מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

כליות ודיאליזה

כמוניכליות ודיאליזהמדריכיםאיך בנויות הכליות?

איך בנויות הכליות?

על המבנה האנטומי של הכליות


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

הכליות ממוקמות בחלק האחורי של חלל הבטן. הכליה מורכבת מקליפה חיצונית (cortex) ומחלק פנימי של לשד הכליה (medulla) הבנוי מתריסר מבנים דמויי פירמידות, בהן חודרת קליפת הכליה (עמודי הכליה).

 

מקצוות הפירמידות יוצאים גביעים משניים, המתאחדים לראשוניים ואלו יוצרים יחד חלל אחד הקרוי אגן הכליה. אגן הכליה מתחבר אל השופכן, המוביל את השתן שנוצר באותה כליה אל שלפוחית השתן.

 

לכליה צורה דמוית פולי קפה, עם חלק קעור הפונה לעמוד השדרה ונקרא שער הכליה, אליו מתחברים כלי הדם הכליתיים. ממנו יוצאים השופכן המנקז את השתן שנוצר בכליה ועצבים.

 

אורך הכליה ביילוד הוא כ-5 ס"מ, ובמבוגר אורכה הממוצע מגיע ל-10-12 ס"מ. משקל הכליה ביילוד הוא כ-25 גרם ומשקלה במבוגר כ-250 גרם. כל כליה עטופה בקופסית חזקה ושקועה בתוך רקמת שומן, המקבעת אותה למקומה.

 

חלק ניכר מרקמת הכליה בנוי ממבנים מיקרוסקופיים הנקראים נפרונים. כל כליה מכילה כמיליון נפרונים המהווים את יחידת התפקוד הבסיסית של הכליות. הנפרונים מווסתים את כמות המים והמלחים השונים בגוף, משתתפים בבקרת לחץ הדם, שומרים על מאזן חומצה-בסיס בגוף ומסלקים חומרי פסולת.

 

כל אלו נעשים תוך ייצור של שתן, המופרש מן הגוף. פעילות הנפרונים מווסתת על ידי הורמונים שונים ומערכת העצבים.

 

כל נפרון מורכב מפקעית של נימי דם (גלומרולוס), העטופה בקופסית על שם באומן. מתוך פקעית נימי הדם יוצא צינור ארוך ומפותל, שנקרא אבובית הכליה (טובול). אבובית הכליה מחולקת לאזורים שונים האחראים על תפקודים של הנפרון. הטובול מתנקז לבסוף לאגן הכליה ואורכם הכולל של הטובולים באדם מגיע ל-50-80 ק"מ.

 

אספקת הדם לכליות

 

הדם מגיע לכליות ישירות מאבי העורקים, דרך עורקי הכליות הראשיים. קצב זרימת הדם לשתי הכליות הוא כ-1.2 ליטר בכל דקה. בסך הכל עוברים כ-180 ליטרים של דם דרך הכליות מדי יום והן מקבלות כ-20% מנפח הדם אותו מזרים הלב.

 

בכליה מבנה ייחודי של כלי דם, המתבטא במערכת נימים כפולה. עורק הכליה הראשי מתפצל לעורקים ועורקיקים וכן הלאה, עד לגודל של נימים היוצרים פקעיות (גלומרולים) בתוך הקופסיות על שם באומן. משם נימי הדם נאספים חזרה לעורקיקים ומתפצלים בשנית למערכת נימים נוספת, העוטפת את המשך הנפרון. המערכת הנימית השניה נאספת חזרה לוורידונים, המתאחדים לוורידים גדולים יותר ויותר, עד לווריד הכליה המתנקז לווריד הנבוב התחתון ומשם חוזר הלאה לעבר הלב.

 

 

על התפקיד של הכליות בגוף 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: