מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

חוט שדרה

כמוניחוט שדרהחדשותחליפה ביונית מסייעת לשיפור הבריאות

חליפה ביונית מסייעת לשיפור הבריאות

ממצאים מעודדים במחקר שבדק את ההשפעות של השימוש בחליפת ההליכה הביונית Ekso בנפגעי חוט שדרה

מאת אנה רייזמן
10/09/12
תגובות 0

(צילום: סרטון חברת Ekso Bionics)
(צילום: סרטון חברת Ekso Bionics)

חליפת ההליכה הביונית Ekso, המשמשת כשלד חיצוני, מאפשרת לנפגעי חוט שדרה לעמוד וללכת ללא עזרה ומספקת רמות חדשות של אוטונומיה. תוצאות ראשוניות ממחקר שבוחן את השפעותיה על המשתמשים מצביעות על הטבות בריאותיות, בנוסף על ההטבות הנפשיות הנובעות מהיכולת לעמוד וללכת.

 

החליפה הביונית המופעלת על ידי בטריות, מתלבשת על בגדי המשתמש. מספר מטופלים משתמשים היום ב- Ekso במסגרת מחקר והתוצאות הראשוניות מצביעות על כך שבנוסף להטבות הנפשיות ולעצמאות, החליפה מספקת הטבות רבות לבריאות.

 

במסגרת המחקר החוקרים בודקים לא רק את תבנית העמידה וההליכה של אנשים משותקים ב-Ekso, אלא גם כיצד פעולות אלה משפיעות על מערכות השריר והשלד, הלב והריאות.

 

עד כה פורסמו נתונים על 13 חולים עם פגיעות שונות בחוט השדרה (12 פראפלגים - משותקים בגפיים תחתונות) וטטראפלג (משותק בארבעת גפיים). הפציעות היו שלמות ובלתי שלמות.

 

נמצא כי עמידה והליכה עם Ekso הן יישומיות עבור אנשים עם מגוון של הפרעות בחוט השדרה הגורמות לשיתוק בפלג גוף תחתון. גם אנשים הסובלים מפגיעה גבוהה בחוט השדרה עשויים לקבל תועלת מהחליפה, אך להם נדרש יותר זמן כדי ללמוד ללכת בסיועה.

 

אצל אנשים שהשתמשו בהתקן הייתה השפעה טובה על חילוף החומרים ושינויים קרדיווסקולאריים שהתבטאו בהגדלת צריכת החמצן, אוורור ריאתי והגברת קצב הלב. שינויים אלה התרחשו כאשר הנבדקים עברו למצב של עמידה והתגברו כאשר החלו ללכת. ממצאים אלה מצביעים על יתרונות פוטנציאליים של השימוש בחליפה על מערכת הלב-ריאה ומחזור הדם.

 

מחקרים עתידיים יעריכו את השפעת השימוש בחליפה הביונית על סיבוכים משניים נפוצים בקרב נפגעי חוט שדרה כמו מחלות לב וכלי דם, אובדן שריר ועצם, פצעי לחץ, דיכאון וכאבים כרוניים.
 

 

 

 

על התקנים רובוטיים נוספים

 

להודעה המלאה של קרן קסלר שערכה את המחקר 

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: