מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניהשמנהחדשותהתרופה להרזיה בלוויק הורדה מהמדפים

התרופה להרזיה בלוויק הורדה מהמדפים

מנהל המזון והתרופות האמריקני הורה להוריד מהמדפים את תרופת ההרזיה בלוויק בשל חשש לסיכון מוגבר לסרטן בקרב המשתמשים. עשרות אלפי הישראלים שמשתמשים בתרופה מתבקשים להפסיק את הטיפול


(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

בשל חשש להתפתחות סרטן, ישראלים המטופלים בתרופה בלוויק (לורקסרין) לטיפול בהשמנה מתבקשים להפסיק את השימוש בה ולהחזירה לבתי המרקחת.

 

הורדת התרופה מהמדפים בישראל נעשית בצורה וולנטרית על ידי משווקת התרופה בארץ – טבע ישראל, לאחר שמנהל המזון והתרופות האמריקאי הורה אתמול (ה') ליצרנית התרופה (Eisai) להורידה מהמדפים בארה"ב בעקבות הערכה שהסיכונים הכרוכים בשימוש בתרופה גדולים מההטבות – כפי שעולה ממחקרים קליניים חדשים שבחנו את בטיחות התרופה בהשוואה לטיפול בתרופת דמה (פלצבו).

 

המחקרים שכללו יותר מ-12,000 מטופלים עם עודף משקל או השמנה ונמשכו חמש שנים, העלו כי התרופה נקשרת לסיכון מוגבר להתפתחות סרטן מסוגים רבים, לרבות סרטן הלבלב, סרטן הריאות וסרטן המעי הגס.

 

התרופה שמפחיתה תיאבון ומעלה את תחושת השובע אושרה על ידי ה-FDA בשנת 2012. גם לאחר האישור לשיווק של בלוויק נמשכו מחקרים על תרופה, בעיקר במטרה לבחון את הסיכון של המטופלים לאירוע לב וכלי דם.

 

לאחר בחינה של הממצאים נמצא כי יותר מטופלים שנטלו בלוויק אובחנו בסרטן (462 מאובחנים, 7.7% מהמטופלים בבלוויק) בהשוואה למטופלים בתרופת דמה (423 מאובחנים, 7.1% מהמטופלים בתרופה ללא חומר פעיל), כאשר פער בשכיחות של מקרי הסרטן הופיע בעיקר בקרב אלה שטופלו בתרופה זמן ממושך.

 

בהודעה שפורסמה על ידי ה-FDA מוסבר כי "מטופלים צריכים להפסיק ליטול לורקסרין ולדבר עם הרופא שלהם על תרופות חלופיות לירידה במשקל ותוכניות לניהול המשקל".

 

ה-FDA לא ממליץ לאנשים שטופלו בתרופה לעבור בדיקות מיוחדות לזיהוי מוקדם של סרטן מעבר למה שמומלץ לכלל האוכלוסייה, וגם בישראל לא הומלץ על בדיקות מסוג זה.

 

 

להודעה המלאה של ה-FDA

תרופות להרזיה: כל המידע

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: