מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

דיכאון וחרדה

מהו דיכאון?

אתה מדוכדך? אדם קרוב לך עצוב? כך ניתן לדעת אם מדובר בדיכאון קליני או שזה רק דכדוך חולף

מאת אורית זאבי יוגב
תגובות 14

דיכאון (צילום: shutterstock)
דיכאון (צילום: shutterstock)

לפעמים נדמה שכולם סביבנו שרויים בדיכאון, כש"על הפנים", "אני בדאון" ו"דיכאון רצח" הפכו להיות תשובות שאנו רגילים לשמוע מדי פעם לשאלה "מה שלומך?". אנשים משתמשים בקלילות במונח "דיכאון", אך חשוב להיות זהירים ולהבחין בין דכדוך זמני תלוי מצב לבין דיכאון של ממש.

 

דיכאון גורם לפגיעה משמעותית בתפקוד, לעיתים עד כדי שיתוק של ממש, אך בגלל השימוש הרווח במילה "דיכאון", דווקא מחלה זו - שהיא אחד הגורמים הראשיים לחוסר תפקוד וסבל רב - אינה זוכה לטיפול ראוי.

 

מי סובל מדיכאון? 

 

כל אדם עלול לפתח דיכאון וזה עשוי לקרות בכל גיל. יש המייחסים דיכאון לנשים, אך מחקרים מעידים כי שיעור הגברים הסובלים מדיכאון זהה לשיעור הדיכאון בקרב נשים. עם זאת, חלק מהתסמינים המצביעים על דיכאון עשויים להיות שונים בין המינים. 

 

דיכאון הוא מצב שאינו נורמלי ואינו מהווה "חלק מהחיים" - גם לא בגיל הזקנה, על אף שרבים רואים בדיכאון חלק מה"חבילה" של הגיל המבוגר.

 

דיכאון - מחלה לכל דבר 

 

למרבה הצער, מרבית האנשים בעולם הסובלים מדיכאון מעולם לא זכו לפגוש באיש מקצוע האמון על הנושא, לא אובחנו ולא קיבלו טיפול שיכול היה לסייע להם. 

 

חשוב להבין כי דיכאון קליני זו מחלה. הציפייה שמחשבה חיובית תרפא אותה דומה לצפייה שמחשבה חיובית תרפא סוכרת. האמונה שחולה בדיכאון יכול להבריא את עצמו אם רק יטפח גישה חיובית לחיים, מוטעית מיסודה ועלולה לגרום לאדם השרוי בדיכאון לאבד תקווה שמישהו יבין אותו ויסייע לו - תחושות העלולות להוביל מחשבות אובדניות ואפילו לניסיונות התאבדות.

 

ישנם מצבים המובילים לדיכאון כמו מצבי אובדן. ואכן, חלק מהסממנים העולים בתגובה לאובדן חופפים לסימנים של דיכאון קליני. אבל מדובר בתופעות שונות לחלוטין. דיכאון בתגובה לאובדן משמעותי הינה תגובה טבעית ונורמלית הדורשת התערבות מקצועית רק כאשר היא נמשכת לאורך זמן רב ומערבת תחושות של ירידה בערך עצמי, חוסר תפקוד מתמשך ועוד.

 

התסמינים של דיכאון

 

כאשר אנו שומעים על דיכאון אנו בדרך כלל חושבים באופן מיידי על עצב, אולם אחד התסמינים הקשים בחוויות הדיכאון הוא דווקא תחושת הריקנות - ההרגשה שאין טעם לכלום. לעיתים אפילו נדמה שהאוכל חסר טעם. גם המפגשים עם אנשים אהובים - כמו חברים ובני משפחה - שבעבר עוררו רגשות של שמחה, ציפייה ואולי אפילו סקרנות, עלולים להתקבל בעיניים אטומות ובלב חלול.

 

האדם השרוי בדיכאון מרגיש לעיתים קרובות אשם. הוא לא מבין מה קורה לו ומה פשר התחושות הנוראיות שהוא חש. חוסר האונים וחוסר התקווה מתעצמים כאשר הסביבה אינה מבינה את המצב ואפילו מייחסת חולשה ועצלנות להתנהגות שהשתנתה ולרגשות המובעים. אחת הסיבות לחוסר ההבנה היא העובדה שפעמים רבות הדיכאון הופיע "משום מקום", דווקא כשהדברים בחיי האדם התנהלו כשורה.

 

כדי לדעת האם ייתכן שאתה סובל מדיכאון, חשוב לבחון אם הופיעו תסמינים שונים בחייך שלא היו קיימים קודם לכן ומהווים שינוי מורגש מההתנהגות הרגילה. אלה התסמינים האופייניים לדיכאון:

 

• תחושות כמו עצבות, חוסר תקווה, ריקנות ומצב רוח מדוכא לאורך רוב היום - סימן מרכזי לדיכאון.

 

• איבוד עניין וחוסר יכולת ליהנות ממרבית הפעילויות והחוויות היומיומיות מהם נהנית בעבר - סימן מרכזי נוסף.

 

• ירידה נכרת במשקל (לא מכוונת) או עלייה במשקל או שינויים משמעותיים בתיאבון. 

 

• הפרעות שינה, חוסר שינה או עודף שינה כמעט בכל יום.

 

• חוסר שקט פנימי או האטה מוטורית כמעט בכל יום. 

 

• עייפות או אובדן אנרגיה המורגשים באופן יומיומי.

 

• תחושות חוסר ערך עצמי או אשמה קיצונית. הרגשה של כישלון עצמי ("אני הורס הכל", "אני אפס").

 

• ירידה ביכולת לחשוב ולהתרכז.

 

• מחשבות חוזרות על מוות או התאבדות (בין אם קיים תכנון שכזה או לא). 

 

• עלולים להופיע גם כאבים גופניים שונים, לרוב כאבי ראש, כאבי בטן, כאבי גב וכאבים בחזה.

 

בחן עד כמה התסמינים הללו גורמים לסבל ולפגיעה משמעותית בתפקוד היומיומי. דיכאון עלול להופיע בדרגות שונות של חומרה, מדיכאון קל שאינו מפריע לתפקוד אך יש בו מאפיינים של פחות שמחת חיים והתלהבות ופחות הנאה מאשר הייתה בחיים קודם לכן, עד לדיכאון חמור שמתבטא בפגיעה קשה ביותר בתפקוד (למשל חוסר יכולת ו/או רצון לקום מהמיטה). עוצמת התסמינים והפגיעה שלהם בתפקוד קובעת את חומרת הדיכאון.

 

אם אתה חש בדיכאון או חושש שאדם הקרוב לך סובל מדיכאון, אל תישאר עם זה לבד. פנה לרופא משפחה, פסיכולוג או פסיכיאטר כדי לאבחן את המצב טוב יותר ולבחון אפשרויות לטיפולים תרופתיים וטיפולים פסיכולוגיים.

 

 

בחן את עצמך: האם האתה סובל מדיכאון קליני? 

 

 

הכותבת היא פסיכולוגית קלינית וממנהלי קהילת דיכאון וחרדה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני"

 

 

עדכון אחרון: אפריל 2016 


 

aplaton21
15/07/21 15:28
שלום לכולם אני בן 45, עד לא מזמן עבדתי כמנהל חנות לתקופה של 10 שנים. לאחרונה פיטרו אותי בגלל מנכ"ל חדש שהפך את כל הרשת שעבדתי בה וכבר היה מאוד קשה לעבוד. כרגע האבטלה שהייתי בה הסתיימה, אני מבין שאני חייב למצוא עבודה, אבל הגוף לא זז מהמיטה. אני מרגיש חוסר טעם בהכל, אני שונא את כיוון המחשבה שלי, את הטימטום שלי ובכלל את ההוויה שלי בעולם המסריח הזה. (סליחה על השפה). אני לא יודע מאיפה לקחת כוח להמשיך לחיות, הגוף מתפרק לאט וככול שעובר הזמן הכל קשה יותר. מישהו או מישהי יכולים לעזור במשהו??? אני במצב ממש גרוע כרגע. אני מבין שאין פתרונות קסם, אבל אין כוח להזיז את עצמי לעשות משהו.
רקשאלה
24/09/20 2:23
למה את כותבת סתם דברים כאלה? ומי אמר שההרגשות האלה לא נכונות- באמת יש אנשים שהם טפילים ורעים ולא צריכים לחיות. מה לעשות.. אולי לא אשמתם תמיד אבל זה המצב והתכחשות אליו לא תועיל. צריך לעזור לאנשים כאלה, כמוני להתאבד ולא למלא להם את הראש בשטויות
קתרין1
18/07/20 11:38
תמיכה חברתית ורגשית גם מסייעת בהפחתת דיכאון . כל אדם צריך להרגיש אהוב ושייך בדיוק כמו שהוא בלי להצטדק ולהסביר. מזמינה אותך להצטרף לעמותה שלנו "לבב חברתי" . עמותת לבב - זוהי עמותה ותיקה ומקסימה המקיימת קבוצות חברתיות ומפגשים חברתיים- יש לנו 10 קבוצות חברתיות המחלוקות לפי גיל , מיועד לאנשים שרוצים לצאת ממעגל הבדידות ולהרחיב את המעגל החברתי ואולי אף למצוא זוגיות . מצרפת קישור https://lp.vp4.me/eyn9
טל46
19/07/19 23:08
אני רוצה למות
.אנונטמית
16/10/19 22:49
עדיין רלוונטי? אשמח לעזור
Devil
07/07/20 8:46
כנל.
שון
14/03/19 14:30
הכי מתסכל זה אחרי עשרות שנים של "פנה לרופא משפחה, פסיכולוג או פסיכיאטר כדי לאבחן את המצב טוב יותר ולבחון אפשרויות " + אלטרנטיבי כמו אמנויות לחימה , סדנאות ועוד ועוד התשישיות והדיכאון קיימים ומשברים בחיים מוסיפים עוד..אז למרות כל מה עשיתי עדיין זה קיים ..וכל פעם יוצא כדור חדש שמשפי אולי על 10 % מהחולים + חצי מדינה "מטפלים" אז לפחות טוב שאפזר לכתוב כאן..בהצלחה
robitusinm
07/09/17 21:29
לגברת יוגב. אני מטופל לדיכאון בעצמי, אני גם חוקר בתחומים שונים (חובב כמובן). אני שם לב, שאנשים "בריאים" , לא מבינים דבר בדיכאון קליני. הם באמת חושבים שמחשבה חיובית, תרפא את הדיכאון. אני מנסה להסביר להם, שדיכאון, הוא פגם במוח, ושאי אפשר לרפאו, אלא, לטפל בו מדי יום ביומו, לצמיתות, בתרופות. לצערי, יותר קל להזיז הר, מאשר ללמדם.
Catperson
23/07/19 15:35
מדוייק.
צל-לילה
23/12/19 4:10
"חשוב להבין כי דיכאון קליני זו מחלה. הציפייה שמחשבה חיובית תרפא אותה דומה לצפייה שמחשבה חיובית תרפא סוכרת. האמונה שחולה בדיכאון יכול להבריא את עצמו אם רק יטפח גישה חיובית לחיים, מוטעית מיסודה ועלולה לגרום לאדם השרוי בדיכאון לאבד תקווה שמישהו יבין אותו ויסייע לו" היה לי דיכאון קליני או רק דיכאון כי לא הייתי בטיפול והוא עבר לי, שינוי המצב, שינוי האמונה ביכולות שלי, שינוי התפיסות שהיו לי על המצב ואירועים שונים פשוט העלימו אותו. אז מצטער דוקטור, זה לא נכון, שינוי התפיסה לגבי המצב והפיכת הראיה לחיובית מעלימה באופן אוטומטי את הדיכאון, רק התפיסה, לא בהכרח צריך שהמצב עצמו ישתנה, למרות שכמובן זה גם משפיע. בהצלחה לכל המדוכאים, יש תקווה גם בלי תרופות :)
דרדסית
28/06/20 8:24
לא תמיד זה לצמיתות. יש אנשים שסובלים מדיכאון כתגובה למשבר או אובדן או סתם תקופת חיים קשה וזה חולף להם..
בר10
23/08/17 0:32
לא הולך לי בחיים. לא מצליח לי פשוט. לאן אני אלך לא יודעת..... הכל הרוס
אוליב1
04/09/17 22:09
לאניסר לאן לפנות.בהצלחה
אלינור141
28/10/18 16:40
מבינה אותך אשמח לדבר מייל elanadasala01@walla.co.il
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: