טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםתרופות לטרשת נפוצה

תרופות לטרשת נפוצה

התרופות שמסייעות להפחית את תדירות ההתקפים ואת ההתקדמות של טרשת נפוצה: מנגנון הפעולה, אופן השימוש ותופעות הלוואי

מאת ערן ברקוביץ'
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

עדיין לא קיימת תרופה המביאה להחלמה מלאה מטרשת נפוצה, אך ישנה התקדמות גדולה בתרופות שיכולות להפחית את תדירות ההתקפים ואת כמות הנגעים החדשים במערכת העצבים המרכזית. כיום קיים מגוון תרופות לטיפול בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית המאושרות בישראל וכלולות בסל הבריאות - מגוון שהולך וגדל. למהלך מחלה פרוגרסיבי ראשוני רשום כיום רק טיפול תרופתי אחד, אך תרופות נוספות נמצאות בשלבים מתקדמים של פיתוח ואישור הרשויות. 

 

קופקסון (גלטירמר אצטט) - (Copaxone (glatiramer acetate

 

התרופה קופקסון רשומה לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. מחקרים הראו כי היא מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בכשליש. הקופקסון גם רשומה לטיפול באירוע קליני בודד - CIS, מקרה בו התרחש רק אירוע נוירולוגי יחיד, עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: הקופקסון היא תרכובת סינטטית הבנויה מארבע חומצות אמינו, הדומה למעטפת המיאלין המקיפה את תאי העצב. התרופה מצליחה להפחית את התגובה החיסונית של הגוף כנגד מעטפת המיאלין.

 

אופן השימוש: התרופה ניתנת בהזרקה תת-עורית מידי יום או 3 פעמים בשבוע - מינון שאושר בשנת 2014.

 

תופעות לוואי: קיימות תופעות לוואי עוריות העלולות להיווצר בעקבות ההזרקה כגון התנוונות של העור (היווצרות חריצים בעור), אדמומיות, נפיחות, גירוד וכאב. תופעות אלו ממוקדות באזור ההזרקה ולרוב חולפות כאשר נמנעים מהזרקה באזור הפגוע. לעיתים נדירות, יכול הקופקסון לגרום לכאבים בחזה וקוצר נשימה. על אף שתופעת לוואי זו מפחידה בעת בה היא מתרחשת, היא חולפת במהרה, מתרחשת לעיתים נדירות ולא גורמת לסיבוכים בטווח הקצר או הארוך.

 

רביף (אינטרפרון בטא 1 איי) - (Rebif (interferon beta 1a

 

רביף היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי ובתנאים מסוימים לאנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני. מחקרים מראים כי בממוצע הרביף מפחיתה את כמות ההתקפים בשליש ומפחיתה את חומרת ההתקפים כאשר הם מתרחשים. הרביף גם רשומה לטיפול ב-CIS, מקרה בו התרחש אירוע נוירולוגי בודד - עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין בגוף.

 

אופן השימוש: רביף ניתנת בהזרקה תת-עורית 3 פעמים בשבוע.

 

תופעות לוואי: עלולים להופיע תסמינים הדומים לתסמיני שפעת לאחר ההזרקה, לרבות חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי פרקים, צמרמורות או עייפות. לרוב תופעות הלוואי פוחתות עם הזמן וניתן לנקוט באמצעים להפחיתן. בנוסף, קיימות תופעות לוואי עוריות שעלולות להיווצר בעקבות ההזרקה כגון אדמומיות, נפיחות, גירוד וכאב. תופעות אלו ממוקדות באזור ההזרקה ולרוב חולפות כאשר נמנעים מהזרקה באזור הפגוע. העור לרוב מפתח חסינות לתופעות אלו לאורך זמן.

 

אבונקס (אינטרפרון בטא 1 איי) - (Avonex (interferon beta 1a

 

אבונקס היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי ובתנאים מסוימים לאנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני. מחקרים מראים כי בממוצע האבונקס מפחיתה את כמות ההתקפים בשליש ומפחיתה את חומרת ההתקפים כאשר הם מתרחשים. האבונקס גם רשומה לטיפול ב-CIS, מקרה בו התרחש אירוע נוירולוגי בודד - עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין בגוף.

 

אופן השימוש: האבונקס מוזרקת לתוך השריר פעם אחת בשבוע. 

 

תופעות לוואי: עלולים להופיע תסמינים הדומים לתסמיני שפעת לאחר ההזרקה, לרבות חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי פרקים, צמרמורות או עייפות. לרוב תופעות הלוואי פוחתות עם הזמן וניתן לנקוט באמצעים להפחיתן

 

בטאפרון (אינטרפרון בטא 1 בי) - (Betaseron (interferon beta 1b

 

בטאפרון היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי ובתנאים מסוימים לאנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני. מחקרים מראים כי בממוצע הבטאפרון מפחיתה את כמות ההתקפים בשליש ומפחיתה את חומרת ההתקפים כאשר הם מתרחשים. הבטאפרון גם רשומה לטיפול ב-CIS, מקרה בו התרחש אירוע נוירולוגי בודד - עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין בגוף.

 

אופן השימוש: בטאפרון ניתנת בהזרקה תת-עורית אחת ליומיים.

 

תופעות לוואי: עלולים להופיע תסמינים הדומים לתסמיני שפעת לאחר ההזרקה, לרבות חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי פרקים, צמרמורות או עייפות. לרוב תופעות הלוואי פוחתות עם הזמן וניתן לנקוט באמצעים להפחיתן. בנוסף, קיימות תופעות לוואי עוריות בעקבות ההזרקה כגון אדמומיות, נפיחות, גירוד וכאב. תופעות אלו ממוקדות באזור ההזרקה ולרוב חולפות כאשר נמנעים מהזרקה באזור הפגוע. העור לרוב מפתח חסינות לתופעות אלו לאורך זמן.

 

פלגרידי (פגאינטרפרון בטא 1a) – (peginterferon beta 1a)Plegridy 

 

פלגרידי היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. מחקרים מראים כי בממוצע הפלגרידי מפחיתה את שיעור ההתקפים השנתיים ב-36% בהשוואה לפלצבו. בנוסף נמצא כי הטיפול מצמצם את מספר הנגעים במוח כפי שנראים ב-MRI ותורם להאטת התקדמות המחלה.

 

מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין. בשונה משאר האינטרפרונים הקיימים לטיפול בטרשת נפוצה, פלגרידי הינו אינטרפרון בטא 1a אשר עבר פגילציה (הוספת החומר polyethylene glycol), תהליך המאפשר לתרופה להישאר זמן ארוך יותר בגוף.

 

אופן השימוש: פלגרידי ניתנת בהזרקה תת-עורית אחת לשבועיים.

 

תופעות לוואי: עלולים להופיע תסמינים הדומים לתסמיני שפעת לאחר ההזרקה, לרבות חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי פרקים, צמרמורות או עייפות. לרוב תופעות הלוואי פוחתות עם הזמן וניתן לנקוט באמצעים להפחיתן. בנוסף, קיימות תופעות לוואי עוריות העלולות להופיע בעקבות ההזרקה.

 

טיסברי (נטליזומאב) - (Tysabri (natalizumab

 

טיסברי היא תרופה המיועדת למטופלים עם מהלך מחלה אגרסיבי או כאלה שחווים החמרה במהלך המחלה תחת תרופה אחרת לטרשת נפוצה (כלומר - כטיפול קו שני). הגדרה של מהלך אגרסיבי או החמרה תלויה בנוירולוג המטפל, אך נהוג להגדיר מהלך מחלה כאגרסיבי כאשר מתרחשים למעלה משני התקפים המובילים לפגיעה במצב הנוירולוגי בתוך שנה אחת בלבד. מחקרים הראו כי הטיסברי מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בכשני שליש וגם מצליחה להאט את התקדמות המחלה. השימוש בתרופה מוגבל לקבוצות שצוינו בגלל בעיות בטיחות.

 

מנגנון הפעולה: הטיסברי שייכת לקבוצת תרופות הנקראת נוגדנים חד-שיבטיים. התרופה נקשרת בגוף למולקולות הנקראות אלפא-4 אינטגרינים, הנמצאות על פני השטח של תאים ספציפיים ממערכת החיסון. היקשרות זו מונעת מאותם תאי החיסון לחצות את ה-BBB (מחסום הדם-מוח) ולהגיע למערכת העצבים המרכזית.

 

אופן השימוש: הטיסברי ניתנת בעירוי לתוך הווריד אחת ל-4 שבועות. התרופה ניתנת על-ידי אחות במרפאה (לא ניתן ליטול את התרופה באופן עצמאי בבית).

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות הן סחרחורות, בחילה, הקאות, פריחה על העור, רעד, כאב. כל עוד נמצאים תחת הטיפול בטיסברי יש לעקוב אחר תפקודי הכבד באופן סדיר.

 

הטיסברי גם עלולה להוביל להתפתחות דלקת מוח נגיפית הנקראת PML. מדובר אומנם בתופעת לוואי נדירה, אך מסוכנת, מאחר שהיא עלולה להוביל לפגיעה חמורה במערכת העצבים המרכזית ולמוות. כיום קיימות בדיקות דם המעריכות את הסיכון לפתח PML והנוירולוגים נעזרים בהן לשם התאמת התרופה.

 

גילניה (פינגולימוד) - (Gilenya (fingolimod

 

גילניה היא תרופה המיועדת למטופלים עם טרשת נפוצה התקפית-הפוגתית - כאלה עם מהלך מחלה אגרסיבי או כאלה שחווים החמרה במהלך המחלה תחת תרופה אחרת לטרשת נפוצה (כלומר - כטיפול קו שני). הגדרה של מהלך אגרסיבי או החמרה תלויה בנוירולוג המטפל, אך נהוג להגדיר מהלך מחלה כאגרסיבי כאשר מתרחשים למעלה משני התקפים המובילים לפגיעה במצב הנוירולוגי בתוך שנה אחת בלבד. מחקרים הראו כי הגילניה מצליחה להפחית את כמות ההתקפים ב-54% וגם מצליחה להאט את התקדמות המחלה. השימוש בתרופה מוגבל לקבוצות שצוינו בגלל בעיות בטיחות.

 

מנגנון הפעולה: הגילניה נקשרת לפני השטח של תאי מערכת החיסון. היקשרות זו מובילה לכך שחלק מתאי החיסון "נכלאים" בבלוטות הלימפה, כך מופחתת כמות התאים שיכולים להגיע למערכת העצבים המרכזית, אשר עלולים לתקוף את המיאלין במוח וחוט השדרה.

 

אופן השימוש: הגילניה היא תרופה פומית (נלקחת ככדור דרך הפה) אותה יש ליטול מידי יום.

 

תופעות לוואי: הגילניה עלולה לגרום לברדיקרדיה (הפחתה בקצב הלב) ונמצאה כקשורה להפרעה בקצב הלב (AV block). מסיבה זו, כחלק מהוראות הבטיחות לתרופה, הכדור הראשון בטיפול צריך להילקח תחת השגחה רפואית, בה מנוטרים קצב הלב ולחץ הדם למשך 6 שעות. כמו כן, קיים סיכון מוגבר לזיהומים, לרבות זיהומים של פטריית קריפטוקוקוס - תופעת לוואי נדירה ביותר ונראה כי עשוי להיות סיכון גם לתופעת לוואי נדירה אחרת - דלקת מוח נגיפית (PML) וכן סיכון מוגבר לסרטן העור תחת הטיפול בתרופה.

 

תופעות לוואי נפוצות של התרופה הן: כאבי ראש, תחושה הדומה לשפעת, שלשול, עלייה באנזימי הכבד, זיהומי שלבקת (הרפס) והפרעת ראייה (בצקת במקולה) - לרוב הפיכה. 

 

אובג'יו (טריפלונומיד) - (Aubagio (Teriflunomide

 

אובג'יו היא תרופה לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. מחקרים הראו כי האובג'יו מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בכשליש.

 

מנגנון הפעולה: אובג'יו עוצרת תאי חיסון ספציפיים מלהתחלק ולהתרבות. פעולה זו מפחיתה את מספר התאים הלבנים מסוג B וסוג T - שני סוגי תאי מערכת החיסון המעורבים בתגובה האוטואימונית במחלת הטרשת הנפוצה.

 

אופן השימוש: האובג'יו היא תרופה פומית (נלקחת ככדור דרך הפה) אותה יש ליטול מידי יום.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות של האובג'יו הן: בחילה, שלשולים, עלייה באנזימי הכבד והידלדלות השיער. 

 

טקפידרה (דימתיל-פומרט) - (Tecfidera (dimethyl-fumarate

 

הטקפידרה נקראה בעבר 12-BG. התרופה מיועדת לטיפול באנשים עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. התרופה מפחיתה את הדלקתיות הנגרמת בעקבות הטרשת הנפוצה ומגנה על תאי העצב מפני פגיעה. מחקרים הראו כי התרופה מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בחצי.

 

מנגנון הפעולה: הטקפידרה פועלת בעזרת שני מנגנונים מקבילים. הראשון מפחית את הפעולה הדלקתית - זו הגורמת לתקיפת המיאלין. השני מגן על תאי העצב מפני כימיקלים המשתחררים במהלך התגובה האוטואימונית.

 

אופן השימוש: הטקפידרה היא תרופה פומית (ניטלת ככדור דרך הפה) אותה יש ליטול פעמיים עד שלוש פעמים מידי יום.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות של הטקפידרה הן: גלי חום, כאבי ראש ותופעות הקשורות למערכת העיכול כמו שלשולים, בחילות וכאבי בטן. בשנים האחרונות דווח גם על מקרים של PML תחת השימוש בטקפידרה

 

מייבנקלאד (קלדריבין) - Cladribine) Mavenclad) 

 

התרופה מייבנקלאד מאושרת לטיפול בטרשת נפוצה התקפית. היא תינתן כקו ראשון לאנשים עם מהלך מחלה סוער, אך לרוב כקו שני, כלומר לאנשים אשר התרופה או התרופות הקודמות לטרשת נפוצה שנטלו לא היו יעילות דיין עבורם.

 

המחקר עליו התבסס אישור התרופה ברשות התרופות האירופית ובהמשך בישראל, העלה שבקרב נבדקים שטופלו במייבנקלאד קצב ההתקפים השנתי עמד על 0.14 התקפים בממוצע, בהשוואה ל-0.33 התקפים לשנה בממוצע בקרב הנבדקים שקיבלו פלצבו (טיפול דמה). לאחר מעקב שנמשך 96 שבועות נמצא ש-79.7% מהמטופלים במייבנקלאד לא חוו התקף כלל, לעומת 60.9% בקרב נבדקי הניסוי שקיבלו פלצבו. 

 

מנגנון הפעולה: המייבנקלאד מכוונת כנגד תאי מערכת החיסון החשודים בתקיפת המיאלין במערכת העצבים המרכזית. התרופה עוברת את מחסום הדם-מוח (BBB) ופוגעת בשגשוג (פרוליפרציה) של תאי מערכת החיסון מסוג לימפוציטים, אשר נחשבים לבעלי תפקיד מרכזי בפתולוגיה של טרשת נפוצה. החומר הפעיל בתרופה, הקלדריבין, דומה במבנהו הכימיקלי ל- פורין (purine), אחד מהחומרים ההכרחיים ליצירת DNA. כאשר נוטלים את התרופה מייבנקלאד, משתחרר בגוף החומר הפעיל קלדריבין ונאסף על ידי הלימפוציטים. הקלדריבין פוגע ביכולת הלימפוציטים לייצר DNA חדש וכך בעצם מביא למותם של התאים המובילים להתקפים והתקדמות המחלה. 

 

אופן השימוש: המייבנקלאד היא תרופה אוראלית הניטלת במינון המשתנה בהתאם למשקל גופו של המטופל, בשני מחזורי טיפול לאורך שנתיים. בשנה הראשונה על המטופל ליטול כדור אחד או שניים ליום למשך 4 או 5 ימים, לאחר חודש, שוב המטופל לוקח כדור אחד או שניים ליום למשך 4 או 5 ימים. לאחר שנה חוזרים על אותו דפוס בדיוק. בתום השנתיים נגמר הטיפול והאפקט הטיפולי נשמר גם בשנה השלישית והרביעית - ללא צורך בנטילת טיפול נוסף. 

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי העיקריות של התרופה הן לימפופניה וזיהומים - לרבות נגיף ההרפס זוסטר. בין תופעות הלוואי השכיחות: פריחה, דילול השיער וספירה נמוכה של נויטרופילים (סוג נוסף של תאי מערכת החיסון).

 

אוקרוואס (אוקרליזומאב) - (OcrelizumabOcrevus

 

אוקרוואס היא התרופה הראשונה והיחידה נכון לינואר 2018 המאושרת גם לטיפול במהלך פרוגרסיבי ראשוני בטרשת נפוצה. התרופה אושרה גם כטיפול בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית והיא כלולה בסל הבריאות בישראל כטיפול קו ראשון לאנשים עם מחלה סוערת וכטיפול קו שני לחולים אשר ניסו תרופה קודמת אחת לפחות שלא סייעה להם.

 

נמצא שבקרב המהלך הפרוגרסיבי הראשוני, 29.6% שטופלו באוקרוואס חוו התדרדרות במצבם הנוירולוגי, לעומת 35.7% בקרב הקבוצה שקיבלה פלצבו. נפח הנגעים במוח בקרב המטופלים באוקרוואס פחת ב-3.4%, בעוד שבקרב הנבדקים שקיבלו פלצבו גדל נפח הנגעים במוח (מסוג T2) ב-7.4%. נפח המוח בקרב המטופלים באוקרוואס קטן ב-0.90%, לעומת התכווצות של 1.09% בנפח המוח בקרב המטופלים בפלצבו.

 

בקרב המהלך ההתקפי-הפוגתי, התרופה אוקרוואס הפחיתה את שיעור ההתקפים השנתי ב-47%, בהשוואה לטיפול באינטרפרון-בטא.

 

מנגנון הפעולה: האוקרוואס היא נוגדן חד שבטי (monoclonal antibody) המבוססת על גישה חדשנית לטיפול בטרשת נפוצה - היא הונדסה לחסל באופן סלקטיבי תאי B של המערכת החיסונית, ולא מתמקדת בתאי T. היא משפיעה על מולקולה הנקראת CD20, הנמצאת על פני השטח של תאי ה-B במערכת החיסונית.

 

אופן השימוש: בפעם הראשונה מחולק העירוי לשתי מנות הניתנות בפער של שבועיים האחת מהשנייה, בהמשך התרופה ניתנת באמצעות עירוי לווריד אחת לחצי שנה.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות מופיעות בתגובה למתן העירוי וזיהומים: דלקות בדרכי הנשימה, זיהומי עור והרפס. בנוסף, התרופה עלולה להעלות את הסיכון למחלות ממאירות, לרבות סרטן השד. על אף שתועד (נכון לסוף 2017) רק מקרה אחד של אדם שטופל באוקרוואס ופיתח דלקת מוח נגיפית (PML) וההנחה היא שה-PML התפתח בתגובה לתרופה קודמת שקיבל (הטייסברי), ישנו סיכון תיאורטי ל-PML ולכן נכון לעקוב גם אחר סימנים לתופעת לוואי זו.

 

למטרדה (אלמטוזומאב) – (Lemtrada (Alemtuzumab

 

התרופה למטרדה מאושרת לטיפול בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית כקו שלישי, לאחר שלפחות שני טיפולים אחרים לטרשת נפוצה לא הובילו לתגובה ראויה. התרופה הפגינה במחקרים יעילות רבה, הצליחה להפחית את כמות ההתקפים ב-50% ואת הצטברות הנכות ב-42% בהשוואה לטיפול אחר לטרשת נפוצה (בניגוד להשוואה לפלצבו המקובלת במחקרים אחרים). עם זאת, לטיפול תופעות לוואי מסוכנות, חלקן קטלניות ולכן הטיפול מלווה בתוכנית בטיחות קפדנית.


מנגנון הפעולה: למטרדה היא נוגדן חד-שבטי אשר פועל באופן סלקטיבי על חלבון הנקרא CD52 - חלבון המצוי על תאי מערכת החיסון T ו-B. התרופה גורמת לדילול באותם התאים במערכת החיסון, המעורבים בתהליך הדלקתי המזיק המתרחש בטרשת נפוצה. הטיפול משפיע לאחר שהוא מביא לשינוי הרכב אוכלוסיית תאי מערכת החיסון.


אופן השימוש: התרופה ניתנת במינון של 12 מ"ג, בשתי סדרות טיפוליות בשנה. הסדרה הראשונה ניתנת בעירוי דרך הווריד במשך 5 ימים ואילו הסדרה השנייה ניתנת לאורך 3 ימים, 12 חודשים לאחר מכן. הטיפול ניתן על-ידי אחות במרפאה (לא ניתן ליטול את התרופה באופן עצמאי לבד בבית).

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות ביותר של התרופה הן: פריחה, כאבי ראש, עלייה בחום הגוף, דלקת חריפה של הלוע העליון והאף, דלקות בדרכי השתן, בחילה, עייפות, הפרעות שינה, דלקת בדרכי הנשימה העליונות, הרפס, אורטיקריה (סרפדת), גרד, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, זיהום פטרייתי, כאבי מפרקים, כאבי גב, שלשול, סינוסיטיס, כאבי לוע תחתונים, פרסטזיה, סחרחורות, כאבי בטן, הסמקה והקאות. בנוסף, התרופה כוללת תווית המזהירה מפני תופעות לוואי חמורות ואף קטלניות העלולות להיגרם עקב השימוש בה, בהן תגובות חריפות לעירוי, התפתחות מצבים אוטואימוניים אחרים ועלייה בסיכון למחלות ממאירות בהן סרטן בלוטת התריס ומלנומה.

 

זינברייטה (דקליזומב) - (Zinbryta (Daclizumab 

 

הזינברייטה מאושרת לטיפול בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית. הטיפול בזיברייטה כרוך בסיכונים חמורים, לכן קבע ה-FDA כי השימוש בזינברייטה יהיה רק במטופלים שהייתה להם תגובה לא ראויה לפחות לשתי תרופות אחרות לטרשת נפוצה (כלומר - טיפול קו שלישי). יעילות התרופה הוכחה בשני מחקרים קליניים. הזינברייטה הפחיתה את כמות ההתקפים ב-45% בהשוואה לטיפול באבונקס (בניגוד להשוואה לפלצבו המקובלת במחקרים אחרים) ובמחקר אחר הפחיתה את כמות ההתקפים ב-54%, כאשר הושוותה לפלצבו. לטיפול תופעות לוואי מסוכנות ולכן הוא מלווה בתוכנית בטיחות קפדנית.

 

מנגנון הפעולה: התרופה מבוססת על ריכוז גבוה של דקליזומב - נוגדן חד-שיבטי המיוצר במעבדה ומכוון להתחבר לקולקטן (רצפטור) של ציטוקין הנקרא interleukin-2. ציטוקין זה מווסת את תאי ה-T של מערכת החיסון החשודים כמעורבים בפעילות האוטואימיונית במחלת הטרשת הנפוצה.

 

אופן השימוש: הזינברייטה ניטלת באמצעות הזרקה תת-עורית, באופן עצמאי על ידי המטופל, מידי 4 שבועות.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות ביותר של התרופה הן: תסמיני צינון, זיהומים בדרכי הנשימה העליוניות, פריחה, שפעת, דרמטיטיס, כאב גרון, אקזמה, הגדלה של בלוטות הלימפה, דיכאון ועלייה ברמות האנזים ALT העשויה להצביע על נזק לכבד. בנוסף, התרופה כוללת תווית המזהירה מפני תופעות לוואי חמורות ואף קטלניות העלולות להיגרם עקב השימוש בה, בהן פגיעה בכבד ומצבים הקשורים למערכת החיסון. בנוסף, השימוש בתרופה עלול להוביל לדלקת של המעי הגס, תגובות עוריות והגדלה של בלוטות הלימפה.

 

נובנטרון (מיטוקסנטרון) - (Novantrone (mitoxantrone

 

הנובנטרון היא סוג של כימותרפיה. תרופה זו משמשת במקרים נדירים לטיפול באנשים עם מהלך התקפי-הפוגתי אגרסיבי, בו ישנם התקפים בתדירות גבוהה עם החמרה משמעותית במצב הנוירולוגי או באנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני, אשר חווים גם התקפים הפוגעים במצבם.

 

מנגנון הפעולה: הנובנטרון מדכאת את המערכת החיסונית של הגוף לתקופת הטיפול. היא מורידה את כמות התאים אשר תוקפים את מעטפת המיאלין המגינה על תאי העצב. היעילות של הטיפול מאפשרת לגוף לשקם עצמו ולאזן את המערכת החיסונית מחדש.

 

אופן השימוש: הנובנטרון ניתנת על-ידי עירוי לווריד, לרוב אחת לשלושה חודשים.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות של הנובטרון הן: בחילות, הידלדלות של השיער ובקרב נשים שינויים במחזור החודשי או הפסקתו. בנוסף, דיכוי מערכת החיסון של הגוף מותיר אותו פגיע יותר לזיהומים. 

 

איך לבחור תרופה לטרשת נפוצה?

על הבדיקות שיש לעבור תחת הטיפול בתרופות לטרשת נפוצה 

טיפול בטרשת נפוצה במהלך היריון ולאחר לידה 

קיימות גם תרופות פחות נפוצות לטרשת נפוצה 

סטרואידים לטיפול בטרשת נפוצה

 

 

 

הכותב הוא מנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

 

עדכון אחרון: ינואר 2018

Mari2
17/01/18 14:55
שלום רב, ידיד שלי (לא תושב ארץ) חלה בטרשת נפוצה. היה מטופל בקופקסון. תרופה אכן עזרה לו. לאחרונה, קופקסון יצאה מסל התרופות של אוקראינה והוא התחיל לקבל תרופה גנרית (ארץ יצור - הודו). התרופה הגנרית אינה...
שלום רב,
ידיד שלי (לא תושב ארץ) חלה בטרשת נפוצה. היה מטופל בקופקסון. תרופה אכן עזרה לו. לאחרונה, קופקסון יצאה מסל התרופות של אוקראינה והוא התחיל לקבל תרופה גנרית (ארץ יצור - הודו). התרופה הגנרית אינה עוזרת.
שאלה – האם אתה מכיר תרופות גנריות לקופקסון שיעילותן דומה לקופקסון?
לפי חיפוש ברשת – לא מצאתי תשובה חד משמעית ומספקת.
תודה מראש
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: