מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

כליות ודיאליזה

כמוניכליות ודיאליזהמדריכיםמה תפקיד הכליות בגוף?

מה תפקיד הכליות בגוף?

מסילוק פסולת, דרך איזון לחץ הדם ועד שמירה על עצמות בריאות. לכליות תפקידים רבים בגוף


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

סילוק פסולת ועודפי מים מן הדם

 

הכליות מקבלות מדי יום כ-180 ליטרים של דם דרך עורקי הכליות הראשיים, ממנו נוצרים כ-1.5-2 ליטרים של שתן. השתן שנוצר בכליות עובר דרך השופכנים לכיס השתן ונאגר שם עד להפרשה מן הגוף דרך השופכה.

 

מקור תוצרי הפסולת בדם הינו מפירוק רקמות פעיל ובעיקר מהמזון אותו אנו אוכלים. הגוף מנצל מרכיבים מן המזון ליצירת אנרגיה ותיקון עצמי. לאחר שהוא עושה זאת, תוצרי הפסולת הנותרים עוברים אל הדם ומסולקים על ידי הכליות. כאשר הכליות אינן מתפקדות, חומרים אלו ועודפי הנוזלים מצטברים בגוף וגורמים לנזקים שונים.

 

תהליך הסינון של הדם מתרחש ביחידות התפקוד של הכליות - הנפרונים. תהליך הסינון מתחיל ברשת נימי הדם (גלומרולים) ובהמשך, דרך האבוביות, עובר תהליכים של ספיגת המרכיבים הנחוצים לגוף, והפרשה לשתן של תוצרי הפסולת השונים שיש לסלקם. באופן כזה, הכליות מווסתות רמות בדם של חומרים ומלחים שונים. מאזן קפדני זה דרוש כדי לאפשר חיים. הדם המסונן חוזר ללב ומשם מוזרם לשאר חלקי הגוף.

 

תוצרי הפסולת ועודפי המים עוזבים את הכליות בשתן המופרש מהן. השתן נאגר בשלפוחית השתן ואז מופרש מהגוף דרך השופכה, כשמרבית האנשים מפרישים כשני ליטרים של שתן מדי יום.

 

שמירה על מאזן הנוזלים בגוף

 

הכליות מסלקות את עודפי הנוזלים מהגוף וכך שומרות על מה שקרוי מאזן הנוזלים. בנשים, תכולת המים בגוף מהווה כ-55% ממשקל הגוף ובגברים מדובר בכ-60% ממשקל הגוף. הכליות שומרות על תכולה זו של מים בגוף על ידי הפרשת עודפי הנוזלים שנוצרים או שמוכנסים אל הגוף במזון ובשתיה.

 

כאשר התפקוד הכלייתי תקין, שתיה מרובה מובילה לעליה בנפח השתן שנוצר, ובמידה שלא שותים מספיק הכליות סופגות את הנוזלים חזרה אל הגוף, ויש ירידה בתפוקת השתן.

 

הנוזלים יוצאים מהגוף לא רק דרך הכליות (בשתן), אלא גם דרך העור, הנשימה ומערכת העיכול. בתנאים של מזג אוויר חם מאוד, אובדן המים דרך העור והזיעה עולה משמעותית, והכליות מפחיתות אובדן נוזלים נוסף על ידי ירידה בנפח השתן, אם כמות השתיה אינה מספיקה.

 

במצבים של כשל כלייתי, תפוקת השתן יורדת ויש לעיתים קושי לשמור על מאזן תקין של נוזלים בגוף. אז ישנה הצטברות נוזלים ובצקות, בעיקר ברגליים. במצבים קיצוניים מאובחנת גם הצטברות נוזלים בריאות עם התפתחות גודש ריאתי וקוצר נשימה.

 

איזון לחץ הדם

 

הכליות מפרישות הורמון בשם רנין, המשתתף בבקרה ובאיזון לחץ הדם. הרנין משפיע על כמות המלח והמים המופרשים דרך הכליות ועל מידת התכווצות או הרחבת קוטר כלי הדם, ועל ידי כך משתתף באיזון ובקרת לחץ הדם. כמות גדולה של רנין מובילה לכיווץ של כלי הדם ולכן לעלייה בלחץ הדם. כמות קטנה מובילה להרחבה של כלי הדם ולכן לירידה בלחץ הדם. בנוסף, עודף מים בגוף מוביל לעלייה בלחץ הדם, ואילו חוסר של נוזלים בגוף (התייבשות), מוביל לירידה בלחץ.

 

השפעה על ייצור כדוריות דם אדומות

 

הכליות מייצרות הורמון הקרוי אריתרופואטין (EPO), העובר דרך הדם למח העצם ושם מגרה ייצור של כדוריות דם אדומות. כדוריות הדם האדומות הן התאים הנושאים את החמצן אל איברי הגוף השונים. חסר בכדוריות דם אדומות גורם להתפתחות של אנמיה.

 

שמירה על עצמות בריאות וחזקות

 

הכליות עוזרות לשמור על עצמות תקינות וחזקות על ידי ייצור ההורמון קלציטריול, שהינו ויטמין D פעיל. ויטמין D פעיל עוזר לשמור על רמות תקינות של סידן וזרחן בדם ובעצמות. מאזן הסידן והזרחן חשוב לשמירה על בריאות העצמות, וקרוב לוודאי גם חשוב לשמירה על בריאות הלב. כשל כלייתי מוביל לחסר בייצור קלציטריול, המוביל לרמות לא תקינות של סידן, זרחן, וויטמין D, עם התפתחות מחלת עצם משנית למחלת הכליה.

 

איתן.ירקון1
05/08/19 10:44

תודה רבה על המידע, לפני מספר שנים היה לי חשש לבעיית כליות והסרטון הזה גם עזר לי לעשות קצת סדר בראש בנושא:

heal631
25/11/16 14:43

תודה רבה!!

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: