מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבמדריכיםקנביס רפואי: המדריך למשתמש המתחיל

קנביס רפואי: המדריך למשתמש המתחיל

איך מקבלים אישור לשימוש בקנביס רפואי (מריחואנה רפואית)? מה הדרך נכונה להשתמש בקנביס כדי להפחית תופעות לוואי? ומה ההבדל בין זנים שונים של קנביס? מדריך מקיף

מאת מירי אוגינץ ודן אבן
תגובות 44

קנאביס רפואי (תמונות: Shutterstock)
קנאביס רפואי (תמונות: Shutterstock)

הקנביס הרפואי - הידוע גם בשם מריחואנה רפואית - אינו רשום כתרופה, ויעילותו ובטיחותו בשימוש למטרות רפואיות טרם הוכחו באופן חד משמעי בדומה לתרופות, אך יש להתייחס אליו כאל מוצר רפואי וכחלק מהטיפול הקבוע של החולה. כמו תרופות אחרות, עלולות להיות לקנביס תופעות לוואי.

 

לא כל אדם המקבל רישיון להשתמש במריחואנה רפואית יודע איך נכון להשתמש בתרופה. בשביל אותם אנשים, יצרנו את המדריך למשתמש המתחיל.

 

* לפני שנתחיל, יש לסייג כי מאמר זה אינו מהווה בשום פנים ואופן המלצה לשימוש בקנביס. המדריך מיועד לחולים שהרופא המטפל שלהם קיבל החלטה להתחיל טיפול בקנביס רפואי, ומטרתו לענות על שאלות נפוצות ולהקל על השימוש.

 

כיצד קנביס עשוי לסייע למטופלים?

 

מאז שחר ההיסטוריה השתמש האדם בצמח הקנביס וברפואה הסינית הקנביס הוא אחד מ-50 צמחי היסוד. השימוש בקנביס למטרות רפואיות מתבסס על עדויות כי הוא עשוי לסייע למטופלים הסובלים ממגוון רחב של מצבים רפואיים. בין ההשפעות המיטיבות של הקנביס: רגיעה, שיפור תיאבון, שיפור איכות השינה, שיפור מצב רוח, הקלה בבחילות והקאות, שיפור יכולת ההתמודדות, הרפיית שרירים, הקלה בכיוח, שיפור באיכות חיים והקלה בכאב.

 

צמח הקנביס מכיל קרוב ל-100 רכיבים פעילים שונים מסוג קנבינואידים, כשהמוכרים ביותר בהם הם הרכיב THC (קיצור של Tetra Hydro Cannabinol), CBN (ובשם המלא Cannabinol) ו-CBD (ובשמו המלא Cannabidiol), ואלו נבדקים בדגימות שמועברות מהשדות המאושרים לגידול קנביס רפואי למעבדות חיצוניות. עם זאת, יש לציין כי מאחר וצורת הגידול של הקנביס אינה קפדנית כמו הליכי ייצור תרופות ודיגום הצמחים שנשלחים לבדיקה אינו עומד בסטנדרטים מחמירים, הרי שלעתים ייתכן הבדל בין הכיתוב המופיע על שקית הקנביס הרפואי בדבר ריכוז החומרים הפעילים לבין ריכוזם בפועל.

 

קיימים זנים רבים של קנביס, כמפורט בהמשך המדריך, וכל זן מאופיין בתכונות וריכוז חומרים שונה. רוב החומר הפעיל מרוכז בפריחה של נקבת הצמח. כשהפריחה מגיעה לשיאה, הפרחים נקטפים ועוברים תהליך של יבוש.

 

איך מקבלים רישיון לקנביס רפואי?

 

בישראל מוגדר הקנביס כסם מסוכן והשימוש בו למטרות רפואיות דורש רישיון שניתן בהסכמה ובפיקוח של משרד הבריאות.

 

כיום הקנביס ניתן באמצעות מרשם רפואי, בהמלצת רופא מומחה, וברוב המקרים לאחר קבלת אישור של משרד הבריאות. כל רופא מומחה בתחומו יכול לפנות בבקשה לרישיון עבור מטופל על ידי טופס מקוון המצוי באתר משרד הבריאות, ובמידה והיחידה לקנביס רפואי במשרד (יק"ר) מאשרת את הבקשה – מונפק לחולה רישיון לשימוש בקנביס רפואי.

 

במידה ומדובר בחולה סרטן המטופל באחד מהמרכזים בהם יש אונקולוג מורשה מטעם משרד הבריאות - כמו באיכילוב ,רמב"ם, שיבא ונהריה - ניתן לקבל רישיון שימוש בבית החולים ואין צורך בהעברת בקשה למשרד הבריאות.

 

בשנים האחרונות חלה עלייה תלולה במספר המשתמשים בקנביס רפואי. נכון לשנת 2017 היו בישראל 27,797 חולים שקיבלו אישור לקנביס רפואי וכ-300 בקשות חדשות מתקבלות במשרד הבריאות מדי יום.

 

על רקע העלייה במספר המטופלים בקנביס רפואי בישראל, בשנים האחרונות מתוכננת רפורמה בתחום שיישומה מבוצע כיום במסגרת פיילוט מצומצם של משרד הבריאות בקרב מטופלים חדשים, ובעקבותיה צפוי שניתן יהיה בעתיד לקבל אישור לטיפול בחומר באמצעות רופאים מורשים שעברו הכשרה מתאימה, ללא צורך באישור נוסף של משרד הבריאות. 

 

נכון להיום רק רופא בעל תואר "מומחה" בתחום המחלה בגינה מומלץ הטיפול בקנביס, רשאי להגיש בקשה למתן רישיון. לדוגמה מומחה בגסטרואנטרולוגיה יכול לכתוב בקשה לחולה קרוהן. על הרופא לעבוד במוסד ציבורי כמו בית חולים, לרבות מרפאת חוץ של בית חולים או מרפאה מקצועית מרכזית של קופת חולים. ההמלצה תינתן רק עבור מטופל שמקבל טיפול או נמצא במעקב במוסד בו מועסק הרופא.

 

ככלל, רישיון לשימוש בקנביס רפואי לא יינתן אלא לאחר מיצוי הטיפולים המקובלים ובהתוויה מוכרת בלבד.

 

בקשות של מטופלים שמצבם הרפואי אינו נכלל בהתוויות והרופא בכל זאת מעוניין לרשום להם את הטיפול, ידונו לאחר שרופא הממליץ ינמק בצורה מפורטת, בצירוף מסמכים רפואיים מקובלים, את הבסיס לסברה כי השימוש בקנביס עשוי לסייע להם. בכל מקרה, המלצת רופא המוגשת למשרד הבריאות לאישור סופי אינה מחייבת את המשרד לאשר את הבקשה.

 

מתן הרישיון מותנה בביצוע מעקב רפואי, מידי שלושה חודשים לפחות, על-ידי רופא מטפל שפרטיו כלולים ברישיון.

 

על הבקשה לכלול את פרטי המטופל, את אבחנות המטופל, התרופות הקבועות שהוא נוטל ותרופות שנטל בעבר. הבקשה מועברת באמצעות הרופא ליחידה לקנביס רפואי (יק"ר) במשרד הבריאות באמצעות פקס שמספרו 02-6474810  או בדוא"ל yakar.metupalim@moh.gov.il. במידה והבקשה נענית בחיוב, מונפק רישיון אישי עבור המטופל. תוקף הרישיון הינו חצי שנה עד שנה.

 

בהגשת הבקשה ניתן להיעזר בעמותה לקידום הקנביס הרפואי. לאחר כשבועיים ניתן לבדוק את סטטוס הבקשה במוקד "קול הבריאות" של משרד הבריאות בטלפון 5400*.

 

חשוב לשמור עותק של הבקשה שנשלחה בפקס ובמידה ולא התקבל מענה מומלץ לוודא שהבקשה הגיעה ולשלוח אותה שוב במידת הצורך.

 

לרוב, הזמן שלוקח לקבלת אישור הוא 15 ימי עבודה עד לכניסת הבקשה החדשה לעבודה ואישור הבקשה/ סירוב כעבור 60 עד 80 ימי עבודה. למטופלים חולי סרטן יש אפשרות לקבוע את רמת הדחיפות על גבי הבקשה וכך לקצר את זמן ההמתנה לקבלת האישור.

 

מי זכאי לאישור לקנביס רפואי?

 

נכון להיום, לפי נוהל 106 של משרד הבריאות למתן רישיונות לטיפול בקנביס רפואי שעודכן לאחרונה ביולי 2015, ניתן לקבל אישור לקנביס רפואי בהתוויות הבאות:

 

קנביס לסרטן 

 

זכאים לאישור לקנביס חולי סרטן (חולים אונקולוגים) בזמן טיפול בכימותרפיה ועד חצי שנה מסיומו לצורך הקלה בבחילות, בהקאות או בכאבים הקשורים לטיפול, גם ללא מיצוי טיפולים מקובלים להקלה בבחילות, ובמקרים בהם הרופא המטפל סבור כי יש להמשיך בטיפול בקנביס בחלוף חצי השנהיוכל להגיש בקשת הארכה למשרד הבריאות עם פירוט הסיבות להמשך הטיפול.

 

יצוין כי בהקשר של חולי הסרטן, לחולה המבקש אישור לקנביס רפואי מומלץ לעבור הדרכה ייעודית וכן לעדכן את רופאיו כדי שיבחנו את השילוב של קנביס לצד תמהיל התרופות שהוא נדרש לקבל במסגרת המאבק בסרטן – כדי למנוע החמרה של תופעות לוואי מסוימות.

 

גם חולים עם סרטן גרורתי בכל שלב של הטיפול זכאים לאישור לקנביס לצורך שיכוך כאב ממקור סרטני בשלב גרורתי לאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות.

 

קנביס למחלות מעי דלקתיות 

 

חולי קרוהן וקוליטיס כיבית זכאים לאישור לקנביס לאחר שמוצו ונכשלו טיפולים תרופתיים מקובלים של לפחות תרופה אחת ממשפחת מווסתי תגובה חיסונית (אימונומודולטורים), כגון אימורן, לתקופה של שלושה חודשים לפחות, ובנוסף טיפול של לפחות תרופה ביולוגית אחת לקרוהן וקוליטיס ממשפחת נוגדי TNF כגון יומירה או רמיקייד במנת העמסה מלאה - כלומר שלושה טיפולים, וכן לאחר שלילת האפשרות לביצוע ניתוח של הסרת קטע מעי חולה קצר.

 

קנביס לכאב 

 

זכאים לקנביס מטופלים הסובלים מכאב נוירופטי ממקור עצבי ברור, המטופלים במרפאת כאב במשך שנה לפחות לפני הגשת הבקשה, ולאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות ובהמלצת מרפאת הכאב בה הם מטופלים.

 

קנביס לאיידס 

 

מטופלים המאובחנים עם איידס – כשל חיסוני נרכש (AIDS), ללא התניה ברמת תאי CD4 של המערכת החיסונית, זכאים לאישור לקנביס לאחר מיצוי הטיפול התרופתי המקובל, במקרים של ירידה קיצונית במשקל (רזון חולני – קנקסיה, Cachexia) – ירידה של מעל ל-10% במשקל הגוף) לצורך שיפור התיאבון והקלה בתסמיני מערכת העיכול.

 

קנביס לטרשת נפוצה 

 

אנשים עם טרשת נפוצה במצב ספסטי שלא מגיבים לטיפול המקובל זכאים לאישור לקנביס רפואי.

 

קנביס לפרקינסון 

 

חולי פרקינסון יכולים לקבל אישור לקנביס לאחר טיפול של שנה לפחות בתרופה אנטיפרקינסונית אם הם סובלים מכאב ולא הגיבו לטיפול התרופתי המקובל לכאב, וללא פסיכוזה פעילה.

 

קנביס לטורט 

 

חולים בוגרים עם תסמונת טורט הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית בחיי היומיום ואינם מגיבים לטיפול המקובל וללא פסיכוזה פעילה או סיפור משפחתי (תורשתי) של מחלות פסיכוטיות יכולים לקבל אישור לקנביס.

 

קנביס לאפילפסיה 

 

חולי אפילפסיה בוגרים זכאים לאישור לקנביס בתנאים ספציפיים: אלו המאובחנים כחולי אפילפסיה קשה לפחות שנתיים הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית (התקפים אפילפטיים הגורמים למוגבלות, כולל התקפים קלוניים כלליים, התקפים מסוג חלקי-מורכב והתקפים מוקדיים אחרים, אם הם גורמים לסכנת נפילה וחבלה והתקפים טוניים או אטוניים כלליים, ובתנאי שהאפילפסיה עמידה לטיפול, לאחר כשלון של לפחות חמש תרופות אנטי- אפילפטיות רשומות כמונותרפיה או כתרופות הניתנות במשולב, כשתדירות ההתקפים היא לפחות התקף אחד לחודש תוך טיפול תרופתי מתועד.

 

זכאים גם קטינים הסובלים מאפילפסיה קשה בלתי נשלטת, לאחר כשלון טיפולים מקובלים בלפחות חמש תרופות/טיפולים, ובכללם עמידות או אי הצלחה באחד או יותר מהבאים: דיאטה קטוגנית, קוצב וגאלי ו/או ניתוח.

 

קנביס לחולים סופניים 

 

מטופלים חולים סופניים עם תוחלת חיים מוערכת רפואית של עד חצי שנה זכאים לאישור לקנביס.

 

קנביס לפוסט טראומה 

 

יכולים לקבל אישור גם מטופלים הסובלים מתסמונת פוסט טראומה (PTSD) בדרגת חומרה בינונית ומעלה, העונה לקריטריונים של 21% נכות לפחות לפי סעיפי המרכז לביטוח לאומי הנמשכת מעבר לשנתיים ומאופיינת במצוקה נפשית רבה, כשמוצו לפחות שלוש התערבויות תרופתיות מקובלות לפרקי זמן מינימאליים של חודשיים כל התערבות וכן מוצו שלוש התערבויות פסיכולוגיות מקובלות, וללא היסטוריה של פסיכוזה או שימוש לרעה בסמים.

 

קנביס לפיברומיאלגיה

 

מאובחנים עם פיברומיאלגיה נכללו בעבר בהתוויות הרשמיות, ולאחר תקופה שהוסרו מהן – בשנת 2018 הושבה פיברומיאלגיה לרשימת ההתוויות.

 

איזו כמות קנביס מקבלים המטופלים?

 

הרישיון לקנביס רפואי בישראל ניתן לרוב תחילה למינון של 20 לשימוש חודשי, ובהמשך עשויה הכמות לעלות ולהגיע עד ל-50 גרם ואף מעבר לכך, ולפי הנתונים המינון החודשי הממוצע הוא של 34 גרם לחולה לחודש. לחולים אונקולוגים ניתן לעתים מרשם התחלתי במינון של 30 גרם.

 

מי מספק את הקנביס?

 

הקנביס הרפואי מנופק למטופל באמצעות ספקים. נכון להיום, בישראל קיימים שמונה ספקים של קנביס רפואי, מתוכם שבעה מגדלים את הצמח וספק אחד העוסק בהפקת שמן מתפרחות של מגדלים אחרים.

 

לאחרונה החל יישומה של רפורמה בסופה הקנביס הרפואי יימכר בישראל בבתי מרקחת בלבד. לפי החלטת הממשלה מיוני 2016, מוצרי קנביס ינופקו למטופלים חדשים בבתי מרקחת  שיעמדו בתנאים הנדרשים, על פי הנהלים המשמשים כיום לניפוק תרופות נרקוטיות שיש עמם חשש להתמכרות כגון תרופות מקבוצת האופיאטים, ובבתי המרקחת גם תבוצע הדרכה רוקחית למטופלים לגבי דרך השימוש במוצרים, כפי שמקובל בתרופות ובתכשירים. באפריל 2018 החל פיילוט במסגרתו ניתן לרכוש קנביס רפואי ב-25 בתי מרקחת שרוקחיהם עברו הכשרה מיוחדת, רובם של רשת הסופר פארם, הפזורים ברחבי הארץ, וזאת כאשר כיום ניתן עדיין לרכוש את החומר אצל הספקים המורשים.

 

מהן דרכי השימוש בקנביס רפואי?

 

מכל הדרכים לשימוש בקנביס רפואי, משרד הבריאות ממליץ להשתמש בשלוש דרכים: שאיפה, אידוי או שמן.

 

שאיפה (עישון) קנביס

 

שאיפה (עישון) של פרחי הקנביס מהווה את הדרך הנפוצה והמקובלת לצריכת התרופה. החומרים הפעילים חודרים ביעילות דרך הריאות ומתחילים להשפיע תוך מספר דקות.

 

בעישון, החומרים הפעילים בקנביס נשרפים לרוב בטמפרטורה של 400 עד 600 מעלות צלזיוס. מטופלים רבים חושבים בטעות כי ערבוב הקנביס עם טבק יסייע להם לשרוף ו"לבזבז" פחות חומר פעיל, אולם בתהליך של ערבוב עם טבק לרוב הקנביס נשרף מהר יותר.

 

אידוי קנביס

 

האידוי הוא הדרך מומלצת לצריכת קנביס למטרות רפואיות. האידוי נעשה באמצעות מכשיר. כיום המכשיר היחיד לאידוי קנביס המאושר על ידי מכון התקנים הוא מכשיר של חברת 'וולקנו מדיק'.

 

חסרונות השיטה הם העלות הגבוהה של מכשיר האידוי והקושי להתנייד עם המכשיר בגלל גודלו. נכון להיום, יש בשוק גם מכשירי אידוי קטנים המאפשרים ניידות קלה, אך ללא אישור מכון התקנים.

 

יתרונות השימוש בקנביס רפואי באמצעות אידוי, טמונים בהשפעה המהירה שיש לחומר ובמיצוי שלו בעקבות חימומו. היתרונות של אידוי על עישון, הם שיותר קל להתחיל להשתמש בחומר בהדרגה, ניתן להשתמש בכמויות חומר קטנות יותר, לא שואפים תוצרים של שריפה ואין השפעה על האנשים בסביבה.

 

 שמן קנביס

 

את השמן המכיל קנביס מטפטפים בטיפות מתחת ללשון - כך מתאפשרת ספיגה מיידית של החומר. אם בולעים אותו - ולא מטפטפים מתחת ללשון, יעילות השמן נפגעת.

 

בהשוואה לאידוי ושאיפה, תחילת ההשפעה של השמן מאוחרת יותר. משך ההשפעה ארוך יותר: 4-6 שעות, כאשר שיא ההשפעה החל מ-30 דקות עד 3 שעות.

 

השמנים המיוצרים על ידי ספקי הקנביס בישראל מכילים מיצוי קנביס בשמן מאכל כגון שמן זית. חשוב לוודא שלא קיימת אצל המטופל רגישות לסוג שמן מסוים.

 

אכילה או שתייה של קנביס 

 

משרד הבריאות אוסר על שימוש בקנביס רפואי באכילה, החל מיוני 2013. זאת מאחר ומאכלים המכילים קנביס - בעיקר עוגיות - מיוצרים בתהליך לא מבוקר ונתונים להשפעות הסביבה כמו לחות ועובש. בנוסף, השפעת האכילה פחותה במידה רבה מזו של העישון או האידוי והשימוש עלול לגרום לחוסר יעילות בטיפול ולתופעות לוואי במערכת העיכול. אין להשתמש בקנביס רפואי גם בחליטה, מאחר והוא אינו מסיס במים.

 

זנים של קנביס רפואי

 

בישראל קיימים עשרות רבות של זני קנביס רפואי הנמכרים למטופלים, שנחלקים לשלוש משפחות עיקריות. יש לזכור כי השפעת הקנביס הסופית מורכבת מריכוז מדויק של מאות רכיבים מסוג קנבינואידים בחומרים הפעילים שבצמח הקנביס. כיום אין מחקרים מדויקים על ההבדלים בהשפעה על הגוף בין זני הקנביס, וההבדלים המתוארים מבוססים ברובם על עדויות בלבד.

 

זני סאטיבה (Sativa)

 

קנביס מזן סאטיבה מופק מצמחים שעליהם צרים יותר ובעלי תפרחות צרות ואווריריות יותר ומקורם בדרום מזרח אסיה ודרום מזרח אמריקה. קנביס זה מתואר כבעל השפעה יותר מנטאלית, מעוררת וממריצה, מכיל ריכוז גבוה של מהחומר הפעיל THC ומתאים יותר לשימוש ביום.

 

זני אינדיקה (Indica)

 

קנביס מזן אינדיקה מופק מצמחים שעליהם עבים יותר ובעלי תפרחות עבות ודחוסות יותר ומקורם במרכז אסיה. קנביס זה מתואר כבעל השפעה יותר פיזית ומרגיעה, מכיל ריכוז גבוה מהחומר הפעיל CBD ומתאים יותר לשימוש בלילה.

 

זני רודראליס (Ruderalis)

 

קנביס מזן רודראליס, ששימושו בישראל מצומצם בהרבה משני הזנים האחרים, מופק מצמחים נמוכים במיוחד אשר להם עלים בצורת חמש 'אצבעות', בניגוד לשבע 'אצבעות' בזני סאטיבה ואינדיקה, מקורו בהרי הקווקז שבמרכז רוסיה, והוא פורח לכל אורך השנה, וללא תלות במחזור השמש והעונות, בניגוד לשני הזנים האחרים, ולכן קרוי גם 'זן אוטומטי'.

 

הכלאות גנטיות של זני קנביס

 

זנים רבים הנמכרים בישראל הם למעשה הכלאות גנטיות של שלושת הזנים הללו, במטרה להכיל תכונות של זני סאטיבה ואינדיקה וכן את תכונתם של זני רודראליס לצמוח ללא תלות בשמש ובאור.

 

האם הטיפול בקנביס יעיל?

 

חשוב להבין שקנביס רפואי אינו "תרופת קסם". מדובר בתהליך ארוך ואיטי. חשוב להתחיל במינון מינימאלי ולעלות במינון בהדרגה, תוך מעקב, עד השגת ההשפעה הרצויה. לרוב חולפים כשבועיים עד השגת ההשפעה הרצויה.

 

בבחינת העבודות המעידות על יעילותו של הקנביס למצבים שונים, יש לקחת בחשבון כי השפעת הקנביס אינדיבידואלית, כשלחלק מהמטופלים הקנביס יסייע ואילו לאחרים לא.

 

בשנים האחרונות נרשמת עלייה במחקרים המצביעים על יעילות בקרב משתמשי קנביס רפואי, שחלקם מקיפים יותר ומדווחים גם בכתבי עת רפואיים שנחשבים ליוקרתיים יותר. כך, למשל, מחקר אמריקאי שפורסם במאי 2017 בכתב העת New England Journal of Medicine, העלה כי קנביס רפואי מסייע למנוע התקפים אפילפטיים בקרב אנשים הסובלים מאפילפסיה חמורה של הילדות הקרויה גם 'סינדרום דרווט'. סקירת ספרות של חוקרים מקנדה שפורסמה בפברואר 2017 בכתב העת Clinical Psychology Review, שנסמכת על 60 מחקרים בתחום, קבעה כי קנביס עשוי להועיל לאנשים עם מצוקה נפשית מסוג דיכאון, חרדה, פוסט טראומה ואף התמכרות לאלכוהול ולמשככי כאבים. בדצמבר 2015 דיווחו חוקרים קנדים בכתב העת Journal of Pain על ממצאי עבודה שהוכיחה יעילות לטיפול בכאב כרוני באמצעות קנביס רפואי, וזאת על סמך מעקב נרחב בקרב 215 מטופלים עם כאבים כרוניים שאינם קשורים לסרטן.

 

חוקרים אמריקאים מאוניברסיטת ג'ורג'יה פרסמו באפריל 2018 בכתב העת JAMA Internal Medicine, כי במדינות בארה"ב שבהן הקנביס הפך לחוקי יש פחות דיווחים על שימוש בתרופות משככות כאבים מקבוצת האופיאטים הנחשבות לממכרות.

 

חוקרים קנדיים דיווחו בקיץ 2010 כי עישון קנביס עשוי לסייע לאנשים שסובלים מכאב נוירופתי כרוני בשל נזק או חוסר תפקוד של מערכת העצבים.

 

מחקר בריטי שפורסם בסתיו 2012 מצא כי קנביס מועיל לטיפול בספסטיות המהווה תופעה שכיחה בקרב אנשים עם טרשת נפוצה.

 

באשר לסרטן, מחקר ישראלי שפורסם במארס 2018 ובחן נתונים אודות 2,923 חולי סרטן שטופלו בקנביס רפואי בין מארס 2015 לפברואר 2017, העלה כי הטיפול בקנביס הועיל לרוב החולים. החוקרים מצאו כי בחלוף שישה חודשי מעקב, ל-60% מחולי הסרטן שטופלו בקנביס רפואי תועד על ידי רופאיהם טיפול רפואי מוצלח במחלה שהוגדר כשיפור מתון עד משמעותי במצבם, וזאת ללא הפסקת טיפול בקנביס וללא תופעות לוואי חמורות. מחקרי מעבדה שבוצעו בשנים האחרונות בדגימות של תאים סרטניים, לרבות בישראל במעבדה הפועלת בטכניון, הדגימו כי קנביס מעכב גידולים סרטניים, חוסם כלי דם שמזינים את הגידולים ויש אף ממצאים המרמזים כי הוא עשוי להרוג גידולים סרטניים. בשנה האחרונה פורסם בתקשורת הישראלית סיפורו של יהודה הבר, לוחם לשעבר בחיל הים שצלל בקישון ופיתח סרטן במוח, ולאחר שטופל בשמן קנביס בריכוז גבוה התבשר שהגידול שלו נעלם. ביוני 2017 החלה חברת התרופות האמריקאיתCURE  במחקר קליני ראשון מסוגו בעולם כדי לבחון האם תרכובת קנביס יעילה בהריגת תאים סרטניים כטיפול לחולים בלוקמיה וסרטן הערמונית. חשוב לציין כי לצד עדויות אלה, אין כיום ניסויים מבוססים בני אדם שמוכיחים כי קנביס מעכב גידולים סרטניים.

 

איך משתמשים בקנביס רפואי?

 

קנביס רפואי אינו נחשב ל"תרופת הצלה" ויש ליטול אותו באופן קבוע ובשעות קבועות. למעשני קנביס רפואי מומלץ לקנות מהספק יחידות מוכנות (סיגריות). כל יחידה הינה לשימוש חוזר: 12-15 שאיפות מכל אחת. חל איסור לערבב קנביס עם טבק מאחר וזה פוגם ביעילות הטיפול.

 

לשואפים קנביס רפואי באמצעות אידוי ניתן להגיע בהדרגה עד ארבע שאיפות ביממה בשעות קבועות: ביום הראשון להתחיל בשאיפה אחת לאחר האוכל ולפני השינה. ביום השני, במידה ואין תופעות לוואי, יש לקחת שאיפה אחת לאחר האוכל בבוקר ולפני השינה בלילה – וכך להמשיך במהלך יומיים נוספים. בהמשך ניתן לעלות באופן הדרגתי, בהתאם להנחיות המטפלים, עד שמגיעים לארבע שאיפות ביממה. ניתן לשלב שלוש שאיפות ופעם אחת שמן מתחת ללשון

 

בפעם הראשונה מומלץ להתחיל את השימוש בקנביס באווירה נינוחה ולהצטייד בשתייה קרה וממותקת ודברי מאכל כמו פרי או חטיף מתוק. יש לשתות 2-3 לגימות של משקה קר לפני כל שימוש.

 

בתחילת הטיפול חשוב להיות במעקב ולהתייעץ עם הגורם המטפל – דיווח טלפוני לפחות פעמיים בשבוע ועד השגת ההשפעה הרצויה.

 

מטופלים רבים שנוטלים תרופות למחלות כרוניות חושבים בטעות כי אישור לקנביס – משמעותו הפסקת הטיפול התרופתי למצב הכרוני. יש להדגיש כי אין להפסיק טיפול תרופתי קבוע על רקע שימוש בקנביס מחשש להחמרת המצב הכרוני והתפתחות תסמינים קשים ומסוכנים. אין להפסיק כל טיפול תרופתי קבוע ללא התייעצות עם רופא. במידה ויש הטבה במצב, יש להתייעץ עם הרופא לגבי הפחתה של הטיפול הקבוע.

 

הפסקה של טיפול במשככי כאבים חזקים מסוג אופיאטים מחייבת הפחתה הדרגתית במינון והנחיה מסודרת, כדי להימנע מהתפתחות תסמיני גמילה.

 

לאנשים שאושר להם טיפול בקנביס רפואי הסובלים ממחלות כרוניות נוספות ישנן המלצות נוספות כדי להפחית את הסיכון לתופעות לוואי:

 

קנביס רפואי בסוכרתיים  

 

למטופלים בקנביס רפואי עם סוכרת מומלץ לצרוך את החומר לאחר האוכל, ולעקוב באופן קפדני אחר ערכי הסוכר בשבוע הראשון של הטיפול לפחות שלוש פעמים ביממה, לפני השימוש בשאיפה וחצי שעה אחרי השימוש. בהמשך יש להתאים את צריכת הקנביס לפי התגובה האישית של הגוף – כדי למנוע שינויים חדים ברמות הסוכר בדם. במידה וההשפעה של הקנביס מפחיתה משמעותית רמות סוכר בדם באופן עקבי, יש לעקוב ולהתייעץ עם רופא משפחה לגבי שינוי בטיפול התרופתי לסוכרת.

 

קנביס רפואי באנשים עם יתר לחץ דם ו/או מחלות לב   

 

למטופלים הסובלים ממחלות לב ויתר לחץ דם חשוב לבצע מעקב קפדני אחר רמות לחץ הדם, במיוחד אם נוטלים תרופות קבועות, ולפנות לרופא במקרה של שינויים בלחץ הדם. לפי מחקרים, קנביס עשוי להשפיע הן על עלייה והן על ירידה בלחץ הדם, וכשהתנודות משמעותיות יותר יש לשקול החלפה של הזן או שינוי במינון.

 

קנביס רפואי בחולי סרטן

 

לחולי סרטן הסובלים מבחילות כתוצאה מהטיפולים במחלה מומלץ להשתמש בקנביס כחצי שעה לפני הטיפול.

 

מהן תופעות הלוואי של קנביס רפואי?

 

עם העלייה במודעות ליתרונות הקנביס, בשנים האחרונות מתרבים הדיווחים גם על נזקים שעשויים להתלוות לשימוש בלתי מבוקר בחומר. בין אלה נכללים הסיכון לפתח תלות בקנביס, הסיכון למעורבות בתאונות דרכים תחת השפעת החומר והסיכון להתפתחות תופעות לוואי שונות לקנביס. כמו עם כל תרופה, חלק מהמטופלים יסבלו מתופעות לוואי וחלק לא, כאשר לא ניתן לנבא מראש מי יפתח תופעות לוואי. מחקר שפורסם לאחרונה מצא כי קיים סיכון לתופעות לוואי בקרב כחמישית מצרכני הקנביס הרפואי בישראל.

 

תופעות הלוואי האפשריות כוללות פגיעה בזיכרון, בתפיסת כאב, בתנועתיות וברמת הניידות, התמכרות, מצוקה נפשית, יובש בפה, סחרחורות, נזקים לריאות, ירידה ברמות הסוכר, דופק מהיר, ירידה בלחץ דם, הרחבת כלי דם והפרעות קצב בלב. מסיבה זו יש לנקוט משנה זהירות בשימוש בקנביס בקרב חולים עם אי ספיקת לב או יתר לחץ דם המטופלים בתרופות. כמו כן, שילוב של קנביס רפואי ותרופות מסוימות מעלה את הסיכון לסיבוכים רפואיים  שונים, לרבות הגברת השפעתו של החומר על המוח, עלייה בקצב הלב והפרעות נפשיות שונות.

 

מחקרים רבים מצביעים על נזקים נפשיים אפשריים בקרב אנשים הצורכים קנביס בכמויות גבוהות ולאורך זמן, אולם רוב המחקרים הללו נעשו בדיעבד (רטרוספקטיביים) ובודקים את השפעות החומר על צרכני קנביס חברתי שחלקם אף מעשנים קנביס בשילוב עם אלכוהול.

 

מטופל שהחל להשתמש בקנביס למטרות רפואיות, עלול לשאוף להמשיך בשימוש גם כאשר אין סיבה רפואית לכך. אז השימוש עלול להפוך ל"שימוש חברתי", עם כל החסרונות הכרוכים בו, כמו ירידה במוטיבציה ופגיעה בזיכרון וביכולת הריכוז. מחקר בריטי שפורסם ביולי 2014 העלה כי החומר THC המצוי בקנביס עלול לעורר מחשבות פרנואידיות.

 

עם זאת, בדומה למחקרים המוגבלים המצביעים על יעילות הקנביס, גם המחקרים אודות תופעות הלוואי המיוחסות לחומר עדיין אינם מציגים תמונה מוחלטת.

 

תופעות לוואי של הקנביס המחייבות התייחסות מיוחדת ודיווח לצוות המטפל הן: בלבול, אי שקט, התקף חרדה, שינוי במצב הכרה או מצב פסיכוטי. תופעות אלה לרוב נגרמות כתוצאה משימוש עודף.

 

לאחר שימוש ממושך, הפסקה חדה בטיפול עלולה לגרום למידה מסוימת של דכדוך, אי שקט ונדודי שינה. תופעות אלה חולפות ללא טיפול כעבור כמספר שבועות.

 

עוד על תופעות הלוואי של קנביס רפואי

 

היכן ניתן להשתמש בקנביס רפואי?

 

לפי הנחיות משרד הבריאות ממאי 2017, מותרת ההחזקה על ידי המטופל של תפרחות קנביס לשימוש רפואי באריזה המקורית בלבד בכל מקום, ובכמות שלא תעלה על כמות הנדרשת לחמישה ימי צריכה בלבד (הכמות תחושב לפי החלק היחסי של הכמות החודשית המאושרת ברישיון).

 

כמו כן, מותרת ההחזקה על ידי מטופל של שמן קנביס באריזה המקורית בכל מקום ובכמות שלא תעלה על הכמות החודשית המאושרת לפי הרישיון או אריזה אחת מקורית.

 

שימו לב: אתם לא יכולים לעשן איפה שאתם רוצים. מטופל המחזיק ברישיון לקנביס רפואי יכול לצרוך את החומר בעישון רק במקומות שמפורטים ברישיונו – כלומר בכתובתו הרשומה. מחוץ לבית ניתן לצרוך קנביס באידוי בלבד, ובלבד שהשימוש יעשה ללא נוכחות אדם נוסף, בחדר נפרד עם אוורור סביר ובאישור של המחזיק בנכס, וכל עוד אין מדובר במקום בו קיים איסור פרטני לשימוש. כמו כן, נוהל משנת 2015 מסדיר את האפשרות של מטופלים עם אישור לקנביס רפואי לצרוך את החומר בעת אשפוז במוסד רפואי.

 

במקומות ייעודיים לקטינים כגון בתי ספר וגנים חל איסור על שימוש בקנביס באידוי ובעישון. כמו כן, חל איסור להשתמש בקנביס רפואי בכל צורה באזורי עבודה בהם אסור השימוש בקנביס לבעלי המקצוע, לרבות בקרב מפעילי רכב ציבורי ומפעלים הכוללים מכשור כבד, וחל איסור להחזיק קנביס רפואי ו/או להשתמש בו בכל צורה באזורי מכס, לרבות שדות תעופה, נמלים ומעברי גבול.

 

איך לאחסן קנביס?

 

חומר צמחי משתנה בחום קור ולחות, ולכן מומלץ לשמור על קנביס במקום קריר ויבש ומחוץ להישג ידם של ילדים. כמו כן יש להבין כי מאחר ולא מדובר בתרופה סינטטית יש לצמח חיי מדף קצרים יחסית ולא ניתן להשתמש בצמח יותר מחודש וחצי עד חודשיים לאחר קבלתו, מאחר ויתכנו שינויים בהרכב של החומרים הפעילים, וחמור מכך – הצמח עלול לפתח עובשים חיידקים ופטריות המסכנות בעיקר חולי סרטן מדוכאי חיסון.

 

מחקר ישראלי שפורסם ביולי 2016 העלה כי חולים המשתמשים בקנביס רפואי וקרוביהם לא מקבלים הדרכות לשמירת החומר במקום נעול ולהחזרת שאריות למקומות מוסדרים, ולכן חשופים לגניבות והרעלות. החוקרים בדקו את הרגלי אחסון החומר בקרב 123 חולי סרטן המטופלים בקנביס רפואי, ומצאו כי רבים מהחולים מאחסנים את הקנביס בביתם בתנאים לא נאותים, באופן החושף את החומר לסכנת גניבה ולהתפתחותו של שוק שחור של קנביס רפואי שהחשש ממנו גובר בעת האחרונה. אחסון קנביס במקום גלוי גם מעלה את הסיכון להרעלות כתוצאה מצריכה בלתי מבוקרת, בעיקר על ידי ילדים השוהים בבית. החולים שטופלו בקנביס וקרובי המשפחות דיווחו לחוקרים כי לא קיבלו הדרכה מסודרת בנוגע לאחסון הקנביס בבית ולהשלכת שיירי קנביס בתום השימוש

 

האם למטופלים בקנביס מותר לנהוג?

 

לפי תקנות שנכנסו לתוקף במארס 2018, נהיגה ברכב פרטי תחת השפעת קנביס מותרת לחולים עם אישור לטיפול בקנביס רפואי הנמצאים במעקב רפואי, ורק אם חלפו שלוש שעות לפחות מרגע נטילת הקנביס בשאיפה או אידוי או שש שעות בכל צורת שימוש אחרת, לרבות בטיפות שמן מתחת ללשון.

 

נהיגה מקצועית, למשל במשאית או באוטובוס, אסורה על צרכני קנביס רפואי.

 

למי מותר לגדל קנביס?

 

בעבר ניתנו רישיונות לגידול עצמי של קנביס רפואי, אולם כיום לא ניתנים רישיונות אלו. לפי החלטת ממשלה מיוני 2016, קנביס יגודל רק בבתי צמיחה מתאימים שיעמדו באמות מידה חקלאיות ראויות. כיום עומדים לפתחו של משרד הבריאות מאות בקשות לקבלת היתר לגידול קנביס רפואי, ובשנים האחרונות אף מקדמת מדינת ישראל יצוא של קנביס רפואי למדינות אחרות.

 

מי מממן את הקנביס הרפואי?

 

קנביס רפואי אינו רשום כתרופה, אינו כלול בסל הבריאות או בביטוחים המשלימים והשימוש בו כרוך בתשלום. כיום העלויות כוללות מחיר קבוע לחודש: נכון לאפריל 2018 המחיר הוא 370 ש"ח לחודש ללא קשר לכמות המסופקת. שינוע לבית המטופל עולה 100 ש"ח, ותשלום עבור ההדרכות הוא 120 ש"ח עבור הדרכה ראשונה ורישום המטופל, כשתשלום זה הינו חד פעמי לספק. בעתיד הקרוב צפויים שינויים בתמחור של קנביס רפואי. 

 

משרד הביטחון משתתף במימון הטיפול בקנביס רפואי לנכי צה"ל וכוחות הביטחון. כמו כן, הביטוח הלאומי מאפשר החזרים על רכישת קנביס רפואי והובלה לנפגעי פעולות איבה שקיבלו אישור לטיפול בחומר.   

 

נפגעי תאונות עבודה שקיבלו הכרה בביטוח לאומי, וקיבלו אישור ממשרד הבריאות לקנביס רפואי, זכאים להחזר מלא מקופת החולים עבור רכישת הקנביס וההובלה. קבלת ההחזר מותנית ברוב קופות החולים באישור רופא מחוזי, וזאת לאחר הכרה של החולה כנפגע עבודה ובדיקת קשר סיבתי בין הפגיעה המוכרת לטיפול בקנביס.

 

מבוטחי קופת החולים מכבי המחזיקים כרטיס מכבי זהב יכולים להגיש בקשה מיוחדת לקרן מכבי, שם נבדקת האפשרות להחזר חלקי, בהתאם למבחן הכנסה של המבוטח ומשפחתו.

 

 

 

* המידע במדריך הוא מידע כללי. כל מטופל בקנביס רפואי צריך לעבור הדרכה מסודרת בנושא ולהישאר במעקב

 

 

מירי אוגינץ היא אחות אחראית תחום הדרכה ומעקב למטופלים בקנביס רפואי במכון לרפאות כאב במרכז הרפואי רמב"ם

 

 

עדכון אחרון: מאי 2018

 

 

רספוטין
20/05/20 8:11
למה נתנו לקאנביס הרפואי להיהפך לגנאביס רפואי?
chooney
28/06/19 2:14
שלום.
האם קנביס רפואי יכול לפגוע ברמות הברזל בדם?(iron, ferritin?)
המספרים שלי ירדו מתחת לנורמה.
האם יש למישהו כאן ניסיון עם נושא זה?
תודה מראש על תגובה ועזרה.
maya3770
22/02/19 9:41
אני חולת סרטן ,ואני לא רוצה לבקש מהאונוקולוג בבית החולים שלי בבלינסון אישור לקאנביס כי זה לא נראה טוב ,אילו רופאים יכולים מחוץ לבלינסון לתת אישור ?
תודה רבה
Avielbit
09/04/19 15:15
הגידול שלך לא נראה טוב,
עם הקנאביס לא יהיה לך גידול
אך תחשבי מה יחשבו פשוט תבקשי
עדה-אדל
24/05/18 17:48
שלום, האם לדלקת פרקים עם כאבים כרוניים ועיוות בפרקים, מגיע לקבל את הטיפול?
אריאלק
29/03/18 19:00
מדהים לראות את ההתפתחויות היום בתחום, שיש אפילו כבר מכשיר אידוי שמאושר על ידי משרד הבריאות.. מי היה מאמין
שמוליק-פ
27/05/17 9:28
האם קיימת רשימת רופאים המאושרים למתן ההמלצה לשימוש בקנאביס?
רועי777
08/05/17 11:04
הגיע הזמן להציג דברים על דיוקם. לקנאביס לא חייבות להיות תופעות לואי כלל. בקנאביס יש רכיב CBD - אינו פסיכואקטיבי כלל כך טוענים המדענים. ואם כן - אז הוא מחדד מחשבה, מונע פראנויות , ובכך נוגד במובן ...
הגיע הזמן להציג דברים על דיוקם. לקנאביס לא חייבות להיות תופעות לואי כלל.

בקנאביס יש רכיב CBD - אינו פסיכואקטיבי כלל כך טוענים המדענים. ואם כן - אז הוא מחדד מחשבה, מונע פראנויות , ובכך נוגד במובן מסויים את ה- THC אליו נמשכים מרבית הצרכנים.
אנטי דלקתי חזק ביותר !!! (הכי חזק שפגשתי).
ד"ר משולם אומר גם שהוא תרופה לסכרת
כמטופל חדש בקנאביס רפואי - גיליתי שמה שהכי מועיל עבורי הם זנים המכילים CBD ב% גבוה.
ל CBD אין תופעות לואי למעט הרפיית שרירים מוגברת שלא מתאימה לגוף לפני פעילות גופנית.
מירי1707
01/04/17 23:28
אנחנו טסים לבורגס בקיץ הקרוב. בעלי משתמש בקנאביס רפואי טיםות שמן עקב פיברומיאלגיה. איך אפשר להביא את זה לחו"ל?
מירי-אוגינץ
22/06/17 12:43
אין אפשרות כזאת היום השימוש מותר רק בישראל
שולה-רבינוביץ
09/11/16 17:31
ד--ר-גור-רות
25/07/16 22:57
בוצי את כל התשובות לזה תקבל מהרופא שאישר לך את הקנביס. 

ד"ר גור. 
בוצי
25/07/16 10:13
עקב היותי חולה מורכב מאד לא ניתן לתת לי משככי כאבים .  מאושר לי השימוש בקנאביס הרפואי כשנתיים ואף הוגדל לי המינון.  רופא המשפחה המליץ על הגדלת המינון השאלה שלי היא 1. כל כמה זמן ניתן להגד...
עקב היותי חולה מורכב מאד לא ניתן לתת לי משככי כאבים .  מאושר לי השימוש

בקנאביס הרפואי כשנתיים ואף הוגדל לי המינון.  רופא המשפחה המליץ על הגדלת המינון

השאלה שלי היא

1. כל כמה זמן ניתן להגדיל את המינון

2. מלבד מסמכים רפואיים האם צריך להביא עוד מסמכים 
xasixd
30/06/16 20:32
ד--ר-גור-רות
30/04/16 22:48
נועה שלום.  ראשית עלי לסייג כי כל הנאמר בדבריים מהווה את עמדתך ואמונותייך האישיות בלבד.  אני מסייגת כייון שבחלקן את טועה ומטעה והטעויות הינן עקרוניות.  החומר המאודה אינו נשרף כמו ה...
נועה שלום. 

ראשית עלי לסייג כי כל הנאמר בדבריים מהווה את עמדתך ואמונותייך האישיות בלבד. 

אני מסייגת כייון שבחלקן את טועה ומטעה והטעויות הינן עקרוניות. החומר המאודה אינו נשרף כמו החומר בעשן הסיגריה ומשום כך כמות החמרים המסרטנים נמוך יותר ובכלל כמויות החמרים הפעילים מעט שונות מאשר בשאיפה מסיגריה מחומר שרוף. 

לגבי המכשיר האם נייד או נייח - שיקולו של כל אדם. אין הבדל מבחינת יעילות. 

לגבי אמירתך שקנאביס אינו ממכר. קנאביס הוכח כממכר בספרות הרפואית הפסיכיאטרית. אם לא די בכך - ישנם כבר חולים שהתמכרו ונאלצו לעבור גמילה בארץ כך שלא רק שיש הוכחות חותכות מהספרות המקצועית העולמית שנחשבות בנות קיימה וציטוט בבתי המשפט של מדינת ישראל, אלא שיש גם הוכחות בפועל מהארץ. באם משהו במידע לגבי ההתמכרות ישתנה אנו כמובן נעדכן. 

לגבי תופעות הלוואי והפגיעה הקוגניטיבית -  זו דעתך ודעתך שלך בלבד. לא ערכת שום מחקרים שיתמכו במה שאת אומרת. אין לי שום דבר נגד אמירתך - זו מדינה עם חופש ביטוי אולם אין דברייך נחשבים ליותר מאשר דעה פרטית של אדם שפרטי שאינה מבוססת איננה מקובלת ע"י הגורמים המוסמכים בחוק מבחינה מקצועית ולכן אין מאחוריה שום אחריות חוקית. הספרות המקצועית אומרת ההיפך והוכיחה את ההיפך במחקרים כפולי סמיות ומחקרי MRI שהראו הדקקות של החומר האפור במוח כתלות במינון ומשך השימוש. 

כל אדם שיחליט להאזין לעצתך עושה זאת על אחריותו בלבד ובניגוד מחלט לידע הרפואי הקיים.

כמובן שאם ייפגע תעמוד לו הזכות לתבוע אותך אישית על דברייך.  

אותו כנ"ל לגבי המלצותייך מה לקחת או לא לקחת מהספקים.

אותו כנ"ל לגבי המינון. 

כל עוד את לוקחת את התרופה שלא לפי המלצות הרופא המטפל אחריותו לגבי ההשפעה החיובית ותופעות הלוואי בטלה. אם את ממליצה על הגיגייך לאחרים - כל אדם שעושה כדברייך נוטל את האחריות לתוצאה על עצמו. 

לגבי אמירת שכל רופא מומחה יכול לרשום בקשה - יש הנחיות מדוייקות מאד של משרד הבריאות. זו בוודאי אינה קביעה שלך. שום רופא שאינו מוסמך לא יעשה זאת וגם רופא שהינו מוסמך זו החלטה שלו ושלו בלבד לגבי כל חולה העומד בפניו האם זהו טיפול הבחירה שלו או שאינו מסכים ליתן אותו ואם אינו מסכים זו סמכותו הבלבדית. 

תוקף הרישיון מתקבל לאחר החלטה של משרד הבריאות החלטות אילו יכולות להשתנות חדשות לבקרים. נכון לכתיבת המאמר הדבר הנכון היה תוקף של חצי שנה. לאחר מכן משרד הבריאות עבר לטווחים של שנה לתקופה מסויימת ואז חזר בו לחצי שנה. זה עוד עלול להשתנות.

גם מספר הספקים יכול להשתנות יש להבין כי הכתוב היה נכון לרגע כתיבתו ומדינת ישראל יכולה להוסיף או לגרוע ספקים כראות עיניה או להפקיע את אספקת החומר לחברה אחת בלבד או לייבא אותו או להפסיק את החלוקה - כל הללו הינם בסמכויות משרד הבריאות והכותבות אינן כלבי השמירה של משרד הבריאות לשב ולעדכן את המאמר הכללי כל עת שמתחרש שינוי מינורי. לסיכום - 

נועה, אני מבינה שאת משתמשת בקנביס רפואי ואת מוזמנת לחלוק את הגיגיך בכל עת, אנא נסי להתנסח יותר בזהירות ולסייג את דברייך כאמירה אישית בלבד. שכן זה בדיוק מה שהיא. ד"ר גור. 
נועה-קובלסקי
25/04/16 10:24
1.שאיפה - לוקחים גם שאיפה באידוי ! 2.אידוי - אתם אומרים : "חסרונות השיטה הם העלות הגבוהה של מכשיר האידוי והקושי להתנייד עם המכשיר בגלל גודלו. " ואני אומרת שיש המון מכשירי אידוי ניידים שאינם...
1.שאיפה - לוקחים גם שאיפה באידוי !

2.אידוי - אתם אומרים : "חסרונות השיטה הם העלות הגבוהה של מכשיר האידוי והקושי להתנייד עם המכשיר בגלל גודלו. " ואני אומרת שיש המון מכשירי אידוי ניידים שאינם יקרים כל כך כמו המכשיר הנייח ואת הנייד אפשר לקחת הוא ממש לא כבד או גדול .

3.הקנאביס הוכח שהוא לא ממכר!!! אתם אומרים :מטופל שהחל להשתמש בקנביס למטרות רפואיות, עלול לשאוף להמשיך בשימוש גם כאשר אין סיבה רפואית לכך. אז השימוש עלול להפוך ל"שימוש חברתי", עם כל החסרונות הכרוכים בו, כמו ירידה במוטיבציה ופגיעה בזיכרון וביכולת הריכוז." ואני אומרת שזה ממש לא נכון יש המון זנים שהם מאזנים את המוח , גורמים ליותר פוקוס , יותר מוטיבציה !

4.אתם אומרים "מעשנים, מומלץ לקחת מהספק יחידות מוכנות (סיגריות)." ואני אומרת שלא !!! אל תקחו ולו סיגריה אחת מגולגלת !!!!!!! בסיגריות המגולגלות אצל רוב הספקים אם לא כולם נמצאו ענפים (קרשים ) , זרעים וכדומה , לא מנקים את התערובת של הקנאביס אלא מכינים אותה עם כל הבא ליד .!

5.אתם אומרים : 

קנביס רפואי אינו נחשב ל"תרופת הצלה" ויש ליטול אותו באופן קבוע ובשעות קבועות. ניתן להגיע בהדרגה עד ארבע שאיפות ביממה בשעות קבועות: ביום הראשון להתחיל בשאיפה אחת לאחר האוכל ולפני השינה. ביום השני, במידה ואין תופעות לוואי, יש לקחת שאיפה אחת לאחר האוכל בבוקר ולפני השינה בלילה – וכך להמשיך במהלך יומיים נוספים. בהמשך ניתן לעלות באופן הדרגתי, בהתאם להנחיות המטפלים, עד שמגיעים לארבע שאיפות ביממה. ניתן לשלב שלוש שאיפות ופעם אחת שמן מתחת ללשון.: ואני אומרת - שאני נוטלת אותם רק כשכואב לי !!!! לא בשעות קבועות ולא בשום דבר קבוע כשכואב נוטלים את התרופה כשלא כואב חבל על כל גרם שמתבזבז !!!!

6.אתם אומרים "על הרופא לעבוד במוסד ציבורי כמו בית חולים, לרבות מרפאת חוץ של בית חולים או מרפאה מקצועית מרכזית של קופת חולים. ההמלצה תינתן רק עבור מטופל שמקבל טיפול או נמצא במעקב במוסד בו מועסק הרופא."

אני אומרת - כל רופא מומחה גם אם הוא במרפאה רגילה של קופת החולים יכול לרשום בקשה לקנאביס רפואי אין צורך ללכת לרופא פרטי אם יש רופאים ללא תשלום במרפאות שיכולים לרשום את זה !

7.אתם אומרים "במידה והבקשה נענית בחיוב, מונפק רישיון אישי עבור המטופל. תוקף הרישיון הינו חצי שנה". אני אומרת לא נכון יש מטופלים שמקבלים לשנה !

8. אתם אומרים - "הקנביס הרפואי מנופק למטופל באמצעות ספק. בישראל קיימים שבעה ספקים של קנביס רפואי, מתוכם שישה מגדלים את הצמח וספק אחד העוסק בחלוקת הקנביס למטופלים ממספר מגדלים." ואני אומרת שבישראל יש נכון לחודש נובמבר 2015 כ - 9 ספקי קנאביס - 

תיקון עולם: 4,144 מטופלים – 27.7%

בטר: 1,862 מטופלים – 12.4%

פארמוקן: 1,689 מטופלים – 11.3%

שיח: 1,661 מטופלים – 11.0%

איי.אמ.סי: 1,407 מטופלים – 9.4%

שאיפה לחיים: 1,325 מטופלים – 8.9%

טבע אדיר: 1,260 מטופלים – 8.4%

קנדוק: 1,223 – 8.2%

קנאבליס: 405 מטופלים – 2.7%

ורובם מגדלים לבד !!!!!!

9.אתם אומרים "לאחר שימוש ממושך, הפסקה חדה בטיפול עלולה לגרום למידה מסוימת של דכדוך, אי שקט ונדודי שינה. תופעות אלה חולפות ללא טיפול כעבור כמספר שבועות." ואני אומרת רוב המטופלים שמקבלים רישיון מקבלים 20 גרם בהתחלה ולכן יש להם שבועיים בלי כלום אני הייתי ועדיין לפעמים במצב שאין לי כלום ואני יכולה להעיד שאין קשר בין זה לבין דכדוך , אי שקט ונדודי שינה , מה שמביא אותנו למצב הזה זה הגמילה מהתרופות שנטלנו לפני הקנאביס.אז כבוד 

כתיבה: מירי אוגינץ, אחות אחראית תחום הדרכה וליווי מטופלים בקנאביס רפואי, במכון לרפואת כאב רמב"ם.עיבוד ועריכה: עידית רונן, מרכזת תחום מניעה וכאב, מרכז שניידר לרפואת ילדים, יו"ר עמותת פורום הסיעוד לטיפול בכאב וממנהלי קהילת כאב באתר כמוני.

לפני שאתם רושמים דברים תבדקו אותם טוב טוב ואל תכתבו דברים שיכולים לפגוע במטופלים אם זה אם הם רואים את זה או כל קרוב אחר רואה את זה !
ד--ר-גור-רות
06/12/15 23:00

אין לי שום דרך לנבא. צריך להתייעץ עם הקרדיולוג ורופא הכאב אולי הם יכולו להעריך. ד"ר גור. 


gmgm
02/12/15 9:18

מה ההשפעה על הלב לאחד שעבר צינתור לפני 5 שנים


ד--ר-גור-רות
28/11/15 20:51

אגב יוסי אם תפנה מחר על הבוקר כבר מחר בבוקר תהיה לך כתובת להקלה על הכאבים היחידות הפליאטיביות מסוגלות לטפל בחולה מהיום להיום. 


ד--ר-גור-רות
28/11/15 20:50

יוסי בוודאי. 

יש יחידות לטיפול פליאטיבי בכל אחד מבתי החולים. יחידות אילו מתאימות את הטיפול מטופל - יש כאיהל שזקוקים לאשפוז ואז יש הוספיס ויש כאילה שלא ואז יש הוספיס בית בו יש אחות ור...

יוסי בוודאי. יש יחידות לטיפול פליאטיבי בכל אחד מבתי החולים. יחידות אילו מתאימות את הטיפול מטופל - יש כאיהל שזקוקים לאשפוז ואז יש הוספיס ויש כאילה שלא ואז יש הוספיס בית בו יש אחות ורופא המבקרים כל יום. שני הללו יספקו לה את כל התרופות שהיא צריכה לטיפול חמלה היכן שלא תהיה - בבית או באשפוז. אנא פנה בהקדם האפשרי דרך האונקולוג שלה וסבקש שיתנו לך ליצור קשר עם הטיפול הפליאטיבי או הוספיס. ד"ר גור. 


יוסי-חיפה
28/11/15 10:50

אימי חולת סרטן סופנית. וכפי הנראה מדובר על ימים /שבועות .כעת התחילה לסבול מכאב .האם יש דרך מהירה להקל עליה את סוף ימיה?


רינת-ארלת
22/04/15 15:37

 חשוב שלאידוי הוייפורייזר יהיה איכותי ולא חיקוי סיני זול

ממה שאני יודעת רק בארנב הירוק יש את המכשירים המקויים של האידוי

Premiumhttp://www.greenrabbit.co.il/products/262535/...

 חשוב שלאידוי הוייפורייזר יהיה איכותי ולא חיקוי סיני זולממה שאני יודעת רק בארנב הירוק יש את המכשירים המקויים של האידויPremiumhttp://www.greenrabbit.co.il/products/262535/%D7%95%D7%99%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%96%D7%A8-Cloud-V-Phantom-Premium


רינת-ארלת
22/04/15 15:36

אידוי ואכילה זה הדרכים הטובות ביותר להשתמש בקאנביס כתרופה.

באכילה עדיף בכמה שפחות חימום.

באידוי עדיף להשתמש בוייפורייזר איכותי

מאז שיש לי רשיון אני משתמשת במכשיר הזה כ...

אידוי ואכילה זה הדרכים הטובות ביותר להשתמש בקאנביס כתרופה.באכילה עדיף בכמה שפחות חימום.באידוי עדיף להשתמש בוייפורייזר איכותימאז שיש לי רשיון אני משתמשת במכשיר הזה כבר חצי שנה והוא עזר לי מאודhttp://www.greenrabbit.co.il/products/262535/%D7%95%D7%99%D7%99%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%99%D7%96%D7%A8-Cloud-V-Phantom-Premium


ד--ר-גור-רות
29/12/14 23:48

אין ביכולתי או ביכולת איש לנבא כמה זמן חיי מדף יש לחמרים אילו. זה צמח. גם בכלי אטום יש אוויר יכולות להתלבש עליו פטריות וחיידקים, זה יכול להרקב או לתסוס. אין שום אפשרות שנמליץ על שימוש כזה.

<...

אין ביכולתי או ביכולת איש לנבא כמה זמן חיי מדף יש לחמרים אילו. זה צמח. גם בכלי אטום יש אוויר יכולות להתלבש עליו פטריות וחיידקים, זה יכול להרקב או לתסוס. אין שום אפשרות שנמליץ על שימוש כזה.ד"ר גור. 


רוחמה
26/12/14 11:25

 דר' גור אריהאם הקנביס, העוגיות והשמן נשמרים בכלי אטום במקרר האם גם אז את ממליצה לא להשתמש.? מה מקסימום הזמן כן.


ד--ר-גור-רות
05/12/14 16:48

שלום שלומית. 

אני חושבת שכדאי לעמיד דברים על דיוקם: 

פברי ופיברומיאלגיה הן מחלות מוכרות ויש להן טיפולים שמאושרים עבורן בסל ויש שלא.  סל הבריאות אינו מכסה את כל צ...

שלום שלומית. אני חושבת שכדאי לעמיד דברים על דיוקם: פברי ופיברומיאלגיה הן מחלות מוכרות ויש להן טיפולים שמאושרים עבורן בסל ויש שלא. 

סל הבריאות אינו מכסה את כל צרכי החולים במדינת ישראל אולם הסיבה לכך היא שיש תקציב סופי וידוע , והוא אמור לשרת את כל תושבי ישראל ויושבים במשרד הבריאות ומכריעים מה ייכנס ומה לא ולמי. זו החלטה כלכלית פוליטית ואין שום דרך לשנותה אלא בדרכים פוליטיות - כך שכאן אין זה המקום לשנות את הגזירה אם ישנה כזו. עלייך לוודא האם באמת התרופה בסל ואם כן לעמוד על זכותך לקבלה, ואם לא - אז כפי שציינת עבודה פוליטית כדי להכניס אותה לסל - רצוי עם חולים אחרים. לגבי הקנביס - קנביס רפואי אינו מאושר לאף אחד מהמחלות הנ"ל ועל כן - לא יתאפשר לתת לך רישיון. בעניין זה משרד הבריאות מקפיד מאד היות ולא מדובר על תרופה והיות ומדובר על טיפול שמלווה בתופעות לוואי קשות. 

מקווה שעזרתי לפחות להבהיר את התמונה. ד"ר גור. 


שיימל
04/12/14 15:07

שלום שמי שלומית ואשמח לקבל עזרה מאחר ואני חולה במחלות כרוניות קשות כמו פבריי ופריבומאלגיה

ומכבי לא מאשרת את התרופות היקרות שחלקן זה סמים יותר גרועים מקנאביסואין עים מי לדבר התרופה אחת שלי...

שלום שמי שלומית ואשמח לקבל עזרה מאחר ואני חולה במחלות כרוניות קשות כמו פבריי ופריבומאלגיהומכבי לא מאשרת את התרופות היקרות שחלקן זה סמים יותר גרועים מקנאביסואין עים מי לדבר התרופה אחת שלי עולה כ32 אלף שח שברוך השם הצלחתי להילחם ולהכניס אותה לסל ואת הלירקה שעולה 580 שח לחודש כפול 2 כדורים ביום עברתי מספר וועדות ולא אישרו לי כבר 3 וחצי שנים אני בהמתנה לקנאביס רפואי בנתיים קונה בשוק האפור בליית ברירה כי עד שיאשרו הבן אדם ימות אבקש לקבל עזרה בתודה שלומית


ד--ר-גור-רות
04/10/14 22:17

רוחמה שלום. 

לא הייתי משתמשת בחומר שאופסן זמן ממושך כיווןם שמדובר בחומר צמחי ללא חמרי שימור שעלול להרקב או עלולות להתיישב עליו פטריות והללו עלולות להיות מסרטנות. 

בדיו...

רוחמה שלום. לא הייתי משתמשת בחומר שאופסן זמן ממושך כיווןם שמדובר בחומר צמחי ללא חמרי שימור שעלול להרקב או עלולות להתיישב עליו פטריות והללו עלולות להיות מסרטנות. בדיוק כמו עם תה למשל. ד"ר גור.  


ד--ר-גור-רות
04/10/14 22:16

בוצי שלום, 

אילו שני דברים נפרדים.

אם הרופא אינו מורשה יותר לחדש רישיונות סימן שנמצא לא ראוי לכך - יהיה מאד קשה לחדש את הרישיון בתנאים כאילה.

אם הרופא עצמו בחר לה...

בוצי שלום, אילו שני דברים נפרדים.אם הרופא אינו מורשה יותר לחדש רישיונות סימן שנמצא לא ראוי לכך - יהיה מאד קשה לחדש את הרישיון בתנאים כאילה.אם הרופא עצמו בחר להפסיק לחדש רישיונות עולה השאלה האם רק לך או לכל החולים שלו.אם רק לך - אין לי רעיון איך תוכל לחדש.אם לכל החולים שלו הוא אמור למצוא לכם פתרון ולהפנות אתכם למישהו אחר או לפנות ליק"ר. האמת? עוד לא שמעתי על אף רופא כזה. אם הרופא נסע לחו"ל השאלה היא לאיזו תקופה. אם לזמן קצר - תאלץ להמתין לו. אם לזמן ארוך לרוב יש מחליף שמקבל את כל המרפאה של הרופא שעזב. למשל במרפאתנו כשרופאים פרשו או עברו למקום אחר החולים שלהם קיבלו מענה ע"י רופאים אחרים במרפאה. לסיכום - אם זו באמת בעיה אובייקטיבית יש פתרונות. אם זו בעיה סובייקטיבית אז זו באמת בעיה. ד"ר גור. 


רוחמה
01/10/14 15:30

אם שומרים קנביס במקרר לתקופה של למעלה משנה האם  עדיין הקנביס טוב


בוצי
01/10/14 13:16

ד"ר גור תיקון לשאלתי הקודמת הרופא הפסיק לאשר רשיונות לקנאביס או שמא נסע לחו"ל . למי עלי לפנות לחידוש הרישיון?


בוצי
01/10/14 13:13

ד"ר גור שלום. קיבלתי רישיון לשימוש בקאנביס מרופא מומחה לכאב וכעת כשאני צריך לחדש  את הרישיון

נאמר לי שחידוש הרישיון על ידי הרופא הופסק איך מחדשים רישיון. ?

...

ד"ר גור שלום. קיבלתי רישיון לשימוש בקאנביס מרופא מומחה לכאב וכעת כשאני צריך לחדש  את הרישיוןנאמר לי שחידוש הרישיון על ידי הרופא הופסק איך מחדשים רישיון. ?


ד--ר-גור-רות
14/04/14 13:00

ובכן יהונתן כפי שאמרתי יצרתי קשר עם משרד הבריאות כדי לברר - עדיין לא שבו אלי ברגע שאקבל תשובות - אעדכן. ד"ר גור


יהונתן-וינברג
12/04/14 1:47

דר רות לא אני ולא היקר המציאו את היישון. זה הליך מקובל בכל העולם.

http://en.wikibooks.org/wiki/Marijuana_Cultivation/Curing 

https://www.youtube.com/watch?v=isU4dbQdkz4

...

דר רות לא אני ולא היקר המציאו את היישון. זה הליך מקובל בכל העולם.http://en.wikibooks.org/wiki/Marijuana_Cultivation/Curing https://www.youtube.com/watch?v=isU4dbQdkz4כל המכשול בהליך הזה זה להימנע מהעובשים והדברים עליהם את מדברת. 


יהונתן-וינברג
11/04/14 18:24

דבר שנימיקולוגיה זה הדבר הכי מדהים ומגעיל בו זמנית שיש


יהונתן-וינברג
11/04/14 18:22

שלום דר רות

זו הייתה שאלתי הראשונה כששמעתי זאת לראשונה (עניין היישון)

אבל הופתעתי לגלות שרוב הקנאביס אנחנו המטופלים מקבלים, עבר יישון של לפחות 4 -5 חודשים.

 

...

שלום דר רותזו הייתה שאלתי הראשונה כששמעתי זאת לראשונה (עניין היישון)אבל הופתעתי לגלות שרוב הקנאביס אנחנו המטופלים מקבלים, עבר יישון של לפחות 4 -5 חודשים. 


ד--ר-גור-רות
11/04/14 0:15

יהונתן, אני ללא ממליצה על כך. 

בדיוק עמו עם עלי תה, חמרים ביולוגיים (ובכלל זה צמח הקנביס) מתפרק על הזמן גם אם הינו מיובש ועלולים להתלהש עליו מתפרקים כגון חיידקים ופטריות. לא תמיד זה ...

יהונתן, אני ללא ממליצה על כך. בדיוק עמו עם עלי תה, חמרים ביולוגיים (ובכלל זה צמח הקנביס) מתפרק על הזמן גם אם הינו מיובש ועלולים להתלהש עליו מתפרקים כגון חיידקים ופטריות. לא תמיד זה ניכר על המוצר ולעיתים חלק מהללו מותירים רעלנים. למשל תה שנשמר מעבר לשנה, צומחות עליו פטריות שאינן מותירות ריח או צבע אבל מותירות חמרים מסרטנים. הם אינן משנות את טעמו של התה, אבל השימוש בו- מסוכן. לא הייתי ממליצה ליישן קנביס שנה כיוון שיתכן אכן שהחומר הפעיל ירוכזף אבל לך תדע מה עוד מרוכז שם...ד"ר גור


יהונתן-וינברג
10/04/14 14:21

אין לקאנביס בפרחים תפוגה.

להפך

זה משתפר עם הזמן. זה נקרא "יישון" וזה גורם לחומר הפעיל בקנאביס לעבור שינויים לטובה.

אני אישית מנסה להפך לשמור כמה שיותר זמן. ב...

אין לקאנביס בפרחים תפוגה.להפךזה משתפר עם הזמן. זה נקרא "יישון" וזה גורם לחומר הפעיל בקנאביס לעבור שינויים לטובה.אני אישית מנסה להפך לשמור כמה שיותר זמן. בדיוק אתמול פתחתי שקית שנמצאת אצלי שנה.רק להקפיד על מקום חשוך וקריר עניין החושך חשוב מאד שכן חומרים כימיים משנים הרכבם בחשיפה לקרינת אור


ד--ר-גור-רות
24/03/14 23:39

מירו 1:

תהליל הגדלת המינון זהה להתליך בקשת הרישיון הראשוני וזהה לתהליך חידוש הרישיון. משרד הבריאות מנסה לייעל את התבליך ולקצר את הזמנים אולם זמני ההמתנה עדיין ממושכים.

אין כל בי...

מירו 1:תהליל הגדלת המינון זהה להתליך בקשת הרישיון הראשוני וזהה לתהליך חידוש הרישיון. משרד הבריאות מנסה לייעל את התבליך ולקצר את הזמנים אולם זמני ההמתנה עדיין ממושכים.אין כל ביטחון שההעלאה תאושר - יש מקרים בהם היא לא מאושרת. בכל מקרה - כל עוד אין רישיון חדש במינון אחר ממשיכים לתת את המינון הקודם.אם פג תוקף הרשיון הישן לפני שמגיע החדש - יש לחולה בעיה קשה שכן אין לו כל אישור חוקי להשתמש בקנביס ואין לספק שלו כל אישור חוקי למכור לו את התרופה. בדיוק כשם שחולה שמקבל מרשם לאספירין ואל טרח ללכת מבעוד מוע דלחדש ונגמר לו יישאר בלי התרופה עד שיטרח ללכת לרופא לקבל את המרשם וללכת לרכוש את החומר בבית המרקחת. ד"ר גור. 


מירו1
17/03/14 20:01

שלום רב ותודה רבה המאמר היה מועיל ברור ונוגע כמעט בכול 

אך נשארתי עם שאלה לא פתורה וגם משרד הבריאות אמר להמתין בסובלנות 

השאלה היא האם אותו התהליך בדיוק כמו בפעם הראשו...

שלום רב ותודה רבה המאמר היה מועיל ברור ונוגע כמעט בכול אך נשארתי עם שאלה לא פתורה וגם משרד הבריאות אמר להמתין בסובלנות השאלה היא האם אותו התהליך בדיוק כמו בפעם הראשונה צריך לחכות חודשיים ויותר לאישור הגדלת הכמות של הקנביס הרפואי ומה קורה בינתיים עד האישור של משרד הבריאות לרשיון חדש עם הכמות החדשה המוגדלת על  המטופל האם הוא ממשיך לקבל את הכמות הרגילה והאם פג תוקף הרשיון הישן לפני שמגיע החדש תודה רבה מקווה שתאירו את עיני בנושא .yes


prayano
06/03/14 15:07

האם סטיבקס נחשב למריחואנה רפואית? בעלי מקבל את זה ולמיטב הבנתנו אין בזה את החומר ה"ממסטל" ...אפשר הבהרה בנושא הסטיבקס? 


ד--ר-גור-רות
17/12/13 22:33

מדובר על צמח ולא על תרופה. זה לא מיוצר בשום תהליך מוכר ולכן קשה מאד לנבא את התפוגה. 

הנטיה שלי היא להמליץ שלא לאגור חומר מחודש לחודש אלא לצרוך כמה שצריך ובסוף החודש לחשב בכמה השת...


מדובר על צמח ולא על תרופה. זה לא מיוצר בשום תהליך מוכר ולכן קשה מאד לנבא את התפוגה. הנטיה שלי היא להמליץ שלא לאגור חומר מחודש לחודש אלא לצרוך כמה שצריך ובסוף החודש לחשב בכמה השתמשת ולקחת פחות לחודש הבא. ד"ר גור. 


הנריק-רוסטוביץ
17/12/13 10:04
רוחמה
14/11/13 15:25


האם יש תאריך תפוגה לסיגריות,לעוגיות,או לשמן?


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: