מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבמדריכיםמהי אי ספיקת לב?

מהי אי ספיקת לב?

נפיחות, בצקות, קוצר נשימה ודיכאון – אלה רק חלק מהתסמינים של אי ספיקת לב. מה מתרחש במצב של אי ספיקת לב? ומהם הגורמים לאי ספיקת לב?


אי ספיקת לב (צילום: shutterstock)
אי ספיקת לב (צילום: shutterstock)

אי ספיקת לב היא תסמונת בה נפגע תפקוד הלב באופן כזה שהוא אינו מסוגל להזרים מספיק דם וחמצן לאברי הגוף במאמץ, ולעיתים גם במנוחה. אין פירוש הדבר שהלב עומד להפסיק לעבוד, אלא שהוא מתקשה לספק את צרכי הגוף.

 

אי ספיקת לב יכולה להתפתח בכל גיל, אך היא שכיחה יותר ככל שהוא עולה. מתחת לגיל 65 רק 1% מהאוכלוסייה סובלים מאי ספיקת לב, אך בקרב גילי 74-85 מזנקים השיעורים ל-7%.

 

תסמונת אי ספיקת לב יכולה להתבטא במספר אופנים:

 

אי ספיקת לב שמאלית - ירידה משמעותית ביכולת חדר שמאל להתכווץ ולהזרים דם בכמות מספקת לאברי הגוף. היות שדם אינו מוזרם באופן תקין, תיתכן הצטברות נוזלים בריאות, אשר ממוקמות מאחורי החדר השמאלי. החולה עלול לסבול מקשיי נשימה במאמץ קל ולעתים אף במנוחה, עייפות וחולשה.

 

אי ספיקת לב ימנית - ירידה ניכרת ביכולת חדר ימין להתכווץ ולהזרים דם לריאות. במקום, הדם נאגר בדרך כלל בוורידים. בשל עליית הלחץ בוורידים, דולפים מהם נוזלים, מצטברים באיברי גוף שונים ועלולים לגרום לבצקות ברגליים ובבטן.

 

אי ספיקת לב עם התכווצות תקינה של חדר שמאל - במצב זה הלב מתכווץ היטב אך הוא נוקשה, מה שמגביל את יכולתו לקלוט מספיק דם. כתוצאה מכך אין בלב את כמות הדם הנדרשת לאיברים השונים.

 

לעיתים קיים שילוב בין המצבים השונים.

 

תסמינים של אי ספיקת לב

 

בשלבי המחלה המוקדמים החולה לא יחוש דבר, אך ככל שהבעיה תחריף החולה עלול לסבול מתופעות בדרגות חומרה שונות. תסמיני המחלה רבים ומשתנים בין חולה לחולה בהתאם לסוג של אי ספיקת הלב. חלקם הגדול של התסמינים נובע מפגיעה ביכולת התכווצות הלב ונטייה לצבירת נוזלים.

 

תסמיני אי ספיקת לב הנובעים מהצטברות נוזלים

 

קוצר נשימה

 

ריאות מלאות במים מאבדות מיכולתן לקלוט חמצן. בשלבים מוקדמים של אי ספיקת לב ייתכן והחולה יחוש קוצר נשימה רק אחרי פעילות גופנית. עם החמרת המחלה, קוצר הנשימה עלול להופיע גם במצב מנוחה ולהחריף בתנוחת שכיבה. תמיכה של כריות בפלג הגוף העליון עשויה לשפר את התחושה, אך חולה הסובל מקוצר נשימה בלילות באופן קבוע חייב לפנות לרופא בעניין.

 

שיעול יבש / צפצופים

 

חלק מהחולים עלולים לפתח שיעול טורדני יבש או צפצופים במהלך הנשימה. אלה עשויים להיות תוצאותיה של הצטברות נוזלים בריאות, אך יכולים להצביע גם על מחלת ריאות כרונית או זיהום עונתי חולף. גם במקרה זה תמיכת כריות בפלג הגוף העליון עשויה להקל על התסמינים.

 

עלייה במשקל

 

שינויים מהירים במשקל הם תופעה נפוצה בקרב חולי אי ספיקת לב. עלייה חדה במשקל, של יותר מקילוגרם או שניים ביממה, יכולה להיות הסימן הראשון לצבירת נוזלים.

 

בצקות 

 

צבירת נוזלים יכולה לגרום לנפיחות באזורים שונים. הבצקות מופיעות תחילה בכפות הרגליים ובהמשך בקרסוליים ובשוקיים. גם הבטן עלולה להתנפח. כדי לאבחן אם אכן מדובר בבצקת, יש ללחוץ על האזור התפוח למשך 30 שניות. במקרה של בצקת תופיע גומה לאחר הסרת האצבע.

 

תסמיני אי ספיקת לב הנובעים מירידה באספקת הדם לאברי הגוף

 

עייפות/תשישות

 

אי ספיקת לב עלולה להפחית את תפוקת הלב ולכן פחות דם עשיר בחמצן יגיע לשרירי הגוף. מחסור בחמצן גורם לעייפות ולעתים לתשישות. פעילות גופנית מתונה ומבוקרת תסייע להפחית את העייפות, תוריד מתחים ותעלה את רמת האנרגיה.

 

הפרעות שינה

 

מתבטאות בנדודי שינה, בהתעוררויות תכופות, בשינה לא איכותית ובתחושה ישנונית במשך היום.

 

סחרחורת

 

אם כמות הדם המגיעה למוח מופחתת או שלחץ הדם נמוך, עלולה להופיע תחושת סחרחורת. לעיתים הסחרחורת היא תופעת לוואי של תרופה מסוימת. בכל מקרה של סחרחורת חשוב להיוועץ ברופא/ה שיאבחנו את הסיבה המדויקת.

 

דפיקות לב מהירות

 

במצב של אי ספיקה, הלב מנסה לפצות על הירידה בכוח השאיבה שלו באמצעות פעילות מואצת. עליית הדופק תהיה אי-סדירה לעתים וייתכנו הפרעות בקצב הלב. במקרה כזה חשוב להיוועץ ברופא/ה.

 

איבוד הכרה, עילפון

 

לרוב בשל ירידת לחץ הדם או הפרעות קצב. חשוב מייד להיוועץ ברופא מטפל.

 

תסמינים אחרים לאי ספיקת לב

 

איבוד תיאבון

 

הצטברות נוזלים כתוצאה מאי ספיקת לב עלולה להשפיע על כל איבר בגוף. במקרים מסוימים מצטברים הנוזלים בכבד או במערכת העיכול. במקרים אלו תיתכן תחושת מלאות ו/או נפיחוּת. כדי למנוע את תחושות המלאות והנפיחות מומלץ לאכול ארוחות קטנות בתדירות גבוהה יותר.

 

צורך דחוף להטיל שתן בלילה

 

תסמינים רגשיים, דיכאון וחרדה

 

תחושות אלה נפוצות מאוד בקרב חולי אי ספיקת לב. הופעת התסמינים גורמת לחרדה, מה גם שהם עשויים למנוע מהחולה להשתתף בפעילויות שונות ולאלץ אותו לעתים להיות תלוי באחרים. חשוב לחלוק את הדאגות עם הרופא או האחות וכמובן עם בן משפחה או חבר קרוב.

 

חשוב מאוד לעקוב אחר התסמינים מדי יום. במידה וקיימת החמרה או מופיעים תסמינים חדשים, יש לדווח לצוות הרפואי המטפל.

 

הגורמים לאי ספיקת לב

 

התקפי לב (אוטם שריר הלב)

 

התקפי לב הם הסיבה הנפוצה ביותר לאי ספיקת לב. התקף לב מתרחש כשאחד מהעורקים הכליליים, המספקים דם לשריר הלב עצמו, נסתם. הסתימה נובעת מקריש דם החוסם את הזרימה בעורק. האזור שאינו מקבל אספקת דם נמק וחלקים בריאים של הלב נאלצים לעבוד קשה יותר כדי לפצות על החלק שנפגע. שריר הלב נדרש למאמץ רב יותר, העלול להוביל למצב של אי ספיקת לב.

 

קרישי דם נוצרים בעורקים שדפנותיהם צרות יותר, בשל הצטברות רובד טרשתי. רובדי הטרשת נוצרים באופן הדרגתי ומתעבים בשל רמות גבוהות של כולסטרול רע, עישון, סוכרת, לחץ דם גבוה, השמנה וגם נטייה גנטית. ניתן לעכב ואף למנוע טרשת עורקים באמצעות שמירה על אורח חיים בריא, תזונה נכונה וטיפול תרופתי בעת הצורך.

 

יתר לחץ דם

 

לחץ דם גבוה בכלי הדם מקשה על הלב להזרים דם לאיברי הגוף. לחץ גבוה ולא מאוזן גורם לעומס ניכר על שריר הלב ופוגע ביכולת הכיווץ שלו. העומס עלול לעבות את שריר הלב ולפגוע בגמישותו. יתר לחץ דם מאיץ את התפתחות טרשת העורקים ומהווה סיבה מרכזית להתקפי לב ושבץ מוחי.

 

מחלות של מסתמי הלב

 

מחלת המסתם מופיעה בעקבות בעיה בפתיחתו או בסגירתו המלאה. כשהמסתם אינו נפתח עד הסוף, כמות דם קטנה יותר עוברת בין חלל לב אחד לאחר ונוצרים לחצים לא תקינים באזור שלא התרוקן כראוי.

 

במידה והמסתם אינו נסגר עד הסוף, חלק מהדם עלול לדלוף חזרה ולהעמיס על החלל שלפני המסתם. בשל התפקוד הלקוי, הלב נאלץ לעבוד קשה יותר והדם עלול להצטבר בריאות או לגרום לצבירת נוזלים בגוף, מה שעשוי להוביל לאי ספיקת לב.

 

למידע נוסף על מחלות של מסתמי הלב

 

מחלות של שריר הלב

 

מחלות אלה, הנקראות בלעז קרדיומיופטיות, נגרמות בשל בעיות ועיוותים במבנה תאי הלב, דוגמת שריר לב מעובה ונוקשה מדי, או שריר רחב מדי שאינו מתכווץ כיאות. רבות ממחלות אלה מופיעות בגלל מוטציות בחלבוני תאי הלב. חלקן תורשתיות ולכן מומלץ לבדוק את בני המשפחה אם קיימת היסטוריה של קרדיומיופטיות במשפחה.

 

דלקת של הלב

 

שריר הלב עלול להיפגע בגלל זיהומים או תהליכים דלקתיים. דלקת חריפה יכולה לגרום לירידה בתפקוד הלב ולהתרחבות של חדרי הלב. שינויים אלה עלולים להביא להפרעות קצב קשות ואף לגרום לאי ספיקת לב.

 

מומי לב מולדים

 

אם חדרי הלב ועליותיו לא נוצרו באופן תקין אצל עובר, זרימת הדם בלב או בכלי הדם הסמוכים לו עלולה להיפגע. אחת התופעות היא ערבוב דם עשיר בחמצן, המיועד להגיע אל אברי הגוף, עם דם עשיר בפחמן דו חמצני, המיועד להגיע אל הלב. במצב כזה יחול עומס ניכר על הלב והוא יתקשה לספק דם לאברי הגוף.

 

מחלות ריאה

 

אי ספיקת לב שנגרמת ממחלת ריאות פוגעת בדרך כלל בצידו הימני של הלב ולכן מכונה אי ספיקת לב ימנית. אדם הסובל ממחלת ריאות יתקשה לשאוף מספיק חמצן או לנשוף מספיק פחמן דו חמצני. ריכוז החמצן בדמו יהיה נמוך יחסית והלב יאלץ לעבוד קשה יותר כדי להעביר לגוף את כמות החמצן הדרושה לו.

 

מחלות ריאה גורמות לעתים גם לעלייה בלחץ בתוך כלי הדם הקטנים שבריאות. במצב זה הלב יידרש למאמץ רב יותר, שיכול לגרום לאי ספיקה.

 

צריכת אלכוהול / סמים

 

צריכת אלכוהול מוגזמת ושימוש בסמים אסורים משפיעים על תפקוד הלב. סמים מסוימים עלולים לגרום לעליות חדות בלחץ הדם ולגרום לאירוע מוחי או לבבי.

 

טיפולים כימותרפיים

 

מטרתם של החומרים הכימותרפיים היא להשמיד תאים סרטניים. עם זאת, אחדים מהם עלולים גם לגרום נזק משמעותי לשריר הלב. טיפולים כימיים תכופים עם חומרים הידועים כפוגעים בלב (דוגמת אדריאמיצין) יגרמו לנזק מצטבר, לכן יש לעקוב בקפידה אחר תפקוד הלב במהלך תקופת הטיפולים.

 

 

חשוב לזכור כי אי ספיקת לב זה מצב רפואי הניתן לטיפול. הבנת המחלה, פיתוח מודעות גבוהה ושינוי באורח החיים יאפשרו לחולה לחיות חיים פעילים ומלאים. טיפול יעיל יתאפשר על ידי שיתוף פעולה עם הצוות המטפל. גם למטופל ישנם תפקידים שיידרש לבצע, למען טובתו שלו.

 

 

על האבחון של אי ספיקת לב

 

אי ספיקת לב - איך לשמור על יציבות?

 

 

עדכון אחרון: ספטמבר 2016 

 

אתי16
01/04/14 23:01

אני מכירה מישהו בן 41 שסובל מחלק מהתסמינים, ומידי כמה זמןיש לו התקפים של קוצר נשימה ולחצים החזה ודופק מהיר וסחרחורות, וסובל המון זמן מדיכאון ונדודי שינה ושיעול. ולאחרונה מתלונן גם על עייפות ותשישות כרונית שהוא לא מצליח להסביר- לא משנה כמה הוא נח וישן, וגם חדי פעם סובל מסחרחורות.

ואני יודעת שהיה לו סוג של אירוע כלשהוא שקשור ללב בסביבות גיל 30 בערך- אולי אפילו פחות...

קראתי את זה עכשיו וקצת נלחצתי...

האם זה קשור? איך מאבחנים? איזה בדיקות הוא צריך לעשות?

ומה בעצם המחלה- רק התסמינים האלה? מה קורה אם היא מחמירה? ואיך מטפלים?

סליחה על כל השאלות פשוט קצת מלחיץ...

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: