כמוניכליותמדריכיםאיך מונעים אבנים בכליות?

איך מונעים אבנים בכליות?

שתו הרבה, צמצמו בבשר וצרכו מספיק סידן. כך תפחיתו את הסיכון לפתח אבנים בכליות

מאת ד"ר נעמי לוין-יינה
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

אבנים בכליות ודרכי השתן זו תופעה נפוצה. בכ-12% מהגברים וכ-5% מהנשים תתפתח אבן אחת עד גיל 70. איך מתפתחות אבנים בכליות? מי בסיכון? מה התסמינים? ואיך ניתן למנוע אותן מלכתחילה? ריכזנו את כל מה שצריך לדעת על אבנים בכליות.

 

כיצד מתפתחות אבנים בכליות?

 

אבנים מתפתחות כאשר חומרים כגון סידן, אוקסלאט, ציסטין וחומצת שתן, נמצאים בריכוזים גבוהים בשתן. אבנים יכולות להיווצר גם כאשר החומרים נמצאים בריכוזים תקינים בשתן, במיוחד כאשר כמות השתן הנוצרת ליום נמוכה. חומרים אלו יוצרים גבישים, הנתקעים בכליות ובהדרגה הולכים וגדלים, עד ליצירת אבן בכליה. בדרך כלל האבנים מצליחות להתקדם ולנוע לאורך דרכי השתן, ובמקרים רבים יוצאות בסופו של דבר החוצה עם השתן. במקרים בהם זה לא קורה, דרושות לעיתים התערבויות כירורגיות או אחרות כדי להוציאן.

 

מהם גורמי הסיכון להיווצרות אבנים בכליות?

 

גורמי סיכון הקשורים להרגלים תזונתיים: שתייה בלתי מספקת, תזונה דלה בסידן וחסר של סידן, תזונה עשירה באוקסלאט, תזונה עשירה בחלבונים מן החי, תזונה עשירה בסוכרים כמו סוכרוז ופרוקטוז ותזונה עשירה בנתרן (מלח).

 

גורמי סיכון הקשורים למחלות שונות: סוכרת, יתר לחץ דם, השמנת יתר, ניתוחים של מערכת העיכול (קיצור קיבה, כריתת מעיים וכדומה), סיפור משפחתי של אבנים בכליות ותרופות אנטי-ויראליות שונות. 

 

גורמי סיכון הקשורים לתכולת השתן: הפרשת סידן מוגברת בשתן, הפרשת אוקסלאטים מוגברת, הפרשת ציטראט נמוכה והפרשת חומצת שתן מוגברת בשתן.

 

כיצד ניתן למנוע היווצרות אבנים בכליות או הישנות של אבנים?

 

1. הקפידו לשתות הרבה.

 

2. הקפידו על תזונה עשירה בסידן. בין המזונות העשירים בסידן: מוצרי חלב ועלים ירוקים לסוגיהם השונים. במידת הצורך, היעזרו בתוספי סידן.

 

3. צמצמו צריכת אוקסלאט בתזונה. אוקסלאט נמצא במזונות מסוימים בהם תה, קקאו, מוצרי סויה וחלק מהפירות והירקות.

 

4. הגבירו צריכת פיטאטים בדיאטה. פיטאטים קיימים במזונות כמו קטניות (כגון חומוס ועדשים) ודגנים מלאים.

 

5. צמצמו באכילת חלבונים מן החי.

 

6. צמצמו סוכרים בדיאטה כגון סוכרוז ופרוקטוז.

 

7. צמצמו צריכת נתרן בדיאטה. לא מדובר רק בשימוש שלכם במלחיה. בלחם יש כמות גדולה מאוד של מלח, כך גם במרקים, באבקות תיבול, בבשר, ברטבים מוכנים, בחמוצים ועוד.

 

8. טפלו בזיהומים חוזרים בדרכי השתן במידה וקיימים.

 

9. אם אתם שמנים - רדו במשקל.

 

מהם התסמינים של אבנים בכליות?

 

כאבים. כאב הוא התסמין השכיח ביותר של אבנים בכליות. יכול להיות כאב קל ועמום, אך לעיתים הוא עלול להיות חזק עד כדי כך שמגיעים לבית החולים. בדרך כלל הכאב מתגבר ונחלש לסירוגין ונמשך כ-20-60 דקות. לרוב הכאב ממוקם באזור המותן בצד בו נוצרה האבן, ויכול להקרין לצלעות ולירך או לבטן תחתונה.

 

דם בשתן. אצל מרבית האנשים עם אבנים בכליות ניתן למצוא דם בשתן בבדיקת השתן, ולעיתים גם שתן אדמדם/דמי שניתן לראותו בעיניים.

 

בחילות והקאות.

 

כאבים ותכיפות במתן שתן.

 

כיצד מאבחנים אבנים בכליות?

 

אבנים בכליות מאובחנות בדרך כלל על סמך התסמינים, הבדיקה הגופנית ובדיקות הדמיה. בדיקת הבחירה להדגמת אבנים בכליות ודרכי השתן, היא בדיקת CT בפרוטוקול אבנים (CT ללא הזרקת חומר ניגוד). חלק מהאבנים נצפות בבדיקת אולטרה-סאונד של הכליות ודרכי השתן, וזו בדיקת הבחירה באנשים שלא רוצים לחשוף אותם לקרינה, כמו למשל נשים בהריון. חשוב מאוד לנסות ולשלוח את האבן אחרי שיוצאת למעבדה לצורך הערכה של תכולתה. בהתאם לכך יינתנו המלצות לטיפול מונע. כמו כן, במידה ומדובר באירועים חוזרים של אבנים, מומלץ לבצע בירור כדי לנסות ולהבין את הסיבה ליצירת האבנים. בירור זה כולל בעיקר איסוף שתן לבדיקת רכיביו השונים.

 

איך מטפלים באבנים בכליות?

 

הטיפול תלוי בגודל ובמיקום האבן, וכן במידת הכאבים וביכולת לשתות. אם סוברים שהאבן קטנה וקרוב לודאי שתצא באופן ספונטאני, יש לתת משככי כאבים ולהקפיד על שתייה מרובה מאוד. אם יש כאבים עזים מאוד, מומלץ לפנות למרפאה/בית חולים כדי לקבל עירוי של נוזלים דרך הוריד ואפילו זריקה לשיכוך הכאבים.

 

במקרים בהם יש אבן גדולה שלא יוצאת ספונטנית, יש צורך לעיתים בהתערבות של אורולוגים, כמו למשל ריסוק אבנים, או לעיתים אפילו ניתוח. בדרך כלל אלו מקרים בהם מדובר באבנים גדולות (קוטר מעל 1 ס"מ), או כאלו היושבות תקופה ממושכת בכליה ולא יוצאות. בסוגי אבנים מסוימים, ממליצים לעיתים על תרופות, כגון תיאזידים (תרופה משתנת) שמפחיתים את הפרשת הסידן בשתן, תוספים של ציטראט לאנשים עם הפרשה נמוכה בשתן, הבססה של השתן ועוד. טיפולים אילו אינם גורפים, וניתנים רק לאחר בירור ובהתאם לתכולת השתן והרכב האבנים.

 

האם יש לטפל באבן שאינה גורמת לתסמינים?

 

ההחלטה לגבי טיפול במקרים בהם האבן לא גורמת לתסמינים, תלויה בגודלה של האבן ובמיקומה, והאם היא גורמת לחסימה של הכליה או דרכי השתן באותו הצד. בכל מקרה במצב זה כדאי לנקוט באמצעי המניעה שפורטו כדי למנוע גדילה ו/או יצירה של אבנים נוספות.

 

 

* הכותבת היא מומחית ברפואה פנימית ונפרולוגיה ומנהלת קהילות לחץ דם וכליות בכמוני

ראובן4
26/05/13 18:50

מדובר על לפני ארבעים שנה, כשהרפואה לא היתה מתקדמת כמו היום, היות והייתי נער לא הבנתי מדוע נוצרות אצל אבי ,אבנים וגדולות תוך כמה שנים, עד היום איני מבין מה גרם לכך, אגב אני איני חולה כליות {בנתיי...


מדובר על לפני ארבעים שנה, כשהרפואה לא היתה מתקדמת כמו היום, היות והייתי נער לא הבנתי מדוע נוצרות אצל אבי ,אבנים וגדולות תוך כמה שנים, עד היום איני מבין מה גרם לכך, אגב אני איני חולה כליות {בנתיים} אבל עושה הכל ללמוד את הנושא הנ''ל בכדי לא לחלות, הכתבה הנ''ל מועילה ועוזרת מאד. תודה לכם.


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: