גמילה מעישון

כמוניגמילה מעישוןמדריכיםתרופות לגמילה מעישון: כל מה שצריך לדעת

תרופות לגמילה מעישון: כל מה שצריך לדעת

צ'מפיקס, זייבן ותחליפי ניקוטין - כיצד פועלים הטיפולים התרופתיים לגמילה מעישון? מהן תופעות הלוואי של תרופות לגמילה מעישון? ומה כלול בסל הבריאות?

מאת ד"ר יעל בר-זאב
תגובות 3

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

שיעור האנשים שמפסיקים לעשן ונשארים לא-מעשנים אחרי שנה עומד על 5%-3% בקרב אלה שנגמלים לבד, ללא שום עזרה מקצועית או תרופתית. למרות זאת, 90%-80% מהאנשים שמפסיקים לעשן עושים זאת לבד.

 

ההתמכרות לסיגריה כוללת בתוכה שני מרכיבים – התמכרות פיזיולוגית לניקוטין והתמכרות פסיכולוגית-התנהגותית לסיגריה עצמה. לפיכך הטיפול בהתמכרות (גמילה מעישון) מורכב אף הוא בצורתו האופטימלית מטיפול תרופתי (שעוזר להתמודדות עם המרכיב הפיזיולוגי בהתמכרות) ומייעוץ קוגניטיבי-התנהגותי (שעוזר להתמודד עם המרכיב הפסיכולוגי-התנהגותי) שמסופק כיום באמצעות סדנאות לגמילה מעישון שניתנות ללא עלות על ידי קופות החולים.

 

במדריך זה נתרכז בכל הטיפולים התרופתיים הזמינים בארץ לגמילה מעישון.

 

תרופות מרשם לגמילה מעישון 

 

צ'מפיקס (ורניקלין)

 

פעולה – צ'מפיקס (Champix) מכילה את החומר הפעיל ורניקלין (Varenicline). צ'מפיקס נקשרת לאותו קולטן במוח אליו נקשר הניקוטין מהסיגריה ועל ידי כך היא חוסמת את הקולטן ולא מאפשרת לניקוטין מהסיגריה להיקשר אליו ולהפעיל אותו (ולכן יש ירידה בהנאה מהסיגריה), ומנגד התרופה עצמה מפעילה את הקולטן אך בעוצמה נמוכה יותר לעומת ניקוטין מהסיגריה (ולכן יש הפחתה בתסמיני הגמילה ובדחף לסיגריה).

 

משך הטיפול – 3-6 חודשים

 

אופן השימוש – מומלץ לתכנן את תחילת השימוש בצ'מפיקס כשבוע-שבועיים לפחות לפני המועד הרצוי לגמילה. בשבוע הראשון, בשלושת הימים הראשונים מומלצת נטילה של טבליה לבנה (0.5 מ"ג) אחת ביום, ומהיום הרביעי עד השביעי מומלצות שתי טבליות לבנות - אחת בבוקר והשנייה בערב, כשבימים אלה מומלץ להמשיך לעשן. מהיום השמיני והלאה, בסמוך לתאריך היעד לגמילה, יש להעלות את מינון התרופה לנטילה של שתי טבליות כחולות (כל אחת מהן 1 מ"ג), בבוקר ובערב. ניתן להפסיק לעשן 8 עד 35 ימים מתחילת נטילת התכשיר. במידה ואין הצלחה בגמילה, יש להפסיק את השימוש בתרופה ולנסות שיטת גמילה אחרת. מועד הפסקת השימוש בצ'מפיקס נקבע בתיאום עם הרופא המטפל.

 

את התרופה יש ליטול לאחר שאוכלים משהו ושותים כוס מים מלאה.

 

תופעות לוואי – התרופה עלולה לגרום לבחילות ומסיבה זו התחלת הטיפול נעשית תוך כדי עלייה הדרגתית במינון ולאחר אכילה ושתייה. תופעה נוספת היא חלומות ברורים (vivid dreams) - יש אנשים שזה עלול להפחיד אותם מעט ויש כאלה שזה לא יפריע להם או שאפילו ייהנו מזה.

 

יש לציין כי בדיווחים של מטופלים ורופאים, תרופות המרשם לגמילה מעישון נקשרו לשינויי מצב רוח ועלייה במחשבות אובדניות ובמידה ואלו מופיעים צריך להפסיק ליטול את התרופה ולפנות לרופא. חשוב לדעת שבכל המחקרים שנעשו בנושא לא מצאו עלייה בדיכאון, אובדנות, אשפוזים פסיכיאטרים וכדומה - אך חשוב להיות ערניים.

 

עלויות – התרופה כלולה בסל הבריאות הממלכתי למעשנים מגיל 18 ומעלה, בעלות של השתתפות עצמית בלבד (15% מעלות התרופה בבתי המרקחת של קופות החולים). 

 

זייבן (בופרופיון)

 

פעולה – זייבן (Zyban) מכילה את החומר הפעיל בופרופיון בשחרור איטי (Buproprion slow release). המנגנון של זייבן אינו ברור לאשורו, אך ככל הנראה התרופה מעכבת את הספיגה בחזרה של הדופמין במוח ועל ידי כך מפחיתה את הדחף לעשן ואת תסמיני הגמילה. הדופמין הינו החומר המופרש כתוצאה מהעישון והוא הגורם לתחושת העונג והגמול מהסיגריה.

 

החומר הפעיל בזייבן זו הינו אותו החומר הנמצא בתרופה וולבוטרין (Wellbutrin) להתוויה של דיכאון, ולכן התרופה יכולה להיות יעילה גם בחולים עם נטייה לירידה במצב רוח, היסטוריה של דכאון בעבר או דיכאון בהווה. התרופה לא משפיעה על מצב הרוח אצל מטופלים שלא סובלים מהפרעות במצב הרוח.

 

משך הטיפול – 3-6 חודשים

 

אופן השימוש – יש לתכנן את תחילת התרופה כשבוע-שבועיים לפני המועד הרצוי לגמילה מסיגריות. בשבוע הראשון לנטילת התרופה מומלץ ליטול טבליה אחת (150 מ"ג) ליום במשך שלושה ימים, ומהיום הרביעי לעלות למינון של שתי טבליות ליום עם הפרש של 8 שעות בין טבליה אחת לשנייה. מומלץ לא ליטול את התרופה סמוך לשינה, מאחר והיא עלולה לגרום להפרעות שינה. יש לקבוע את תאריך היעד להפסקת העישון לאחר שבוע-שבועיים מיום התחלת הטיפול ולהמשיך ליטול את התרופה 3-6 חודשים סך הכל. במידה ולא מצליחים להפסיק לעשן יש להפסיק את נטילת התרופה ולהתייעץ עם הרופא לגבי אפשרויות נוספות.

 

תופעות לוואי – אצל 30% מהמשתמשים בתרופה עלול להיווצר יובש בפה. כדי להקל על היובש נדרש בעיקר לשתות יותר. התרופה גם עלולה לגרום לתחושת עוררות ולהפרעות שינה. יש כאלה שזה לא מפריע להם ויש כאלה שזה מפריע להם מאוד. תופעת לוואי נדירה אך חמורה של התרופה היא פרכוסים ולכן היא אסורה לאנשים בסיכון לפרכוסים כמו חולי אפילפסיה, ויש להיזהר במגוון מצבים אחרים שבהם יש ירידה בסף לפרכוסים. בנוסף, התרופה עוברת פירוק בכבד על-ידי אנזים האחראי על פירוק מספר רב של תרופות ולכן יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי התאמת המינון של תרופה זו ו/או התרופות הכרוניות האחרות שהמטופל נוטל.

 

גם תרופה זו נקשרה בדיווחים לשינויי מצב רוח ועלייה במחשבות אובדניות. לכן במידה ומופיע מצב רוח ירוד ו/או מחשבות אובדניות צריך להפסיק את נטילת התרופה ולפנות לרופא. יש לציין כי מדובר בתופעה שהופיעה בדיווחים של מטופלים ורופאים אך לא נמצאה עד כה עדות מחקרית לכך.

 

עלויות – התרופה כלולה בסל הבריאות הממלכתי למעשנים מגיל 18 ומעלה, בעלות של השתתפות עצמית בלבד (15% מעלות התרופה בבתי המרקחת של קופות החולים). 

 

תחליפי ניקוטין (ללא מרשם)

 

מדבקות ניקוטין (ניקוטינל, ניקורט)

 

פעולה – המדבקה מכילה ניקוטין - החומר הממכר בסיגריה. בניגוד לניקוטין מהסיגריה (הגורם לשחרור דופמין במוח תוך מספר שניות מהשאיפה), הניקוטין מהמדבקה משתחרר לאט, חודר דרך העור, נספג בכלי הדם ונשאר בגוף ברמה נמוכה וקבועה. כך המדבקה מפחיתה את תסמיני הגמילה ואת הדחף לעשן, אך מנגד אינה גורמת כלל להתמכרות.

 

משך הטיפול – מינימום 3 חודשים (אפשר יותר)

 

אופן השימוש – לפי ההתוויה הרשומה בארץ - אין לעשן במקביל לשימוש במדבקות מחשש להרעלת ניקוטין ואין להשתמש ביותר ממדבקה אחת ליום. בעולם ישנן מדינות בהן הנחיה זו שונתה ומתירים עישון במקביל למדבקה לצרכי הפחתה במספר הסיגריות, וכן מתירים שימוש ביותר ממדבקה אחת.

 

יש להדביק את המדבקה על העור (ולהצמיד למשך 10 שניות) במקום נקי ויבש וללא שיער בתחילת היום ולהחליפה לאחר 24 שעות.

 

תופעות לוואי – המדבקה עלולה לגרום לגירוי מקומי קל, לכן מומלץ להחליף את המיקום שלה כל יום. לעיתים נדירות עלולה להיווצר אלרגיה לדבק. מאחר וניקוטין הוא חומר מעורר המדבקה עלולה לגרום להפרעות שינה, לכן במקרים אלו מומלץ להסירה שעתיים לפני השינה.

 

עלויות – תחליפי הניקוטין כלולים בסל הבריאות כקו שני (לטיפול אצל מעשנים עם התוויות נגד זייבן וצ'מפיקס או מעשנים שסבלו מתופעות לוואי בעת לקיחת תרופות המרשם), בהשתתפות עצמית של 15% מהעלות. 

 

מסטיק ניקוטין (ניקורט וניקוטינל)

 

פעולה – המסטיק מכיל ניקוטין - החומר הממכר בסיגריות. בניגוד לניקוטין מהסיגריה (הגורם לשחרור דופמין במוח תוך מספר שניות מהשאיפה), הניקוטין מהמסטיק משתחרר ונספג דרך כלי הדם הקטנים בפה, ומעלה את רמת הניקוטין בדם תוך כ-10-20 דקות מהלעיסה. עקב השחרור האיטי של הניקוטין הסיכון להתמכרות קטן מאוד (מעל 95% מהמשתמשים במסטיק לא מתמכרים אליו).

 

משך הטיפול – מינימום 3 חודשים (אפשר יותר)

 

אופן השימוש – כשיש דחף לעשן לועסים מסטיק. מסטיקים המכילים 2 מ"ג ניקוטין ניתן לצרוך עד 25 ביום ומסטיקים המכילים 4 מ"ג ניקוטין ניתן לצרוך עד 15 ביום – אין לעבור את הכמות המומלצת. יש להימנע משתיית משקאות חומציים כגון קפה או סודה 15 דקות לפני השימוש במסטיק. בזמן השימוש יש ללעוס באיטיות עד שחשים את הטעם של הניקוטין. בשלב זה יש למקם את המסטיק בצד הפה בין הלחי לחניכיים למשך דקה או שתיים עד שהטעם נעלם ולחזור על פעולות אלה במשך 30 דקות. כל מסטיק אמור להספיק לכשלושה סבבים של לעיסה ו"חניה" בצד הפה.

 

ניתן להשתמש במסטיק גם לצורך הפחתה או הימנעות זמנית מעישון (לדוגמה אם רוצים לא לעשן בבית או ברכב בנוכחות ילדים). 

 

תופעות לוואי – המסטיק קשה ועלול לגרום לכאב בלסת. כמו כן הוא עלול לגרום לצריבה קלה בגרון עקב השחרור של הניקוטין.

 

עלויות – מסטיק ניקוטין (ניקוטינל וניקורט) נכלל בסל הבריאות למעשנים שלא יכולים להשתמש בזייבן ובצ'מפיקס – בהשתתפות עצמית של 15% ממחירו. 

 

לכסנית ניקוטין (ניקוטינל)

 

פעולה – הלכסנית מכילה ניקוטין - החומר הממכר בסיגריות. בניגוד לניקוטין מהסיגריה (הגורם לשחרור דופמין במוח תוך מספר שניות מהשאיפה), הניקוטין מהלכסנית משתחרר ונספג דרך כלי הדם הקטנים בפה, ומעלה את רמת הניקוטין בדם תוך כ-10-20 דקות מהלעיסה. עקב השחרור האיטי של הניקוטין הסיכון להתמכרות קטן מאוד.

 

משך הטיפול – מינימום 3 חודשים (אפשר יותר)

 

אופן השימוש – כשיש דחף לעשן מוצצים לכסנית (אין ללעוס או לבלוע אותה). ניתן ליטול 8-12 לכסניות ביום ולא יותר מ-30 ביממה. יש להימנע משתיית משקאות חומציים כגון קפה או סודה 15 דקות לפני השימוש בלכסנית. בזמן השימוש יש למצוץ עד שחשים את הטעם של הניקוטין. בשלב זה יש למקם את הלכסנית לצד הפה בין הלחי לחניכיים עד שהטעם נחלש ואז יש לשוב ולמצוץ את הלכסנית. יש לחזור על פעולות אלה עד שהלכסנית נמסה לחלוטין (כ-30 דקות). לרוב מספיקה כל לכסנית לכשלושה סבבים של מציצה ו"חניה".

 

ניתן להשתמש בלכסנית גם לצורך הפחתה או הימנעות זמנית מעישון (לדוגמה אם רוצים לא לעשן בבית או ברכב בנוכחות ילדים).

 

תופעות לוואי – הלכסנית עלולה לגרום לצריבה קלה בגרון עקב השחרור של הניקוטין וגם לשיהוקים הנובעים כנראה מבליעת אוויר תוך כדי מציצה.

 

עלויות – לכסנית ניקוטין נכללות בסל הבריאות למעשנים שלא יכולים להשתמש בזייבן ובצ'מפיקס – בהשתתפות עצמית של 15% ממחירן. 

 

 

 

*הכותבת היא יו"ר החברה הרפואית למניעה וגמילה מעישון בישראל, מנהלת המרכז למניעה וגמילה מעישון באוניברסיטת בן גוריון ומנהלת תחום גמילה מעישון בכמוני

 

עדכון אחרון: ינואר 2019 

 

Anonymouse
Anonymouse
26/03/15 13:14

 

ברור שנשימה/הרפייה אינם פתרון גורף. אלה נותנים רק הרפייה חלקית ביותר, שבדרך כלל אינה רבה יותר מפלציבו.

המדיטציה הטרנסנדנטלית נותנת שחרור אמיתי ממתחים גבוה בהרבה מכל שיטה...

 ברור שנשימה/הרפייה אינם פתרון גורף.

אלה נותנים רק הרפייה חלקית ביותר, שבדרך כלל אינה רבה יותר מפלציבו.המדיטציה הטרנסנדנטלית נותנת שחרור אמיתי ממתחים גבוה בהרבה מכל שיטה אחרת שנבדקה בעולם. 


נילי-בראון
28/02/15 15:54

שלום ד"ר גליקר

אתה צודק בכך שמעשנים עלולים למעוד ולחזור לעישון, אין על כך ויכוח, ואכן בסדנאות לגמילה מעישון מעלים את החשש הזה ונותנים "כלים" שיעזרו למשתתפים להישאר "לא...

שלום ד"ר גליקראתה צודק בכך שמעשנים עלולים למעוד ולחזור לעישון, אין על כך ויכוח, ואכן בסדנאות לגמילה מעישון מעלים את החשש הזה ונותנים "כלים" שיעזרו למשתתפים להישאר "לא מעשנים". התרופות עוזרות בשלב הראשון ולאחר מכן המשתפים ממשיכים בדרכם בכוחות עצמם. הם תמיד יכולים לחזור לעוד סדנה אם הם זקוקים לחיזוק ותמיכה. הרבה פעמים מגיעים מעשנים לשעבר לקבוצה חדשה כדי לספר את סיפורם ולעזור לאחרים וגם לעצמם. המטרה היא לעזור למעשנים להתמודד בדרך היעילה ביותר עם ההתמכרות הפיזיולוגית וההתנהגותית. התמודדות עם מתחים היא חלק מהתהליך ובסדנאות מלמדים תרגילי נשימה/ הרפייה בדיוק מהסיבה הזאת. אבל זה לא פתרון גורף שמתאים לכולם. התמכרות היא תופעה מאוד מורכבת ואין לה גורם אחד בלבד.


Anonymouse
Anonymouse
26/02/15 10:48

למה? למה? למה? למה כל התרופות האלה לגמילה מעישון? בלי ספק, לחלק מהן יש השפעות לוואי שליליות. ומה אחרי שאדם נגמל? הלוא אחוזים גבוהים ביותר חוזרים להרגל המסריח הזה. מארק טווין - "...אין דבר...

למה?

למה? למה?

למה כל התרופות האלה לגמילה מעישון?

בלי ספק, לחלק מהן יש השפעות לוואי שליליות.

ומה אחרי שאדם נגמל? הלוא אחוזים גבוהים ביותר חוזרים להרגל המסריח הזה.

מארק טווין - "...אין דבר קל יותר מהלפסיק לעשן. כבר 30 פעמים הפסקתי..."

אז תיקח את התרופה.

תפסיק לעשן.

ואחרי חודש/שנה/5 שנים... תחזור להרגל הנוראי.יש דרך פשוטה וטבעית להיגמל מכל התמכרות.

הדרך היעילה ביותר לטיפול בשורש הבעייה - מתחים.

אין שיטה אחרת, שנבדקה מדעית שמצליחה לנטרל מתחים יותר טוב.

כשהמתח פוחת, באופן טבעי פוחת הצורך לשימוש בכל סוג של דבר שמזיק לנו.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: