה לטיפול סטנדרטי, בהרזיה ושיפור מדדי בריאות.

 

החוקרים השוויצרים אספו 11 מחקרים שכללו יחד כמעט 800 אנשים שמנים שעברו ניתוחים בריאטריים או טיפולים קונבנציונליים לא-ניתוחיים להשמנה כמו דיאטה ופעילות גופנית. המחקרים עקבו אחר המשתתפים במשך חצי שנה ועד שנתיים לאחר ההתערבות.

 

ניתוח הנתונים שפורסם בכתב העת היוקרתי British Medical Journal העלה כי אלה שעברו ניתוח בריאטרי השילו בממוצע 26 קילוגרם יותר מאלה שלא עברו ניתוח.

 

לא רק שהם רזו יותר, אצל אלה שעברו ניתוח בריאטרי שיעורי ההפוגה של סוכרת היו גבוהים פי 5 מאשר באלה שלא עברו ניתוח. בנוסף, גם שיעורי התסמונת המטבולית וגם רמות שומני הדם ירדו יותר באלה שעברו ניתוח, בעוד שרמות ה"כולסטרול הטוב" (HDL) שלהם עלו.

 

באופן כללי המטופלים גם דיווחו על שיפור גדול יותר באיכות החיים ועל ירידה גדולה יותר בשימוש בתרופות לאחר הניתוח, בהשוואה לאלה שלא עברו ניתוח בריאטרי.

 

יש לקחת בחשבון שהמעקב נמשך רק שנתיים ולכן התוצאות לטווח הארוך אינן ברורות. נדרשים מחקרים נוספים בנושא, שיכללו מספר משתתפים גדול ותקופת מעקב ממושכת.

 

בנוסף, רבים מהמחקרים שנכללו בסקירה דרשו שהמשתתפים יעשו ניסיונות רציניים לרדת במשקל לפני שהם נכללו במחקר, כך שתוצאות הסקירה עשויות שלא לחול על אנשים ללא ניסיונות קודמים לירידה במשקל.

 

יש לזכור שניתוח בריאטרי, כמו כל ניתוח אחר, כרוך בסיכונים. סקירת המחקרים העלתה כי תופעת הלוואי הנפוצה ביותר לאחר ניתוח בריאטרי הייתה אנמיה ואחריה ניתוחים חוזרים - אותם עברו 8% מהמנותחים במחקרים.

 

ניתוח בריאטרי הוא כלי עזר אך אינו מטה קסמים. להצלחת הניתוח נדרשת השקעה מצד המטופל להקפדה על שינויים תזונתיים והתנהגותיים. לפני החלטה של מטופל לעבור את הניתוח, עליו לשקול את היתרונות מול החסרונות ולדעת מה צפוי לאחר ניתוח בריאטרי.

 

 

BMJ 2013, 347, 22 October 2013

 

 תרגום ועריכה: ד"ר דינה ראלט

 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
24/10/13 19:30

כדרי לשים לב שאחרי ניתוח קיצור קיבה השיפור שחל במטבוליזם הגלוקוז לסוכרתיים יכול לקרות כבר אחרי שבועיים, דהיינו זה לא בגלל הירידה במשקל שהיא תמיד טובה למטבוליזם הגלוקוז, אלא מעצם שינוי המערך המערכת העיכול.

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: