מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

דיכאון וחרדה

מילון החרדה

מה ההבדל בין התקף חרדה להפרעת פאניקה? מהי אגורפוביה? ומה מאפיין הפרעה טורדנית כפייתית?


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הפרעות חרדה הן שם כולל למגוון תתי הפרעות. ריכזנו הסבר "על קצה המזלג" על ההפרעות השונות, בהתבסס על ה-DSM - ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, בו מרוכזות כל ההפרעות הנפשיות ותסמיניהן.

 

התקף חרדה והפרעת פאניקה

 

הכינוי "התקף חרדה" מתאר הופעה עוצמתית ופתאומית של חששות ואימה המלווים בתחושה שקיימת סכנה מאוד גדולה. במהלך ההתקף ניתן לזהות מקבץ מהסימנים הבאים: דפיקות לב מואצות, הזעה, רעד, קוצר נשימה, תחושת חנק, כאבים בחזה, בחילה, טשטוש, תחושת איבוד שליטה או פחד משיגעון, פחד מוות, חוסר תחושה ברורה של אברי הגוף, קור וחום.

 

התקף חרדה מוגדר כהתגברות הדרגתית של הסימפטומים שצוינו, אשר מגיעים לשיאם לאחר 10 דקות וחולפים לאחר עד 40 דקות.

 

אנשים המדווחים על התקף חרדה מתארים פחד עוצמתי וכי הם חשבו שהם הולכים למות, לאבד שליטה, לקבל התקף לב או להשתגע. לרוב מדווחים כי קיים דחף לברוח במהירות מהמקום בו התרחש ההתקף. כל זאת כאשר לא קיים איום ממשי.  

כך תתמודדו עם התקף חרדה

 

התקף החרדה יכול להופיע בכל אחת מהפרעות החרדה השונות (שיוצגו בהמשך) ולכן במקרים אלו, אינו עומד כהפרעה בפני עצמה, אלא מהווה תופעה נוספת הנלווית להפרעת החרדה.

 

המקרים בהם מוגדרת הפרעת פאניקה, הם כאלו בהם ההתקף אינו מקושר בחלק מהמקרים לגורם מעורר, הוא חזר על עצמו יותר מפעמיים (ברוב המקרים הרבה יותר מכך) ונחווה כמפתיע ובלתי צפוי.

 

מי שחווה הפרעת פאניקה פוחד מפני הגעתו של התקף נוסף, דואג לגבי ההשלכות של ההתקף ותוצאותיו ("מאבד שליטה", "חווה התקף לב", "משתגע"), וניתן לראות שינוי משמעותי בהתנהגותו בעקבות ההתקפים.

 

אגורפוביה

 

חרדה הנובעת משהייה במקומות או מצבים מהם קשה לברוח או שבהם לא ניתן יהיה לקבל עזרה במידה ויהיו זקוקים לה. לרוב, האגורפוביה תבוא לידי ביטוי בפחד מלהיות לבד מחוץ לבית, שהייה במקומות הומי אדם או עמידה בתור, עמידה על גשר, נסיעה באוטובוס, רכבת או רכב. גם אם האדם מצליח לצאת לאותם מקומות, אך חש תוך כדי פחד ואימה בלתי נסבלים - מדובר אגרופוביה.

 

לעיתים אנשים מתמודדים עם הפחד בעזרת ליווי של אדם קרוב המהווה "איש ביטחון". אסטרטגיות כאלו מובילות לפגיעה משמעותית ביכולתו של האדם לעבוד ולתפקד באופן עצמאי.

 

פוביה ספציפית

 

חרדה המתעוררת בתגובה לחשיפה לאובייקט או מצב ממנו פוחדים לדוגמא - פוביה מטיסות, גבהים, חיות, זריקות וכדומה. לרוב הפוביה תוביל להתנהגות הימנעותית. אין צורך בחשיפה ישירה למקור הפוביה, מספיק להיות בסמוך או שתהיה תוכנית או כוונה להיחשף אליו, בכדי שתתעורר תגובת חרדה.

 

חרדה חברתית

 

חרדה המתעוררת בעקבות מצבים חברתיים בהם האדם ייחשף לאנשים שאינו מכיר או מצבים בהם האדם צריך להופיע או להציג. לרוב, מצבים אלו מעלים חשש מפני הביקורת או הדרך בה אחרים יראו ויעריכו אותו. בנוסף, קיים חוסר ביטחון - האדם מפחד שיעשה משהו או יתנהג בצורה שתהיה מביכה ותוביל לחוסר נעימות.

 

הפרעה טורדנית כפייתית (הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית - OCD)

 

הפרעה זו מאופיינת במחשבות טורדניות (אובססיביות) המעוררות חרדה, בנוסף להתנהגות כפייתית (קומפולסיבית) אשר מטרתה להפחית או למנוע את עוררות החרדה בעקבות המחשבות.

 

המחשבות הטורדניות הם רעיונות או דימויים החודרים למחשבה, ללא כוונה או שליטה עליהם, שיכולים להיות מפחידים או להיחשב כלא-ראויים ולכן מעוררים חרדה. לדוגמא המחשבות הטורדניות יכולות להתמקד באפשרות להידבק בזיהומים, בהטלת ספק (כמו התהייה האם ביצעתי או לא ביצעתי פעולה מסוימת), בצורך שדברים ימצאו בסדר/ארגון מסוים, או מחשבות על כוונות תוקפניות או מיניות.

 

הכפייתיות יכולה לבוא לידי ביטוי התנהגותי כגון שטיפת ידיים, בדיקות חוזרות, סידור וארגון או על-ידי פעילויות מנטאליות כגון - תפילה, ספירה, מלמול חוזר של מילים וכדומה. הכפייתיות אינה גורמת להנאה או סיפוק, לאדם יש דחף לבצע פעולות אלו כדי להפחית את החרדה או בכדי למנוע מאסון להתרחש.

 

הפרעת דחק פוסט טראומתית (PTSD)

 

הפרעה זו מתפתחת בתגובה לחשיפה - של האדם עצמו או מישהו הקרוב אליו - לאיום במוות או פציעה גופנית קשה. בתגובה לאירוע האדם חש פחד קיצוני ותחושת חוסר אונים. המאורע הטראומתי שב ונחווה באמצעות זיכרונות פולשניים, חלומות ומצוקה לנוכח גירויים המסמלים את האירוע - כגון ריח של שריפה, קולות סירנה, צילום של דם. האדם עם הטראומה יימנע מגירויים שיכולים להביא להיזכרות באירוע, גם במחיר גבוה מאוד של פגיעה בתפקוד ואיכות החיים. האדם יחווה וידווח על סימפטומים המצביעים על עוררות יתר כגון: תגובות בהלה, קשיי שינה, כעס ורגזנות, קושי להתרכז וכדומה.

 

הפרעת חרדה מוכללת

 

מאופיינת בתחושות חרדה ודאגה מוגזמות, המלוות את האדם במרבית הזמן ונוגעות למספר תחומים או פעילויות בחייו, כמו: עבודה, לימודים, זוגיות וכדומה. לאדם קשה לשלוט או להרגיע את המחשבות הללו. הדאגה והחרדה מלוות במקבץ מן הסימפטומים הבאים: חוסר מנוחה, עייפות, קושי להתרכז, רגזנות, מתח שרירים והפרעות שינה.

 

 

האם אתה סובל מהפרעת חרדה?

קראו על תרופות לטיפול בחרדה

 

*ערן ברקוביץ הוא פסיכולוג רפואי מומחה ומנהל קהילת טרשת נפוצה בכמוני

נוחי
09/06/18 22:32

מתארגנת קבוצת ידידות. בין 10 ל20 איש למפגשים ועזרה הדדית. 0548169115. נוחי

בתאלי
12/06/18 21:59

היי היכן המפגשים מתקיימים ?

בתיה11
14/06/19 0:05

היכן זה מתקיים?

Marwan.Ha
30/04/18 23:45

אני בן 25 יש לי עבודה טובה ולומד בהייטק אבל בתקופה אחרונה התחלתי להרגיש שאני לא שווה כלום ואני בן אדם מיותר בעולם הזה אפילו לא בא לי לעבוד או להמשיך ללמוד היתה לי חברה שראיתי בה כל העתיד שלי והיא גם ראתה בי האחד שלה אבל גם היא לא באלי להיות איתה לא באלי לצאת מהבית כבר שלושה חודשים לא באלי לעשות כלום וזה ממש מפחיד אותי אפילו המשפחה שלי הפסקתי להרגיש אותם אני מרגיש שאני לבד בעולם הזה ומרגיש שאף אחד לא מרגיש מה שאני עובר אפילו ברגעים שבוחר לצאת מהבית לא יודע לאן ללכת ואם פוגש מישהו בדרך מרגיש שאין לי מה להגיד לו כאילו עצרו החיים שלי כאילו זה הסוף שלי ושל החיים

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: