מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונינשימהחדשותCOPD קשורה לסיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי

COPD קשורה לסיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי

מחקר: לאנשים עם מחלת ריאות חסימתית כרונית סיכון מוגבר ב-34% למוות לבבי פתאומי

מאת אלה הר-נוי
05/05/15
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

לאנשים עם COPD סיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי בהשוואה לאנשים מאותו גיל ומגדר ללא COPD. כך עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת European Heart Journal.

 

COPD היא מחלת ריאות חסימתית כרונית. המחלה מתאפיינת בחסימה קבועה ומתקדמת של דרכי האוויר על-ידי דלקת, ליחה ועיבוי של דופן הסמפונות.

 

מוות לבבי פתאומי הוא מוות בלתי צפוי ופתאומי שנגרם עקב כך שהלב הפסיק לעבוד. הוא מהווה כמחצית מכלל מקרי המוות מסיבה לבבית.

 

המחקר החדש נערך על ידי חוקרים בלגים מבית החולים האוניברסיטאי Ghent ושותפים, בקרב 13,471 אנשים בני 45 ומעלה שהיו במעקב במשך עד 24 שנים, מתוכם 1,615 אובחנו עם COPD והיו 551 מקרים של מוות לבבי פתאומי.

 

לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות – גיל, מין ועישון – באופן כללי מחלת הריאות נקשרה לסיכון גבוה ב-34% למוות לבבי פתאומי.

 

הסיכון של אנשים עם COPD למוות לבבי פתאומי היה גבוה במיוחד - יותר מכפול - בתקופה של יותר מחמש שנים וחצי לאחר האבחנה של מחלת הנשימה. הסיכון היה גבוה אף יותר - פי 3.58 - באנשים עם התלקחויות תדירות של המחלה. התוצאות היו דומות גם לאחר שהחוקרים הוציאו מהמדגם אנשים עם היסטוריה של התקף לב או אי ספיקת לב.

 

החוקרים מקווים כי הממצאים יסייעו לזהות אנשים בסיכון גבוה במיוחד למוות לבבי פתאומי, כדי לנקוט צעדים למניעה. בימים אלה הם ממשיכים לחקור את הנושא, כדי לפענח מהם המנגנונים שיכולם להסביר את הקשר בין COPD למוות לבבי פתאומי.

 

 

Eur Heart J. Published online April 28, 2015

 

gadi1
07/05/15 23:47

"תודה רבה זה היה ממש מעודדcrying"

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: