מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםטרשת נפוצה – כל מה שצריך לדעת

טרשת נפוצה – כל מה שצריך לדעת

מהי טרשת נפוצה? מהם התסמינים של המחלה? ומה ההבדל בין טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית לטרשת נפוצה פרוגרסיבית? מדריך מפורט


טרשת נפוצה (צילום: Shutterstock)
טרשת נפוצה (צילום: Shutterstock)

מערכת החיסון שלנו אמורה לפעול במטרה להגן על גופינו מגורמים עוינים כגון מזהמים למיניהם. טרשת נפוצה היא מחלה אוטואימונית – מחלה בה מערכת החיסון תוקפת בטעות את הגוף, ובאופן ספציפי את מעטפת המיאלין במערכת העצבים המרכזית - המוח וחוט השדרה. מעטפת המיאלין היא השכבה השומנית אשר מבודדת ומגנה על סיבי העצב. משמעות האיבוד של החומר המבודד היא פגיעה ביכולת של העצבים להעביר מידע. בעבר סברו כי המיאלין הוא המרכיב היחיד שנפגע במחלה, אולם כיום ברור כי המחלה מובילה לפגיעה גם בתאי העצב עצמם.

 

מה משתבש בטרשת נפוצה?

 

תפקיד מערכת העצבים הוא העברה וקליטת מידע מחלקי הגוף השונים, כאשר רוב רובה של ההעברה מתבצע דרך חוט השדרה. כל דבר שנחוש או נעשה כרוך בפעילות מורכבת במערכת העצבים המרכזית.

 

לדוגמה: לקיחת ממתק. כאשר אנו רואים ממתק על השולחן - מידע מהעין הועבר באמצעות שליחת פולסים חשמליים דרך עצב הראייה, אל האונה האחורית במוח - שם התבצע עיבוד התמונה. לאחר מכן יישלחו דרך תאי העצב במוח אותות חשמליים אל עבר האונה הקדמית/מצחית של המוח - שם תתקבל ההחלטה אם כדאי לאכול את הממתק. קבלת ההחלטות תתבסס על מסרים חשמליים רבים שיגיעו מאזורי מוח נוספים כמו אלו האחראים על הזיכרון, תחושת הרעב, מצב רגשי ועוד. במידה ותתקבל ההחלטה שכן כדאי לאכול את הממתק, ייצא מסר חשמלי מהאונה הקדמית אל עבר האזור המוטורי במוח שנמצא בגבול שבין האונה הקדמית והאונה הקודקודית. האזור המוטורי יעביר מסר חשמלי לעבר חוט השדרה, דרכו יעברו המסרים לתנועות הידיים שיובילו, תחת בקרה תמידית של המוח, את הממתק אל הפה. שליחת האותות החשמליים מתבצעת באופן מהיר ביותר (אלפיות השנייה) כדי לאפשר הבנה, קבלת החלטות מהירה, ותנועות מתואמות וחלקות.

 

העצבים שלנו מכוסים בכיסוי הנקרא מיאלין המבודד ומגן על תאי העצב. תפקידו של המיאלין דומה במקצת לתפקיד של חומר בידוד העוטף חוטי חשמל. בנוסף לתפקיד הבידוד וההגנה, מבנה המיאלין עוזר בהאצת הפולסים החשמליים בעצב וכך מאפשר למידע לעבור במהירות רבה.

 

בטרשת נפוצה מערכת החיסון תוקפת את המיאלין. משמעות האיבוד של החומר המבודד היא פגיעה ביכולת העצב להעביר מידע. חלק מהפולסים החשמליים העוברים בעצב מתקדמים באיטיות וחלקם אף נעצרים לחלוטין.

 

מהם התסמינים של טרשת נפוצה?

 

בגלל התפקוד המרכזי של המוח וחוט השדרה בכל תנועה, תחושה, מחשבה, תפיסה והרגשה, התסמינים שיכולים לנבוע מהמחלה הם אינסופיים ומשתנים מאוד מאדם לאדם וגם מהתקף להתקף באותו אדם - בהתאם למיקום הנזק במערכת העצבים.

 

כיוון שהתסמינים של מחלת הטרשת הנפוצה נובעים מפגיעה במוח וחוט השדרה, רובם "שקופים". ניתן להבחין באלו עם מהלך מחלה מתקדם של המחלה המשתמשים באמצעי עזר כגון הליכון, אך רוב האנשים חווים תסמינים שאינם נראים כגון: קשיי ראייה, חולשה של גפה, הפרעות תחושה כגון תחושת שריפה, נימולים, כאבים שונים ומשונים וכן חולשה, בעיות קוגניטיביות, דיכאון, בעיות בתפקוד מערכת השתן ועוד. אחד התסמינים השקופים המרכזיים הוא עייפות. אנשים הסובלים מטרשת נפוצה מתעייפים מהר מאוד, לעיתים ללא סיבה, ולוקח להם הרבה יותר זמן להתאושש.  אחת ההשערות לכך היא שחולי טרשת צורכים הרבה יותר אנרגיה בשליחת מסרים בעצבים פגועים/צלקתיים ביחס לאותו המאמץ בעצבים תקינים.

 

ישנם מספר גורמים שעלולים להחמיר את התסמינים של טרשת נפוצה, לרבות עלייה בטמפרטורת הגוף, מאמץ יתר, עייפות, זיהומים וכן לחץ ומתח נפשי.

 

כאמור, המחלה פוגעת בכל אדם באופן שונה ולכן ניתן לראות גם מצבים קלים מאוד, בהם המחלה כמעט ואינה מורגשת ומצבים קשים מאוד הדורשים עזרה סיעודית. הממצאים מראים שבין 20-25 אחוז מתוך החולים בטרשת נפוצה יגיעו בשלב כלשהו למצב בו יזדקקו לכיסא גלגלים, לאחר כ-30 שנות מחלה בממוצע. חשוב לציין שממצאים אלו פורסמו בשנת 2003 וסקרו את השנים שקדמו לה. ההנחה היא שהיום, בשל התקדמות הרפואה - בעיקר בתחומי האבחון המוקדם, הטיפול והשיקום - הנתונים אף הרבה יותר טובים.

 

התסמינים של טרשת נפוצה

 

מי בסיכון לטרשת נפוצה?

 

המחלה עלולה להופיע בכל גיל, אך לרוב מאובחנת בגילי ה-20 עד ה-40 ושכיחה כפליים בנשים מאשר בגברים. מחקרים הצביעו על מספר גורמים שנמצאו קשורים לסיכון מוגבר לטרשת נפוצה, לרבות מגורים באזורים רחוקים מקו המשווה (באזורים צפוניים על פני כדור הארץ שכיחות המחלה גבוהה יחסית), רמת ויטמיןD  נמוכה בדם, עישון החל מגיל צעיר, מחלת הנשיקה בגיל בגרות ומעלה וצריכת מלח מוגברת.

 

מהם הגורמים לטרשת נפוצה?

 

הגורמים לטרשת נפוצה עדיין אינם ברורים לאשורם, אך ככל הנראה מדובר בתגובה חיסונית לא תקינה, באנשים בעלי מועדות גנטית, לגורם סביבתי - ייתכן ויראלי - שטרם זוהה בוודאות.

 

האם טרשת נפוצה היא מחלה תורשתית?

 

למרות שככל הנראה בגורמים למחלה קיים רכיב גנטי, המחלה אינה נחשבת למחלה תורשתית. מחקרים הראו כי הסיכון של ילד להורה עם טרשת נפוצה לפתח את המחלה בעצמו גבוה רק במעט בהשוואה לילדים ללא רקע משפחתי של המחלה. הסבירות שלהורה עם טרשת נפוצה יהיה ילד עם טרשת נפוצה עומדת על 3%-5% - כאשר השונות בסיכון תלויה במין ההורה עם המחלה ומין הנולד. הסיכויים האבסולוטיים לכך שילד להורה עם טרשת נפוצה יפתח טרשת נפוצה בעצמו נמוכים מאוד, אך עדיין גבוהים מהסיכון לפתח טרשת נפוצה באוכלוסייה הכללית - שעומד על 0.1%-0.2% בלבד.

 

מה השכיחות של טרשת נפוצה?  

 

טרשת נפוצה אינה מחלה נפוצה. שם המחלה נובע מכך שהיא מאופיינת במספר טרשות (נגעים) אותן ניתן לזהות לאורך המוח וחוט השדרה. התואר "נפוצה" מתייחס למספר הנגעים ולא לשכיחותה באוכלוסייה. לפי הערכות קיימים כ-5,000 אנשים עם טרשת נפוצה בישראל.

 

מהם הסוגים של טרשת נפוצה?

 

ישנם מספר מהלכים של טרשת נפוצה, הנבדלים זה מזה בין היתר בתדירות ההתקפים ובאופן התפתחות המחלה.

 

טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית (Relapsing–Remitting)

 

המהלך הנפוץ ביותר של המחלה הוא התקפי-הפוגתי, המתבטא בתקופות בהן ישנה התפרצות של התסמינים (תקופת ההתקף) ובעקבותיו תקופה של רגיעה והיעלמות חלקית או מוחלטת של התסמינים (תקופת ההפוגה).

 

לא ניתן לדעת מתי ובאיזו תדירות אדם יחווה התקף, אולם בממוצע אנשים הסובלים מסוג זה של טרשת נפוצה יחוו התקף פעם או פעמיים בשנה, כאשר משך ההתקף יכול להיות מספר ימים, מספר שבועות ואף מספר חודשים (התקף נמשך כ-8 שבועות בממוצע). חלק מהאנשים יסבלו מהתקפים בתדירות גבוהה יותר וחלק לא יחוו התקף במשך שנים. לא ניתן לדעת בדיוק כמה זמן תימשך תקופת ההפוגה בין התקף להתקף, או מה תהיה עוצמת התסמינים וסוגי התסמינים בזמן ההתקף וגם לא ניתן לחזות את משך הזמן שייקח עד להחלמה, מכיוון שכל אלה יכולים להיות שונים באותו אדם מהתקף להתקף, ללא דפוס או סדר אותו ניתן לצפות.

 

ברוב המקרים אנשים מחלימים מהתקף באופן מלא או כמעט מלא. בכ-50% מהמקרים נותרות "שאריות התקף" - תסמינים שהורגשו בעת ההתקף אך הם מורגשים בעוצמה הרבה יותר חלשה. שאריות אלה עשויות לחלוף עם הזמן. במידה והתסמינים עדיין קיימים גם לאחר 12-18 חודשים, סביר להניח שנוצר נזק קבוע שאינו הפיך שנובע מכך ששכבת המיאלין לא שוקמה כנדרש או שישנה פגיעה בתא העצב עצמו.

 

התקפים של טרשת נפוצה: כל מה שצריך לדעת

 

טרשת נפוצה פרוגרסיבית/ מתקדמת (Progressive)

 

מיעוט של המאובחנים עם טרשת נפוצה יסבלו מטרשת נפוצה מתקדמת (פרוגרסיבית) המתבטאת בהחמרה קבועה של התסמינים במשך הזמן. מידת וקצב ההחמרה משתנים בין מטופלים שונים ולא ניתן לחזות את המהירות בה יתפתחו הפגיעות הנוירולוגיות. כך, בקרב חלק מהמטופלים התסמינים יישארו מזעריים במשך חודשים ושנים, בעוד שבאחרים קצב ההחמרה יהיה מהיר יותר.

 

טרשת נפוצה פרוגרסיבית יכולה להיות משנית או ראשונית. טרשת נפוצה מתקדמת משנית מאובחנת אצל מטופלים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, אשר תדירות ההתקפים שלהם הלכה ופחתה ואף נעצרה, אך יחד עם זאת, הפגיעה הנוירולוגית והתסמינים הולכים ומוחמרים. טרשת נפוצה מתקדמת ראשונית מאובחנת באנשים שלא סבלו אף פעם מהתקף, אך הפגיעה הנוירולוגית והתסמינים מתקדמים ומוחמרים מרגע האבחון הראשוני.

 

טרשת נפוצה שפירה (Benign)

 

עד 15% מהאנשים עם טרשת נפוצה יחוו מהלך מחלה שפיר המאופיין במהלך קל של המחלה - התקפים מזעריים עם הפוגות ארוכות מאוד בין התקפים. טרשת נפוצה שפירה יכולה להיות מאובחנת רק בדיעבד - במקרים בהם האדם סבל ממעט מאוד תסמינים וללא התקפים במשך תקופת זמן של 10-15 שנים.

 

איך מאבחנים טרשת נפוצה?

 

מאחר שהמחלה יכולה להתבטא באוסף תסמינים רחב באיברי גוף שונים, ברוב המקרים התסמינים מובילים את הסובלים מהמחלה לפנות לרופאים כמו רופאי עיניים או אורתופדים במקום לנוירולוג שמאבחן את המחלה. זהו חלק מהסיבה לעיכוב אופייני באבחנה.

 

האבחנה של טרשת נפוצה דורשת הערכה קלינית של נוירולוג, בדיקת MRI, לעיתים דיקור מותני ובדיקות תומכות נוספות. בנוסף לאלו יש צורך לשלול מחלות אחרות שיכולות לחקות את מחלת הטרשת הנפוצה.

 

במקרים המהירים מדווחים על אבחנה תוך 6 שבועות מהפגישה עם הנוירולוג, אך ישנם גם מקרים בהם אנשים מדווחים על למעלה מעשור שעבר מהופעת התסמין הראשון ועד האבחנה.

 

עוד על האבחון של טרשת נפוצה

 

האם נזקים של טרשת נפוצה ניתנים לתיקון?

 

בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית, כשההתקף חולף, לגוף יכולת לשקם את עצמו. כמו שישנם פצעים בגוף אשר מחלימים וחלקם הופכים לצלקות, כך גם הפגיעה במיאלין יכולה להשתקם. עם זאת, גם כאשר המיאלין משתקם אין הוא חוזר לרמה שבה היה בעבר. השכבה השומנית החדשה שנוצרת - זו שמבודדת את תאי העצב ושומרת עליהם - הינה דקה יותר מזו שנפגעה ולכן גם רגישה יותר לפגיעות עתידיות.

 

במידה ומעבר לפגיעה במעטפת המיאלין נפגע גם העצב עצמו, יכולת השיקום של העצב הפגוע נמוכה מאוד. במקרים אלו המוח מצליח למצוא דרכים עקיפות לפתור את הבעיה, תוך שימוש ביכולות הפלסטיות שלו - היכולת להשתמש באזורים ומסלולים מוחיים תקינים, כדי לפצות על אלו שנפגעו.

 

טיפולים כמו פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק וקלינאי תקשורת מעודדים יכולות אלה של המוח ובכך מזרזים את השיקום ואת החזרה לתפקוד.

 

איך מטפלים בטרשת נפוצה?

 

טרשת נפוצה היא מחלה כרונית. עדיין לא קיימת תרופה שביכולתה לרפא טרשת נפוצה, אך ישנה התקדמות גדולה בתרופות שיכולות להפחית את תדירות ההתקפים ואת כמות הנגעים החדשים במערכת העצבים המרכזית וטיפולים נוספים רבים נמצאים בתהליכי מחקר מתקדמים, חלקם כבר בתהליכי אישור של רשויות הבריאות.

 

התרופות לטיפול בטרשת נפוצה

 

הטיפול בהתקפים עצמם ניתן בסטרואידים (מסוג קורטיקוסטירואידים) שלרוב ניתנים בעירוי ולעיתים גם בכדורים. הטיפול מפחית את הפעילות הדלקתית במערכת העצבים המרכזית במהלך ההתקף ומטרתו להפחית מחומרתו של ההתקף ולזרז את ההחלמה. זהו טיפול עוצמתי, לו מספר תופעות לוואי ולכן יש להשתמש בו במשורה.

 

סטרואידים לטיפול בטרשת נפוצה  

 

האם טרשת נפוצה מקצרת את תוחלת החיים?

 

טרשת נפוצה אינה מחלה סופנית - לא מתים ממנה. לפי המחקרים הפסימיים, תוחלת החיים של אנשים עם טרשת נפוצה נמוכה ב-10 שנים מתוחלת החיים הממוצעת באוכלוסייה, ואילו המחקרים האופטימיים מראים כי אין הבדל משמעותי בין תוחלת החיים הממוצעת באוכלוסייה לזו של אנשים עם טרשת נפוצה. הניתוחים הסטטיסטיים מראים כי האמת נמצאת באמצע וכי אנשים עם טרשת נפוצה חיים כ-5 שנים פחות מהממוצע באוכלוסייה. הפגיעה בתוחלת החיים נובעת מכך שאנשים עם טרשת נפוצה פגיעים יותר למצבים רפואיים אחרים כמו זיהומים, דלקות ריאה ומחלות קרדיווסקולריות.

 

כאמור, טרשת נפוצה מתבטאת בצורות שונות, תסמינים שונים ודרגות שונות של חומרה באנשים עם טרשת נפוצה וגם בזמנים שונים אצל אותו אדם. אנשים עם המהלכים הקשים של המחלה אומנם עשויים לסבול מנכות שדורשת שימוש בכיסא גלגלים – אך זהו אינו המקרה השכיח. רוב האנשים עם טרשת נפוצה עובדים, לומדים, מתחתנים, מקימים משפחה ומטיילים בחו"ל. הקושי הגדול ביותר בהתמודדות עם המחלה הוא כנראה חוסר הוודאות שכרוך בה – אין לדעת אילו תסמינים יופיעו, מתי או באיזו עוצמה והאם הם יחלפו לחלוטין או יותירו נזק תמידי.

 

עדכון אחרון: יולי 2017 

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: