מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

קשב וריכוז

כמוניקשב וריכוזמדריכיםריטלין וקונצרטה – כל מה שרציתם לדעת

ריטלין וקונצרטה – כל מה שרציתם לדעת

מה ההבדל בין ריטלין, ריטלין LA וקונצרטה? כיצד התרופות משפיעות על המוח? ומהן תופעות הלוואי האפשריות?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

קיימות מספר תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז (ADHD). מדריך זה עוסק בשלוש מתוכן: ריטלין, קונצרטה וריטלין LA – תרופות המבוססות על החומר מתילפנידאט.

 

מה זה מתילפנידאט?

 

מתילפנידאט היא תרופה פסיכיאטרית המשמשת לטיפול בתסמיני הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. מדובר בתרופה מעוררת, המשפיעה על מערכת העצבים המרכזית. הטיפול במתילפנידאט הוא הטיפול הנפוץ ביותר להפרעת קשב וריכוז בארץ.

 

כיצד משפיע מתילפנידאט על התסמינים?

 

לטיפול התרופתי יעילות גבוהה. הוא גורם לשיפור משמעותי בפעילות היתר ובקשב, ולשיפור מסוים בהתנהגות, ביחסים הבין-אישיים ובביצועים הקוגניטיביים.

 

כיצד משפיע מתילפנידאט על המוח?

 

שלושת הנוירוטרנסמיטרים (המוליכים העצביים) העיקריים המעורבים בהפרעת קשב וריכוז הם דופמין, נוראפינפרין וסרוטונין, ולאיזון ביניהם השפעה רבה על הקשב והריכוז. בנוסף, הדופמין מעורב גם בתהליכי למידה והזיכרון.

 

התרופה גורמת לקולטנים במוח האחראים על ספיגת הדופמין להאט את ספיגת הדופמין בין הסינפסות, ולהשאיר אותו יותר זמן במרווח שבין הסינפסות.

 

מחקרים שונים מצאו שכאשר ישנה עליה ברמת הדופמין באזורים מסוימים במוח, חל שיפור ברמת הקשב ויש ירידה בהתנהגות ההיפראקטיבית.

 

ישנן תרופות, שלא שייכות למשפחת המתילפנידאט, אשר ההשפעה שלהן על מערכת העצבים המרכזית היא שונה.

 

האם התרופה נבדקה לעומק?

 

בשנת 1937 ערך חוקר בשם ברדלי מחקר, במהלכו הוא נתן בנזודרין (אמפטמין) לילדים שהיו באשפוז פסיכיאטרי. הוא דיווח על שיפור בולט בקשב, בביצועים בבית-הספר ובהתנהגותם. בסוף שנות החמישים פותח ונכנס לשימוש המעורר שנקרא מתילפנידאט. מאז ועד היום נערכו אלפי מחקרים שבדקו את התרופה.

 

מה ההבדל בין ריטלין, ריטלין LA וקונצרטה?

 

כאמור, הריטלין, הריטלין LA והקונצרטה שייכים למשפחת המתילפנידאט. למעשה, הריטלין LA והקונצרטה הן גרסאות מוארכת של הריטלין "הרגיל".

 

מה זה אומר? הקונצרטה והריטלין LA הם תכשירים בעלי משך זמן פעילות ארוך יותר - זמן בו המטופל נמצא תחת השפעת החומר באופן יציב. משך זמן הפעילות הארוך גם משפר את ההיענות לטיפול. בנוסף, תודות לפיזור החומר לאורך זמן ארוך, יש לקונצרטה ולריטלין LA פרופיל תופעות לוואי נוח יותר ופחות תופעות "גמילה" לעומת הריטלין קצר הפעולה.

 

ריטלין "רגיל"

 

משך פעולתו של ריטלין הוא בין שלוש עד ארבע שעות. התרופה מגיעה בצורת כדור של 10 מ"ג. המינונים נקבעים על ידי הרופא המטפל ויכולים לנוע בין 0.75 מ"ג (3/4 כדור) ועד 35 מ"ג (3.5 כדורים).

 

ניתן לשבור את הכדורים לחצאי ורבעי כדור, מבלי לפגוע ביעילות התרופה. דבר זה איננו אפשרי בתרופת הקונצרטה, שפירוקה פוגעת ביעילותה. 

 

את הריטלין אפשר לקחת עד שלוש פעמים ביום. לעומת זאת, את הקונצרטה או את ה-LA נוטלים בשעות הבוקר, ורק כדור אחד ליום, אחרת ישנה סכנה גדולה לקשיי הירדמות בשעות הלילה, מכיוון שאחת מתופעות הלוואי של המתילפנידאט הוא עיכוב שינה.

 

קונצרטה

 

תכשיר ארוך פעולה (extended release) עם מערכת שחרור אוסמוטית. מבנה הקונצרטה מבוסס על קפסולה לה שלושה מדורים: משאבה, "מחסן" ריטלין, וספוג המאפשר שחרור מבוקר של החומר. שחרור הריטלין נעשה באופן קבוע ומבוקר ורמתו בדם אינה משתנה באופן חד משעה לשעה, כך שהמטופל ערוך למשימות הדורשות קשב באופן קבוע ויציב במשך זמן זה.

 

התרופה פועלת במשך 10 עד 14 שעות וניתנת פעם אחת ביום במנה אחת, בבוקר, בבליעה, ללא חלוקה או מציצה.

 

התכשיר אושר בעולם תחת השם המסחרי Concerta, ומצוי במינונים 18, 27, 36 ו-54 מ"ג של מתילפנידאט.

 

ריטלין LA

 

תכשיר מתילפנידאט ארוך פעולה. התכשיר בנוי בצורת קפסולה, בתוכה כדוריות זעירות המשחררות ריטלין, חלקן באופן מיידי עם הבליעה וחלקן לאחר ארבע שעות. כך נשמרת יציבות רבה יותר של הרמה בדם לעומת בליעת כדורי ריטלין בני ארבע שעות בזה אחר זה. התכשיר שניטל פעם אחת ביום, פועל במשך כ-6 עד 8 שעות. ריטלין LA קיים במספר מינונים: 20, 30 ו-40 מ"ג,.

 

ניתן לפורר את כדור הריטלין LA ולבלוע אותו באמצעות כפית – יתרון כשמדובר בילדים שמתקשים בבליעת כדורים.

 

איך נוטלים את התרופה?

 

כל התרופות ניטלות בבליעה. ישנן גם תרופות אשר לא מצריכות בליעה, אך אפשר להשיגן רק באמצעות יבוא אישי של התרופה לארץ, והן אינן מכוסות בסל התרופות.

 

כיצד קובעים את המינון?

 

מאחר שרוב תופעות הלוואי של מעוררים תלויות במינון, יש להקפיד על המינון היעיל הנמוך ביותר. כדי לקבוע את המינון האופטימאלי, יש להציב את המטרות, ולפיהן למדוד את יעילות הטיפול, תוך שימוש בסולמות סטנדרטיים ובבדיקות התפקוד המתמשך להערכת השפעתו. הדיווח הקליני מהמורים ומההורים, וכן מהאדם עצמו, משמש כאמצעי הערכה עיקרי להצלחת הטיפול. כלי נוסף שעוזר בקביעת המינון האופטימאלי שמתאים לאדם, הוא שימוש במבדקי CPT כגון ה-TOVA. המינון משתנה גם בהתאם למגדר ולמשקל המטופל.

 

עוד על המינונים של התרופות

 

האם הכדור עוזר לכולם?

 

טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז יעיל אך ורק לסובלים מהפרעה זו. התרופות ממשפחת המתילפנידט נמצאו כיעילות עבור 70-80 אחוז מהאוכלוסייה. עבור אלו שהתרופות המדוברות אינן יעילות, או שישנן תופעות לוואי משמעותיות בעת לקיחתן, קיימות תרופות אחרות כמו דיטרנה, ויואנס, אדרל וכדומה. תרופות אלו אינן כלולות בסל הבריאות ועל מנת להשיגן יש צורך ביבוא אישי של התרופה לארץ.

 

מהן תופעות הלוואי של הטיפול ואיך ניתן למנוע אותן?

 

בכל נטילה של כדור קיים סיכון לתופעת לוואי. בנוסף, בכל מקרה של נטילת תרופה יש צורך במעקב סדיר אצל הרופא המטפל.

 

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של תרופות ממשפחת מתילפנידאט הן הפרעות בשינה, ירידה בתאבון, ירידה במשקל, גריית יתר, עצבות, כאבי בטן וכאבי ראש. תופעות הלוואי הן בדרך כלל קלות, וניתן לצמצם אותן על-ידי התאמה של המינון או זמן הנטילה.

 

עקב ההשפעה על השינה, אין ליטול קונצרטה או ריטלין LA בשעות הצהריים או הערב. כאשר נוטלים ריטלין אין ליטול את הכדור בשעות הערב.

 

בנוגע לירידה בתאבון וירידה במשקל, חשוב להדגיש כי התיאבון חוזר לאחר שהשפעת הכדור פגה. לכן מומלץ לאכול ארוחה מסודרת לפני נטילת הכדור.

 

במקרה של תופעות לוואי אחרות או החמרה בתופעות הלוואי יש לפנות לרופא המטפל. 

 

האם התרופות פוגעות בלב?

 

בשנת 2011 פורסמו 3 מחקרים גדולים של ה-FDA אשר בדקו את הטענה כי נטילת מתילפנידאט באופן קבוע עלולה להעלות את הסיכון להתקפי לב. ממצאי המחקרים הראו שאין קשר ישיר בין נטילת התרופות לבין התקפי לב. עם זאת, חשוב להדגיש כי אנשים בעלי בעיות לב צריכים להתייעץ עם רופא מומחה לפני נטילת מתילפנידאט.

 

האם נטילה ממושכת של התרופות פוגעות בגדילה?

 

בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב בעבר, המעוררים, כולל ריטלין, אינם גורמים לפגיעה בצמיחה, אלא אם כן יש דיכוי מלא של התאבון במשך כל שעות היום. הימנעות מאכילה במשך כל שעות היום עלולה לפגוע בצמיחה. לכן, יש לוודא שהילד יאכל גם תחת השפעת הכדור ובוודאי בשעות בהן ההשפעה חולפת.

 

קיימים מספר מחקרים מהשנים האחרונות המציגים את היעדר או מיעוט ההשפעה של הריטלין על הצמיחה בטווח הארוך.

 

בחלק מהמקרים שבהם כן תוארו הפרעות בצמיחה, התופעה קרתה כתוצאה מתוספת של תרופות המסוגלות לפגוע בגדילה.

 

האם טיפול ממושך גורם לתופעת סבילות המביאה לעלייה במינון ולהתמכרות לסמים?

 

קביעת המינון נעשית אך ורק על-ידי הרופא המטפל. כאמור, הקביעה נעשית תוך התחשבות במגדר של האדם, במשקלו ובביצוע ניטור קליני או בדיקת עזר. עם הזמן משקלו של האדם משתנה, והמינון שעזר לפני 10 שנים לא בהכרח יעזור לו כיום.

 

מחקרי מעקב מראים שבקרב ילדים עם הפרעת קשב וריכוז שטופלו בהצלחה במעוררים, יש פחות התמכרות לסמים ואלכוהול לעומת ילדים עם הפרעת קשב וריכוז שלא טופלו. למעשה, שיעור ההתמכרות אצלם נמצא דומה לזה שבילדים ללא הפרעת קשב וריכוז.

 

האם ניתן לעשות הפסקות בנטילת התרופה?

 

ניתן לעשות הפסקות. היעילות אינה משתנה ואין עלייה בתופעות הלוואי.

 

האם טיפול תרופתי זה הפתרון היחיד לטיפול בהפרעת קשב וריכוז?

 

למרות שטיפול תרופתי הוא חלק בסיסי וחשוב ביותר בכל הנוגע לטיפול בהפרעה, הוא אינו הטיפול היחיד. אחת ההשפעות המרכזיות של הפרעת הקשב היא בתחום הרגשי. לכן שילוב של טיפול רגשי וטיפול תרופתי יכול להועיל לאדם. בעוד הטיפול התרופתי מסייע לו להתמודד עם ההשפעות הגופניות של ההפרעה, הטיפול הרגשי מסייע לו להתמודד עם הקשיים הרגשיים/נפשיים שההפרעה גורמת לו בחייו,  כמו בתחום הדימוי העצמי, מערכות היחסים וכדומה. 

 

מחקרים רבים שנערכו בנושא מצאו כי הטיפול היעיל ביותר בכל הקשור להפרעת קשב וריכוז, הוא שילוב של טיפול תרופתי וטיפול פסיכולוגי.

 

על תרופות נוספות ל-ADHD 

 

* ד"ר איריס מנור היא מנהלת מרכז הקשב של בית החולים גהה משירותי בריאות כללית ומנהלת תחום הפרעות קשב וריכוז באתר כמוני. 

 

*חנן טסקר הוא עו"ס במרכז לקשב וריכוז של בית החולים גהה וממנהלי קהילת קשב וריכוז באתר כמוני.

 

זונה
14/12/16 19:50

זה כמו סמים למוח ככה אני חושבת.

פרלה-שמעון
24/10/16 10:08

אני מאמין גדול ביכולת התזונה לעזור לבעית קשב וריכוז. לפי כל הסימנים סבלתי בילדותי ובשנות ההתבגרות מבעית קשב וריכוז. בהיותי בן תשע עשרי פניתי לרופא טבעוני. הוא רשם לי צרופי מזון. הדבר השפיע עלי באופן מאוד דרמתי. כושר הקשב והריכוז השתפרו פלאים ויכולת הלימוד שלי יגיע לרמה שלא היתה קיימת בכל שנותי עד אז.

איתן123
17/06/15 13:07

שלום שמי איתן
עבור עמותה המטפלת במגוון היבטים ובעיות של ילדים ממשפחות בעלות רקע סוציו/אקונומי נמוך, אנו זקוקים לתרומות של ריטלין 20 מ"ג.
ישנם הרבה משפחות שברשותן ריטלין שקנו אך לא השתמשו.
לא צריך לזרוק, אפשר לתרום ולעשות מעשה טוב.
אם יש בידכם לתרום, צרו קשר
0547771510
איתן

מוטרדת
17/12/14 18:07

מדאיג אותי שהילד לא אוכל כמו שצריך גם אחרי שהשפעת הרטלין עוברת זה אפילו מפחיד אותי,מה עושים?

אמא-מודאגת2
25/08/14 12:53

שאלה ..

הבן שלי מקבל ריטלין LA אבל מאוד קשה לו לבלוע קפסולה אז אני פותחת לו אותה ונותנת לו את מה שבפנים הבעיה היא שיש לו בעיה עם מרקמים ואז קשה לו גם לבלוע את הכדוריות ..

מישהו יודע מה אפשר לעשות ? האם יש פיתרון נוסף ?

מרכז-טיפול-זן
29/07/14 16:17

מרכז טיפול זן מציע לכם מוצר טבעי אשר מופק מתמציות צמחי מרפא לטיפול בהפרעות קשב וריכוז add\adhd מומלץ לילדים ומבוגרים כתחליף לרטלין.
ניתן לקרוא עוד עלינו באתר www.tpoolzen.com 
לקבלת ייעוץ טלפוני אתם מוזמנים ליצור קשר בטלפון- 03-5715194

borissl500
22/06/13 17:03

שיש מי שממן את המחקרים האלה על הבטיחות של הריטלין

לי זה עשה הרבה בעיות.

לחץ דם 180 ויותר ועוד הרבה דברים

 

לא יודע איך אנשים משתמשים בדבר הזה

 

יש היום נויורופידבק, וולבוטרין, סטרטרה

לא חסר

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: