כמונינשימהחדשותמשרד הבריאות: היזהרו מסיגריות אלקטרוניות

משרד הבריאות: היזהרו מסיגריות אלקטרוניות

משרד הבריאות מפרסם אזהרה מפני השימוש בסיגריות אלקטרוניות העלולות להכיל חומרים מסוכנים ומסרטנים

מאת אלה הר-נוי
06/06/12
תגובות 1

סיגריה אלקטרונית: לא ניתן להסתמך על תעודות הבטיחות המנופקות על ידי היצרן (צילום: Shutterstock)
סיגריה אלקטרונית: לא ניתן להסתמך על תעודות הבטיחות המנופקות על ידי היצרן (צילום: Shutterstock)

 

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני שימוש בסיגריות אלקטרוניות. בהודעה שפרסם המשרד היום (ד') נכתב כי תרומתן של הסיגריות האלקטרוניות לגמילה מעישון לא הוכחה והן עלולות להוות, במקרים מסוימים, סכנה בריאותית של ממש.

 

לאחרונה נפוץ בעולם ובישראל שימוש בסיגריות אלקטרוניות לה מחוברת מחסנית המכילה נוזל, כתחליף לסיגריות "רגילות".

 

קיימים שני סוגים של סיגריות אלקטרוניות. הסוג הראשון הן סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין. סיגריות אלה מסווגות כתרופה כמו מוצרי ניקוטין אחרים, ולכן נדרש לרשום אותן בפנקס התרופות ורק לאחר הרישום ניתן יהיה לקבל בעבורן אישור יבוא של משרד הבריאות. לצורך רישום על יבואנים להציג אישורים של מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) או מהמקבילה האירופית שהמוצר נרשם שם כתרופה, להציג מחקרים על יעילות ובטיחות בשימוש, אישורים על תקנים רלוונטיים לגבי ייצור וכדומה. במשרד הבריאות מסבירים כי מאחר ואין אף יבואן של סיגריה אלקטרונית שיכול להציג נתונים כאלה, למעשה לא ניתן לרשום ולא לייבא סיגריות אלקטרוניות המכילות ניקוטין, ועד היום לא אושר יבוא של סיגריות כאלה לישראל.

 

הסוג השני הן סיגריות אלקטרוניות ללא ניקוטין. למשרד הבריאות אין סמכות על מוצר זה ולכן לא ניתן לעכב או לאסור את הכנסת המוצר לישראל. לכן כל מה שנותר למשרד לעשות הוא לפרסם את עמדתו בנושא ולקוות שזה יניע אנשים להימנע מהמוצר.

 

במשרד מציינים כי אין מחקרים המאפשרים להניח את בטיחות או את יעילות השימוש בסיגריה אלקטרונית. יתרה מכך, בחלק מהבדיקות שנעשו בעולם על מותגים שונים של סיגריות אלקטרוניות נמצאו חומרים מסוכנים ואף מסרטנים. בנוסף, הסיגריות האלקטרוניות והמחסניות שלהן מיוצרות בתנאי ייצור בעייתיים – ללא אחידות או בקרת איכות מסודרת בתנאי הייצור. בין הפרטים השונים של אותו דגם, אין אחידות בכמויות וריכוזי החומרים היוצאים בכל שאיפה מהסיגריה. דווח על תקלות שונות הקשורות בסוללה, דליפות מהמחסניות ועוד.

 

במשרד מדגישים כי לא ניתן להסתמך על תעודות הבטיחות המנופקות על ידי היצרן או המשווקים שכן אלו אינן עוברות תהליך של בקרה מסודרת.

 

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

3953_member
11/06/12 1:14


ביום ו' ביקרתי בחנות טבע שכונתית, וראיתי סיגריות ' טבעיות ', שאין בהם ניקוטין. האם אלו כן מומלצות?


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: