טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםהתרופות הנפוצות לטרשת נפוצה

התרופות הנפוצות לטרשת נפוצה

על התרופות המרכזיות המסייעות להפחית את תדירות ההתקפים ואת התקדמות מחלת הטרשת הנפוצה

מאת ערן ברקוביץ'
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

עדיין לא קיימת תרופה המביאה להחלמה מלאה מטרשת נפוצה, אך ישנה התקדמות גדולה בתרופות שיכולות להפחית את תדירות ההתקפים ואת כמות הנגעים החדשים במערכת העצבים המרכזית. ישנן 9 תרופות המאושרות על ידי ה-FDA (מנהל המזון והתרופות האמריקאי) לטיפול בטרשת נפוצה, כולן מאושרות גם בישראל וכלולות בסל הבריאות.

 

אבונקס (אינטרפרון בטא 1 איי) - (Avonex (interferon beta 1a

 

אבונקס היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי ובתנאים מסוימים לאנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני. מחקרים מראים כי בממוצע האבונקס מפחיתה את כמות ההתקפים בשליש ומפחיתה את חומרת ההתקפים כאשר הם מתרחשים. האבונקס גם רשומה לטיפול ב-CIS, מקרה בו התרחש רק אירוע נוירולוגי בודד, עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין בגוף.

 

אופן השימוש: האבונקס מוזרקת לתוך השריר פעם אחת בשבוע. 

 

תופעות לוואי: סימפטומים הדומים לתחושה של שפעת לאחר הזריקה. לרוב תופעות הלוואי פוחתות עם הזמן.

 

בטאפרון (אינטרפרון בטא 1 בי) - (Betaseron (interferon beta 1b

 

בטאפרון היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי ובתנאים מסוימים לאנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני. מחקרים מראים כי בממוצע הבטאפרון מפחיתה את כמות ההתקפים בשליש ומפחיתה את חומרת ההתקפים כאשר הם מתרחשים. הבטאפרון גם רשומה לטיפול ב-CIS, מקרה בו התרחש רק אירוע נוירולוגי בודד, עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין בגוף.

 

אופן השימוש: בטאפרון ניתנת בהזרקה תת-עורית אחת ליומיים.

 

תופעות לוואי: סימפטומים הדומים לתחושה של שפעת לאחר הזריקה. לרוב תופעות הלוואי פוחתות עם הזמן. בנוסף, קיימות תופעות לוואי עוריות בעקבות ההזרקה כגון אדמומיות, נפיחות, גירוד וכאב. תופעות אלו ממוקדות באזור ההזרקה ולרוב חולפות כאשר נמנעים מהזרקה באזור הפגוע. העור לרוב מפתח חסינות לתופעות אלו לאורך זמן.

 

קופקסון (גלטירמר אצטט) - (Copaxone (glatiramer acetate

 

התרופה קופקסון רשומה לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. מחקרים הראו כי היא מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בכשליש. הקופקסון גם רשומה לטיפול ב-CIS, מקרה בו התרחש רק אירוע נוירולוגי בודד, עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: הקופקסון היא תרכובת סינטטית הבנויה מארבע חומצות אמינו, הדומה למעטפת המיאלין המקיפה את תאי העצב. הקופקסון מצליחה להפחית את התגובה החיסונית של הגוף כנגד מעטפת המיאלין.

 

אופן השימוש: התרופה ניתנת בהזרקה תת-עורית מידי יום. ב-2014 ה- FDA אישר מינון חדש לקופקסון שניתן 3 פעמים בשבוע, ה"קופקסון החדש" מאושר וזמין גם בישראל.

 

תופעות לוואי: קיימות תופעות לוואי עוריות בעקבות ההזרקה כגון התנוונות של העור (היווצרות חריצים בעור), אדמומיות, נפיחות, גירוד וכאב. תופעות אלו ממוקדות באזור ההזרקה ולרוב חולפות כאשר נמנעים מהזרקה באזור הפגוע. לעיתים נדירות, יכול הקופקסון לגרום לכאבים בחזה וקוצר נשימה. על אף שתופעת לוואי זו מפחידה בעת בה מתרחשת, היא חולפת במהרה, מתרחשת לעיתים נדירות ולא גורמת לסיבוכים בטווח הקצר או הארוך.

 

רביף (אינטרפרון בטא 1 איי) - (Rebif (interferon beta 1a

 

רביף היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי ובתנאים מסוימים לאנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני. מחקרים מראים כי בממוצע הרביף מפחיתה את כמות ההתקפים בשליש ומפחיתה את חומרת ההתקפים כאשר הם מתרחשים. הרביף גם רשומה לטיפול ב-CIS, מקרה בו התרחש רק אירוע נוירולוגי בודד, עוד טרם התאמה לקריטריונים של טרשת נפוצה.

 

מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין בגוף.

 

אופן השימוש: רביף ניתנת בהזרקה תת-עורית 3 פעמים בשבוע.

 

תופעות לוואי: סימפטומים הדומים לתחושה של שפעת לאחר הזריקה. לרוב תופעות הלוואי פוחתות עם הזמן. בנוסף, קיימות תופעות לוואי עוריות בעקבות ההזרקה כגון אדמומיות, נפיחות, גירוד וכאב. תופעות אלו ממוקדות באזור ההזרקה ולרוב חולפות כאשר נמנעים מהזרקה באזור הפגוע. העור לרוב מפתח חסינות לתופעות אלו לאורך זמן.

 

פלגרידי (פגאינטרפרון בטא 1a) – (peginterferon beta 1a)Plegridy 

 
פלגרידי היא תרופה המיועדת לטרשת נפוצה מסוג התקפי הפוגתי. מחקרים מראים כי בממוצע הפלגרידי מפחיתה את שיעור ההתקפים השנתיים ב-36% בהשוואה לפלצבו. בנוסף נמצא כי הטיפול מצמצם את מספר הנגעים במוח כפי שנראים ב-MRI ותורם להאטת התקדמות המחלה.
 
מנגנון הפעולה: אינטרפרונים הם חלבונים המיוצרים באופן טבעי במערכת החיסון. ההנחה היא כי אינטרפרון מסוג בטא מפחית את הפעילות הדלקתית בגוף ואת הנטייה של המערכת החיסונית לתקוף את המיאלין. בשונה משאר האינטרפרונים הקיימים לטיפול בטרשת נפוצה, פלגרידי הינו אינטרפרון בטא 1a אשר עבר פגילציה (הוספת החומר polyethylene glycol), תהליך המאפשר לתרופה להישאר זמן ארוך יותר בגוף.
 
אופן השימוש: פלגרידי ניתנת בהזרקה תת-עורית אחת לשבועיים.
 
תופעות לוואי: תסמינים הדומים לתחושה של שפעת לאחר הזריקה (חום, כאבי ראש, כאבי שרירים, כאבי פרקים, צמרמורות או עייפות). בנוסף, קיימות תופעות לוואי עוריות בעקבות ההזרקה.
 

טיסברי (נטליזומאב) - (Tysabri (natalizumab

 

טיסברי היא תרופה המיועדת לאנשים עם מהלך מחלה אגרסיבי או כאלה שחווים החמרה במהלך המחלה תחת תרופה אחרת לטרשת נפוצה (כלומר תרופה מקו שני). הגדרה של מהלך אגרסיבי או החמרה תלויה בנוירולוג המטפל, אך לרוב נהוג לתת הגדרה זו כאשר מתרחשים למעלה משני התקפים המובילים לפגיעה במצב הנוירולוגי בתוך שנה אחת בלבד. מחקרים הראו כי הטיסברי מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בכשני שליש וגם מצליחה להאט את התקדמות המחלה. השימוש בתרופה מוגבל לקבוצות שצוינו בגלל בעיות בטיחות.

 

מנגנון הפעולה: הטיסברי שייכת לקבוצת תרופות הנקראת נוגדנים חד-שיבטיים. התרופה נקשרת בגוף למולקולות הנקראות אלפא-4 אינטגרינים, הנמצאות על פני השטח של תאים ספציפיים ממערכת החיסון. היקשרות זו מונעת מאותם תאי החיסון לחצות את ה-BBB (מחסום הדם-מוח) ולהגיע למערכת העצבים המרכזית.

 

אופן השימוש: הטיסברי ניתנת בעירוי לתוך הווריד (IV) אחת ל-4 שבועות. התרופה ניתנת על-ידי אחות במרפאה (לא ניתן ליטול את התרופה באופן עצמאי בבית).

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות הן סחרחורות, בחילה, הקאות, פריחה על העור, רעד, כאב. כל עוד נמצאים תחת הטיפול בטיסברי יש לעקוב אחר תפקודי הכבד באופן סדיר.

 

הטיסברי יכולה להוביל לדלקת מוח נגיפית הנקראת PML. מדובר אמנם בתופעת לוואי נדירה, אך קיימת זהירות רבה בנושא, מכיוון שהיא עלולה להוביל לפגיעה חמורה במערכת העצבים המרכזית ולמוות. כיום קיימות בדיקות דם המעריכות את הסיכון לפתח PML והנוירולוגים נעזרים בהן לשם התאמת התרופה.

 

גילניה (פינגולימוד) - (Gilenya (fingolimod

 

הגילניה היא תרופה לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. היא מיועדת לאנשים עם מהלך מחלה אגרסיבי או כאלה שחווים החמרה במהלך המחלה תחת תרופה אחרת לטרשת נפוצה (כלומר תרופה מקו שני). הגדרה של מהלך אגרסיבי או החמרה תלויה בנוירולוג המטפל, אך לרוב נהוג לתת הגדרה זו כאשר מתרחשים למעלה משני התקפים המובילים לפגיעה במצב הנוירולוגי בתוך שנה אחת בלבד. מחקרים הראו כי הגילניה מצליחה להפחית את כמות ההתקפים ב-54% וגם מצליחה להאט את התקדמות המחלה. השימוש בתרופה מוגבל לקבוצות שצוינו בגלל בעיות בטיחות.

 

מנגנון הפעולה: הגילניה נקשרת לפני השטח של תאי מערכת החיסון. היקשרות זו מובילה לכך שחלק מתאי החיסון "נכלאים" בבלוטות הלימפה, כך מופחתת כמות התאים שיכולים להגיע למערכת העצבים המרכזית, אשר עלולים לתקוף את המיאלין במוח וחוט השדרה.

 

אופן השימוש: הגילניה היא תרופה פומית (נלקחת ככדור דרך הפה) אותה יש ליטול מידי יום.

 

תופעות לוואי: הגילניה יכולה לגרום לברדיקרדיה (הפחתה בקצב הלב) ונמצאה כקשורה להפרעה בקצב הלב (AV block). כחלק מהוראות הבטיחות לתרופה, הכדור הראשון בטיפול צריך להילקח תחת השגחה רפואית, בה מנוטרים קצב הלב ולחץ הדם למשך 6 שעות.

 

תופעות הלוואי השכיחות של התרופה הן, כאבי ראש, עלייה באנזימי הכבד, שפעת, שלשולים, כאבי גב ושיעול. הגילניה גם יכולה לגרום לפגיעה בראייה בעקבות תופעה המכונה macular oedema, לכן במקביל לשימוש בתרופה מומלץ גם מעקב אצל נוירואופטומולוג.

 

אובג'יו (טריפלונומיד) - (Aubagio (Teriflunomide

 

אובג'יו היא תרופה לטיפול בטרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. מחקרים הראו כי האובג'יו מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בכשליש.

 

מנגנון הפעולה: אובג'יו עוצרת תאי חיסון ספציפיים מלהתחלק ולהתרבות. פעולה זו מפחיתה את מספר התאים הלבנים מסוג B וסוג T - שני סוגי תאי מערכת החיסון המעורבים בתגובה האוטואימונית במחלת הטרשת הנפוצה.

 

אופן השימוש: האובג'יו היא תרופה פומית (נלקחת ככדור דרך הפה) אותה יש ליטול מידי יום.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות של האובג'יו הן: בחילה, שלשולים, עלייה באנזימי הכבד והידלדלות השיער.

 

טקפידרה (דימתיל-פומרט) - (Tecfidera (dimethyl-fumarate

 

הטקפידרה נקראה בעבר 12-BG. התרופה מיועדת לטיפול באנשים עם טרשת נפוצה מסוג התקפי-הפוגתי. התרופה מפחיתה את הדלקתיות הנגרמת בעקבות הטרשת הנפוצה ומגנה על תאי העצב מפני פגיעה. מחקרים הראו כי התרופה מצליחה להפחית את כמות ההתקפים בחצי.

 

מנגנון הפעולה: הטקפידרה פועלת בעזרת שני מנגנונים מקבילים. הראשון מפחית את הפעולה הדלקתית - זו הגורמת לתקיפת המיאלין. השני מגן על תאי העצב מפני כימיקלים המשתחררים במהלך התגובה האוטואימונית.

 

אופן השימוש: הטקפידרה היא תרופה פומית (ניטלת ככדור דרך הפה) אותה יש ליטול פעמיים עד שלוש פעמים מידי יום.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות של הטקפידרה הן: גלי חום, כאבי ראש ותופעות הקשורות למערכת העיכול כמו שלשולים, בחילות וכאבי בטן.

 

נובנטרון (מיטוקסנטרון) - (Novantrone (mitoxantrone

 

הנובנטרון היא סוג של כימותרפיה הניתנת לאנשים עם טרשת נפוצה. תרופה זו משמשת לטיפול באנשים עם מהלך התקפי-הפוגתי אגרסיבי, בו ישנם התקפים בתדירות גבוהה עם החמרה משמעותית במצב הנוירולוגי או באנשים עם טרשת נפוצה מסוג פרוגרסיבי-משני, אשר חווים גם התקפים הפוגעים במצבם.

 

מנגנון הפעולה: הנובנטרון מדכאת את המערכת החיסונית של הגוף לתקופת הטיפול. היא מורידה את כמות התאים אשר תוקפים את מעטפת המיאלין המגינה על תאי העצב. היעילות של הטיפול מאפשרת לגוף לשקם עצמו ולאזן את המערכת החיסונית מחדש.

 

אופן השימוש: הנובנטרון ניתנת על-ידי עירוי לווריד, לרוב אחת לשלושה חודשים.

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות של הנובטרון הן: בחילות, הידלדלות של השיער ובקרב נשים שינויים במחזור החודשי או הפסקתו. בנוסף, דיכוי מערכת החיסון של הגוף מותיר אותו פגיע יותר לזיהומים. 

 

למטרדה (אלמטוזומאב) – (Lemtrada (Alemtuzumab

 

התרופה למטרדה מאושרת לטיפול בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית כקו שלישי, לאחר שלפחות שני טיפולים אחרים לטרשת נפוצה לא הובילו לתגובה ראויה. התרופה הפגינה במחקרים יעילות רבה, הצליחה להפחית את כמות ההתקפים ב-50% ואת הצטברות הנכות ב-42% בהשוואה לטיפול אחר לטרשת נפוצה (בניגוד להשוואה לפלצבו המקובלת במחקרים אחרים). עם זאת, לטיפול תופעות לוואי מסוכנות, חלקן קטלניות ולכן הטיפול מלווה בתוכנית בטיחות קפדנית.


מנגנון הפעולה: למטרדה היא נוגדן חד-שבטי אשר פועל באופן סלקטיבי על חלבון הנקרא CD52 - חלבון המצוי על תאי מערכת החיסון T ו-B. התרופה גורמת לדילול באותם התאים במערכת החיסון, המעורבים בתהליך הדלקתי המזיק המתרחש בטרשת נפוצה. הטיפול משפיע לאחר שהוא מביא לשינוי הרכב אוכלוסיית תאי מערכת החיסון.


אופן השימוש: התרופה ניתנת במינון של 12 מ"ג, בשתי סדרות טיפוליות בשנה. הסדרה הראשונה ניתנת בעירוי דרך הווריד במשך 5 ימים ואילו הסדרה השנייה ניתנת לאורך 3 ימים, 12 חודשים לאחר מכן. הטיפול ניתן על-ידי אחות במרפאה (לא ניתן ליטול את התרופה באופן עצמאי לבד בבית).

 

תופעות לוואי: תופעות הלוואי השכיחות ביותר של התרופה הן: פריחה, כאבי ראש, עלייה בחום הגוף, דלקת חריפה של הלוע העליון והאף, דלקות בדרכי השתן, בחילה, עייפות, הפרעות שינה, דלקת בדרכי הנשימה העליונות, הרפס, אורטיקריה (סרפדת), גרד, הפרעות בתפקוד בלוטת התריס, זיהום פטרייתי, כאבי מפרקים, כאבי גב, שלשול, סינוסיטיס, כאבי לוע תחתונים, פרסטזיה, סחרחורות, כאבי בטן, הסמקה והקאות. בנוסף, התרופה כוללת תווית המזהירה מפני תופעות לוואי חמורות ואף קטלניות העלולות להיגרם עקב השימוש בה, בהן תגובות חריפות לעירוי, התפתחות מצבים אוטואימוניים אחרים ועלייה בסיכון למחלות ממאירות בהן סרטן בלוטת התריס ומלנומה.

 

זינברייטה (דקליזומב) - (Zinbryta (Daclizumab 

 

הזינברייטה מאושרת לטיפול בטרשת נפוצה התקפית-הפוגתית. הטיפול בזיברייטה כרוך בסיכונים חמורים, לכן קבע ה- FDA כי השימוש בזיברייטה יהיה רק במטופלים שהייתה להם תגובה לא ראויה לפחות לשתי תרופות אחרות לטרשת נפוצה. יעילות התרופה הוכחה בשני מחקרים קליניים. הזינברייטה הפחיתה את כמות ההתקפים ב- 45% בהשוואה לטיפול באבונקס (בניגוד להשוואה לפלצבו המקובלת במחקרים אחרים) ובמחקר אחר הפחיתה את כמות ההתקפים ב- 54%, כאשר הושוותה לפלצבו. לטיפול תופעות לוואי מסוכנות ולכן מלווה בתוכנית בטיחות קפדנית.

 

מנגנון הפעולה: התרופה מבוססת על ריכוז גבוה של דקליזומב - נוגדן חד-שיבטי המיוצר במעבדה ומכוון להתחבר לקולקטן (רצפטור) של ציטוקין הנקרא interleukin-2. ציטוקין זה מווסת את תאי ה- T של מערכת החיסון החשודים כמעורבים בפעילות האוטואימיונית במחלת הטרשת הנפוצה.

 

אופן השימוש: הזינברייטה נלקחת ע"י הזרקה תת-עורית, באופן עצמאי ע"י המטופל, מידי 4 שבועות.

 

תופעות לוואי:  תופעות הלוואי השכיחות ביותר של התרופה הן: תסמיני צינון, זיהומים בדרכי הנשימה העליוניות, פריחה, שפעת, דרמטיטיס, כאב גרון, אקזמה, הגדלה של בלוטות הלימפה, דיכאון ועלייה ברמות האנזים ALT העשויה להצביע על נזק לכבד. בנוסף, התרופה כוללת תווית המזהירה מפני תופעות לוואי חמורות ואף קטלניות העלולות להיגרם עקב השימוש בה, בהן פגיעה בכבד ומצבים הקשורים למערכת החיסון. בנוסף, השימוש בתרופה עלול להוביל לדלקת של המעי הגס, תגובות עוריות והגדלה של בלוטות הלימפה.

 

 

 

איך לבחור תרופה לטרשת נפוצה?

קיימות גם תרופות פחות נפוצות לטרשת נפוצה 

סטרואידים לטיפול בטרשת נפוצה

מתי להתחיל טיפול תרופתי?

מתי כדאי להחליף תרופה? 

 

 

הכותב הוא מנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

 

עדכון אחרון: מארס 2017 

קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: