מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונינשימהחדשותחדש: רשימת החומרים המסרטנים

חדש: רשימת החומרים המסרטנים

משרד הבריאות מפרסם את רשימת החומרים המסרטנים לפי וודאות הקשר שלהם לסרטן

מאת אלה הר-נוי
16/12/10
תגובות 0

מקצוע הצבעות מסרטן (צילום: panthermedia)
מקצוע הצבעות מסרטן (צילום: panthermedia)

 

משרד הבריאות מכריז על טיפול אסטרוגני לאחר גיל המעבר כאחד הגורמים המסרטנים. גם מקצוע הצבעות הוגדר כגורם מסרטן ומקצועות נוספים נקשרו לסרטן ברמות וודאות שונות. רשימת החומרים המסרטנים החדשה שמפרסם היום המשרד מבוססת על הרשימה המעודכנת מטעם הסוכנות הבינלאומית לחקר סרטן (IARC) המהווה חלק מארגון הבריאות העולמי, והיא נכתבה במסגרת עבודתה של ועדה בין משרדית קבועה שהוקמה לנושא החומרים המסרטנים.

 

חלק מהחומרים שמפורטים ברשימה נמצאים בעיקר בסביבת העבודה. במקרים אלה החשיפות מטופלות ומנוטרות על ידי משרד התמ"ת. חלק אחר של החומרים מצוי בסביבה בה אנו חיים. פירוט חומרים אלה ישמש את משרד הגנת הסביבה בבואו לבקר ולאכוף את מדיניותו לצמצום החשיפה לחומרים. סוג שלישי הם חומרים שניתן לצמצם חשיפה אליהם על-ידי התנהגות אישית.

 

הגורמים המסרטנים מסווגים למספר קבוצות על פי וודאות הקשר שלהם לסרטן:

 

גורמים המוכרים כמסרטנים לבני אדם-

 

בקבוצה זו נכללים הגורמים עבורם ישנן הוכחות מספקות להיותם מחוללי סרטן בבני אדם. על פי הרשימה החדשה, בקבוצה זו נכללים חומרים כימיים רבים, ביניהם למשל פורמלדהיד, בנזן וקדמיום. גם תרופות מסווגות כמסרטנות, ביניהן טיפול אסטרוגני לאחר גיל המעבר, טיפול משולב אסטרוגן- פרוגסטרון לגיל המעבר וגלולות למניעת הריון משילוב אסטרוגן-פרוגסטרון, יחד עם זאת הודגש ברשימה כי ישנן הוכחות משכנעות לכך שלגלולות אלה השפעה מגינה בפני סרטן ררירית הרחם והשחלות. תרופות נוספות שהוגדרו כמסרטנות הן אזאתיופרין, ציקלוספורין ובוסולפאן.

 

גורמים מסרטנים נוספים בקבוצה זו הם טפילים, וירוסים וחיידקים כגון נגיף אפשטיין-בר, זנים מסוימים של נגיף הפפילומה, זיהום כרוני של הפטיטיס C או B וזיהום על ידי חיידק הקיבה הליקובקטר פילורי. 

 

עוד גורמים שמוגדרים כמסרטנים הם עישון פסיבי, מיטות שיזוף הפולטות קרינה אולטרה סגולה, אגוז ארקה, חשיפה בתוך הבית לפליטות משריפת ביתית של פחם ו/או עץ וזפת קרה לציפוי.

 

ישנם גם מקצועות שהוגדרו כמסרטנים, ביניהם אנשים שנחשפים לאבק עורות (לרוב בייצור נעליים וכדומה), צבעים, עובדי סלילת כבישים וזיפות גגות בזפת על בסיס פחם, ומנקי ארובות ותנורים.

 

גורמים החשודים כמסרטנים בבני אדם-

 

קבוצה זו כוללת שתי תת קבוצות שלהן רמות שונות של חוזק ראייתי לגרימת התפתחות סרטן. החוזק הראיתי של גורם שהוא "מסרטן סביר" גדול יותר מאשר של הגורם "שהוא מסרטן אפשרי".

 

גורמים המוכרים כמסרטנים סבירים- מלבד רשימת הכימיקלים והגורמים הנוספים שנקבעו כמסרטנים סבירים, ניתן למצוא בקבוצה זו גם מקצועות שנקשרו לתחלואה בסרטן ביניהם מייצרי זכוכית אומנותית וכלים המיוצרים בדחיסה, ספרות או עיצוב שיער ועבודת משמרות הגורמת הפרעות בשעון הביולוגי בגוף.

 

גורמים המוכרים כמסרטנים אפשריים- בקבוצה זו נכללים הגורמים עבורם קיימות הוכחות מוגבלות להיותם מחוללי סרטן בבני אדם ביניהם קפה שנמצא כגורם אפשרי לסרטן שלפוחית השתן (לא ניתן לסווג פעילות מסרטנת של קפה לאברים אחרים). בין המקצועות שהוגדרו כמסרטנים אפשריים הם נגרות והדבקת רהיטים, עובדי ניקוי יבש, כבאים, עובדי דפוס ועובדי ייצור טקסטיל.

 

רוצים לדעת אם החומרים בסביבתכם מסרטנים? הרשימה המלאה תופיע באתר האינטרנט של משרד הבריאות.

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: