מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותדלקת מפרקים מעלה סיכון להפרעות קצב

דלקת מפרקים מעלה סיכון להפרעות קצב

מחקר מצא כי לחולי דלקת מפרקים שגרונית סיכון מוגבר להפרעות בקצב הלב ולשבץ מוח


לחולי דלקת פרקים שגרונית סיכון גבוה ב- 41% לפרפור עליות (צילום: Shutterstock)
לחולי דלקת פרקים שגרונית סיכון גבוה ב- 41% לפרפור עליות (צילום: Shutterstock)

לאנשים עם דלקת מפרקים שגרונית סיכון מוגבר לפרפור פרוזדורים ולשבץ בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. כך עולה ממחקר ענק שפורסם ב-BMJ.

 

דלקת מפרקים הינה מחלה דלקתית אוטואימונית הכוללת כאבים, אודם וקישיון, בעיקר של מפרקים קטנים בכפות הידיים והרגליים. בנוסף לתסמינים המערבים את המפרקים, ישנם תסמינים מפושטים המערבים מערכות נוספות בגוף ומתווכים על-ידי התהליך הדלקתי.

 

הקשר בין דלקת למחלות לב וכלי דם הינו מבוסס והוכח במספר רב של מחקרים. גם דלקת מפרקים שגרונית נקשרה לסיכון מוגבר למחלות לב ולשבץ.

 

מחקר דני חדש ביקש לבדוק האם קיים קשר, לא רק בין דלקת מפרקים לשבץ, אלא גם לפרפור עליות - הפרעת קצב שכיחה בגיל המבוגר, המהווה גורם סיכון עצמאי לשבץ.

 

היתרון העיקרי במחקר הנוכחי הוא גודלו המרשים - המחקר כלל למעלה מארבע מיליון דנים, מתוכם ליותר מ- 18,000 הייתה דלקת מפרקים שגרונית. המעקב נמשך כ-12 שנים.

 

החוקרים מצאו כי חולי דלקת מפרקים שגרונית היו בעלי סיכון גבוה ב-41% לפרפור עליות בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. זה מתרגם למקרה חדש אחד של פרפור עליות לכל 12 חולי דלקת מפרקים שגרונית בעשור שלאחר האבחנה. עוד נמצא כי לחולי דלקת מפרקים שגרונית סיכון גבוה ב-32% לשבץ. 

 

מהמחקר עולה כי חולי דלקת מפרקים נמצאים בסיכון קרדיווסקולרי גבוה יותר. חשוב לאבחן פרפור עליות בחולים אלו שכן, לעיתים, פרפור עליות הינה הפרעה שקטה לא תסמינית הניתנת לאבחון רק בבדיקת הולטר אקג.

 

 

BMJ. 2012 Mar 8;344:e1257

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: