כמוניהשמנהמדריכיםתרופת קסם? על תרופות לטיפול בהשמנה

תרופת קסם? על תרופות לטיפול בהשמנה

מהן התרופות הקיימות היום לטיפול בהשמנה? האם הן באמת עוזרות? ומה לגבי תופעות הלוואי?

מאת ד"ר יעקב פוגלמן
תגובות 6

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

ההשמנה הפכה לתופעה נפוצה. אחד מהחלומות המתוקים של האנושות הוא פיתוח "גלולת הרזיה" שתפתור אחת ולתמיד את בעיית ההשמנה. תרופה כזו עוד לא הומצאה. בינתיים פותחו תרופות העשויות לעזור לירידה במשקל לסובלים מהשמנת יתר, אם ישולבו עם טיפול התנהגותי מתאים, אך הן רחוקות מלהיות תרופת הקסם לה אנו מייחלים. 

 

קסניקל – היחידה המאושרת לשימוש על ידי משרד הבריאות

 

התרופה היחידה המאושרת כיום לשימוש בישראל הינו קסניקל (ORLISTAT/XENICAL). התרופה מעכבת את האנזים ליפאז בקיבה, ומונעת את פירוק הטריגליצרידים לחומצות שומן חופשיות. כך נמנעת ספיגת השומנים במעי, מה שמאפשר הקטנה בצריכת הקלוריות משומנים וכתוצאה ירידה במשקל.

 

לתרופה עלולות להיות מספר תופעות הלוואי בהן: שלשולים, תכיפות במתן צואה, איבוד צואה, גזים וצואה שומנית. במשך הזמן גופו של המטופל לומד להסתגל לתרופה והתופעות קטנות. במקרה שהתזונה עשירה בשומנים התופעות מחמירות. 

 

יש מקרים בהם אין להשתמש בתרופה - יש להפסיק את השימוש כאשר מופיעות תופעות לוואי בלתי נסבלות או אם אין תגובה לטיפול. התרופה אסורה לשימוש באנשים עם תסמונת תת ספיגה כרונית. בנוסף, מותר להשתמש בה מקסימום במשך שנתיים.

 

הטיפול דורש הרבה יותר מבליעת הגלולה - יש צורך בשינויי אורח חיים בהם דיאטה, פעילות גופנית ומעקב צמוד. 

 

אומנם קסניקל נותרה יחידה בזירה בארץ, אך בפועל, מחקרים הראו שתועלתה להרזיה אינה משמעותית ושהיא אינה יעילה יותר מדיאטה דיאטה דלת פחמימות. בנוסף, מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) פרסם אזהרה על הסיכון לפגיעה בכבד עם השימוש בה. מחקרים העלו את האפשרות שהתרופה עלולה להזיק גם לכליות. 

 

רדוקטיל ואקומפליה - התרופות שהורדו מהמדפים

 

תרופת ההרזיה רדוקטיל (סיבוטראמין, מרידיה) הוצאה משימוש בעקבות מחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי New England Journal of Medicine. המחקר שנערך בקרב 10,000 משתתפים שמנים מעל גיל 55, שהיו גם חולי לב או סוכרת, מצא כי התרופה העלתה את הסיכון להתקפי לב ושבץ, ולא באמת עשתה משהו משמעותי להיקף המותנים. היות ולשמנים סיכון מוגבר לבעיות לב, יצאה ההנחיה באירופה לא להשתמש בתרופה ואחריה התרופה הורדה מהמדפים גם בישראל.
 

תרופה נוספת - אקומפליה (רימונבנט) נאסרה גם היא לשימוש, לאחר דיווחים על עליה במקרי ההתאבדות וההפרעות הפסיכיאטריות בקרב משתמשים.

 

בלביק ו-QSYMIA - התרופות שבדרך?

 

בשנת 2012 ה-FDA אישר תרופות מרשם חדשות להרזיה. תרופות אלה טרם אושרו לשימוש בישראל ולא ברור אם יהיו זמינות בעתיד בישראל. 

 

בחודש יוני אושרה תרופת ההרזיה בלביק (BELVIQ) - כדור מדכא תיאבון. התרופה פועלת באמצעות שפעול קולטן למוליך העצבי סרוטונין 2, מה שמוביל לתחושת שובע על-ידי העלאת רמת הסרוטונין במוח. בטיחות הבלביק נבדקה במחקרים שכללו 8,000 מתנדבים הסובלים מהשמנת יתר, חלקם סובלים גם מסוכרת. הנבדקים טופלו בתרופה במשך 52 עד 104 שבועות, ובמקביל הקפידו על תוכניות לאורח חיים בריא, שכללו הגבלה קלורית ופעילות גופנית. בהשוואה לקבוצת ביקורת שחבריה טופלו בפלצבו, נמצא כי הבלביק הביאה לירידה במשקל של כ-5% ויותר כבר בתוך 12 שבועות לכ-50 אחוז מאלה שנטלו אותה, לעומת 20 אחוז בקבוצת הביקורת. 

 

חשוב לציין כי נמצא שלתרופה לא מעט תופעות לוואי. 18% מאלה שנטלו אותה סבלו מכאבי ראש. תופעות לוואי נוספות הן עייפות, מחלה דמוית שפעת, סינוסיטיס ושיעול. בנוסף, תופעות לוואי לא שכיחות הן חרדה ודיכאון. עם זאת, זוהי התרופה שהכי פחות הפסיקו את נטילתה עקב תופעות לוואי.

 

תרופה נוספת להרזיה שאושרה השנה היא QSYMIA. במחקר שנעשה על מטופלים שנטלו אותה במשך שנה נמצא כי הם איבדו בממוצע כמעט 9% ממשקל גופם. התרופה מכילה 2 מרכיבים: phentermine ו-topiramate - האחד פועל כמדכא תיאבון והשני כמגביר תחושת שובע ומגביר את השריפה הקלורית. שתי המולקולות מוכרות היטב מהעבר, אך השילוב ביניהן הוא חדש.

 

כמה יעילות יהיו התרופות החדשות? רק העתיד יעיד. עם זאת, לאור ההיסטוריה של תרופות להרזיה בעולם, קשה לראות אותן כפתרון להשמנה. 

 

רבותי ההיסטוריה חוזרת

 

ההיסטוריה של תרופות ההרזיה מתאפיינת בעיקר בהסרתן של תרופות מהמדפים עקב תופעות לוואי - חלקן מסוכנות. זה התחיל בהורמון בלוטת התריס שנמצא כיעיל להרזיה, אך התגלה שעיקר הירידה נגרמה עקב פירוק מסת שריר ולא כתוצאה מאיבוד שומן. כתוצאה - הפסיקו להשתמש בתרופה.

 

זה המשיך ב-Dinitrophenol - תרופה הפוגעת במעבר האלקטרונים במיטוכונדריה, מה שמוביל לאיבוד אנרגיה ללא מאמץ פיזי. השימוש בתרופה הביא לתופעות כגון עלייה בחום הגוף, קטרקט ואף מקרי מוות. 

 

בין שנות ה-40 לשנות ה-60 השתמשו בתרופה שכונתה "גלולת הקשת" ששילבה אמפטאמין דיגוקסין, דיורטיקה והורמון בלוטת התריס. ב-1965 החלו להשתמש ב-Aminorex - חומר דמוי אמפטאמין שגרם ליתר לחץ דם ריאתי עם שיעור תמותה גבוהים.

 

לאחר מכן החל שימוש ב-Fenfluramine, המגביר את ריכוז הסרוטונין בסינפסה. בשנות ה-90 הוא שולב עם Phenertamine ויצר תרופה יעילה להרזיה, אך מסוכנת ללב. התרופה הורדה מהמדפים עקב דיווחים על מקרים של חולים שפיתחו מומים במסתמי הלב. 

 

מה עושים?

 

עד שתגיע תרופת קסם אמיתית, אין מנוס משילוב של דיאטה נכונה ופעילות גופנית - זה יוביל לתוצאות טובות יותר לאורך זמן ולבריאות טובה יותר בכלל, והכי חשוב - זה לא ילווה בתופעות לוואי. 

 

 

הכותב הוא מומחה לטיפול בעודף משקל מטעם האיגוד האירופאי לחקר וטיפול בהשמנת יתר ומנהל תחום השמנת יתר בכמוני

חסר-מזל
20/05/16 4:10
מעוניין לדעת היכן אפשר לקנות את הכדורים קסניקל  בבקשה !
ילדה-גדולה
06/01/18 22:00
הי, אני יודעת שעבר הרבה זמן, אבל אני מנסה להשיג קסניקל, יש מצב לעזרה?
ד--ר-דינה-ראלט-PhD
05/01/13 8:52

אני לא פסיכולוגית אבל בולמוסים היו לי למכביר ומיסיוני אני יכולה להמליץ שתעשי לך יומן קצר על בולמוסים לראות איפה הם משתלבים בחייך...זה יכול להוביל לתובנות מעניינות בשבילך.

פסיכולוגית ח...


אני לא פסיכולוגית אבל בולמוסים היו לי למכביר ומיסיוני אני יכולה להמליץ שתעשי לך יומן קצר על בולמוסים לראות איפה הם משתלבים בחייך...זה יכול להוביל לתובנות מעניינות בשבילך.פסיכולוגית חכמה בעניין היא אורית יוגב שעל ספרה - רדו ממני כתבתי רשימה בבלוג שלה כאן...מומלץ

 


gaialena1990
04/01/13 22:16

יש לי חברה וגם אני שאנחנו די שומרות על אורך חיים אבל אנחנו כשבסטרס יש לנו בולמוסים של מתוק

ואז הכל נהרס !!!

כל הזמן אני אוכלת שוקולד וכל מיני מתוק אפילו שבא לי להקיא מזה כב...


יש לי חברה וגם אני שאנחנו די שומרות על אורך חיים אבל אנחנו כשבסטרס יש לנו בולמוסים של מתוקואז הכל נהרס !!!כל הזמן אני אוכלת שוקולד וכל מיני מתוק אפילו שבא לי להקיא מזה כבר אבל כל הזמן אחרי סטרס אני תוכנת שוקולד וגם באכשר יש לי סטרס אני יכולה בקלות לחסל שוקולד אחד ענק בלי לשים לבגם אחר כך אני מצטערת על כך נורא ואומרת לעצמי רגע למה בכלל אכלתי אותו אבל עוד מצוקה ואז אני שוב תוכנת בלי לשים לבאני לא יודעת מה לעשות אבל קבוצת הרזיהה לא עוזרת לי נראה לי שזה משהו נפשי יותר 


ד--ר-דינה-ראלט-PhD
04/01/13 8:29

ובגלל זה הכתבה נכתבה עם סימני שאלה??? הבעיה שרבים עדיין מייחלים לתרופת הפלא במקום להבין שהשמנה מייצגת מצבי מצוקה ודאגת הגוף וזה הרבה יותר נכון וגם נעים להיפרד ממצוקה כזאת.

...


ובגלל זה הכתבה נכתבה עם סימני שאלה??? הבעיה שרבים עדיין מייחלים לתרופת הפלא במקום להבין שהשמנה מייצגת מצבי מצוקה ודאגת הגוף וזה הרבה יותר נכון וגם נעים להיפרד ממצוקה כזאת.


gaialena1990
04/01/13 8:14

תרופות הן בולשית אחד גדול !!!

תחשבו רק על זה ....אם תפסיקו לקחת את התרופה מה יקרה?

אז ככה:

עליה במשקל , למה?

כי יש עליה בתאבון שאותו הורידה התרופה וכש...


תרופות הן בולשית אחד גדול !!!תחשבו רק על זה ....אם תפסיקו לקחת את התרופה מה יקרה?אז ככה:עליה במשקל , למה?כי יש עליה בתאבון שאותו הורידה התרופה וכשאין אותה אז תהיה עליה במשקל!!!כי תאי השומן שלנו לא נעלמים כלל, פשוט בהרזייה הם מתרוקנים אזבל כמותם לא יורדת ולכן עליה בקלוריות תגרום לעליה של תוכן תאי השומן וכמובן גם בעליית כמות תאי השומן !!!


קישור:
כינוי:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב:
קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: