מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות- NSAID's והסיכון לאירוע לבבי

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות- NSAID's והסיכון לאירוע לבבי

עבודה נרחבת שנתחה ממצאי 31 עבודות הצביעה על קשר בין שימוש כרוני וקבוע לאורך זמן בתרופות NSAID's לבין אירועים קרדיו-וסקולריים ( התקף לב ושבץ). למרות זאת, הסיכון נמוך ונטילת התרופות מעלה את איכות החיים של מטופלים רבים. ההמלצה לבחירת התרופה המתאימה ביותר למטופל הפרטני, תוך בקרה ואומדן גורמי הסיכון לעומת התועלת.


PantherMedia
PantherMedia

רקע:

תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות - NSAID'S הינן תרופות הידועות כמורידות חום, נוגדות דלקת ומפחיתות כאב. בתרופות אלה נוהגים לטפל בעוצמת כאב קלה עד בינונית והן נחשבות לתרופות בטוחות עם רמת סיכון נמוכה היעילות במצבי כאב כמו ארתריטיס ואחרים.


מנגנון הפעולה של NSAID'S, מתמקד בעיכוב אנזים ציקלואוקסיגינז (COX ) שלו תפקיד ביצירת פרוסטגלנדינים. אנזים זה פועל בטסיות הדם, מערכת העיכול והכליות. הדור החדש של התרופות ממשפחה זו מעכב באופן סלקטיבי אנזים מסוג -2 (COX-2) שנמצא פעיל יותר  באזורי דלקת ברקמות האחרות. תרופות מדור-2  נמצאו כיותר מתאימות לסובלים במערכת העיכול, אם כי הסלקטיביות שלהן עדיין לא מלאה.


לפרוסטגלנדינים תפקיד בהתפתחות דלקת מקומית באזור פגיעה ברקמות ובהולכת גירוי הכאב. מאידך פעילותם מגנה על רירית דרכי העיכול, הרחבת כלי הדם ושיפור זרימת הדם לכליות. מתן NSAID'S מסייע בהפחתת התהליך הדלקתי ועוצמת הכאב, אולם עלול לשבש את ההגנה שיש לפרוסטגלנדינים במערכות השונות.

 

עבודה שהתפרסמה לאחרונה:
דוח שהתפרסם בינואר 2011 בכתב עת British Medical Journal, והתפרסם דיווח על סיכון ללקות באירוע לבבי או אוטם בנטילה ממושכת של תרופות ממשפחת ה- NSAID'S או כפי שנהוג לכנות תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות.


צוות שוויצרי ניתח תוצאות 31 עבודות שכללו מאה אלף מטופלים. תרופות מקבוצת ה- NSAID'S שנבדקו בכלל המחקרים הן : naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib lumiracoxi זאת, בהשוואת השפעתן של התרופות האחת לשנייה ובהשוואה לפלצבו.

תרופת ה- rofecoxib הידועה בשם Vioxx, הורדה מהמדפים בשנת 2004 בגלל ממצאים לסיכון הלקות באירוע לבבי. מאז, התעורר הויכוח לגבי הסיכון הקרדיו ווסקולארי שיש בנטילת תרופות אלה משני הדורות (COX1-2). לעומת עבודות קודמות, עבודה זו הינה מקיפה ומשווה בין עבודות שונות שהתבצעו בהקשר זה במטרה לבחון נתונים יותר מבוססים לגבי הסיכון המתואר.


קבוצות המחקר בעבודות המוזכרות לעיל, כללו מטופלים מבוגרים הסובלים ממצבי חולי כמו אוסטיאוארטריטיס, שנטלו מינון גבוה של תרופת ממשפחה זו על בסיס קבוע במהלך חודש ועד שנה.


תוצאות:  ב- 29 עבודות 554 סבלו מהתקפי לב, ב-26 עבודות היו 377 אירועי שבץ, וב- 28 עבודות היו 676 מקרי מוות. כלומר, הסיכון המוחלט לאירועים לבביים בקרב מטופלים הנוטלים תרופות להפחתת כאב הינו נמוך, אולם החוקרים מצאו שביחס לפלצבו, הסיכון של חלק מהתרופות יותר גבוה. 

 

דיון , פרשנות והמלצות לאור הממצאים:

הממצאים אמנם מדגישים שנטילת NSAID's כרוכה בסיכון אירוע לבבי כידוע משנים קודמות. מאידך, אי נטילת תרופות אלה עלולה לפגוע באיכות החיים. לעיתים אנשים הסובלים מכאבי פרקים קשים, מעדיפים את אפשרות הסיכון המזערי ללקות באירוע לבבי על פגיעה באיכות חייהם.


פרופ' פטר ג'וני, מהמחלקה לאפידמיולוגיה קלינית באוניברסיטת ברן, שוייץ, דיווח לרשת ה-BBC כי למבוגרים  הסובלים מכאב מוסקולוסקלטלי יש לרשום בזהירות מרשם NSAID's. אולם מממצאים אלה לא ניתן להקיש  לגבי אנשים הנוטלים NSAID's באופן זמני  וקצר"


ההמלצות להפעיל שיקול דעת ולבחור את תרופת הבחירה המתאימה ביותר עבור המטופל ובכך ניתן להפחית את הסיכון לתופעות הלוואי האפשריות. העצה לציבור להמשיך לקחת תרופות אלה, כאשר נחוצות. זאת, במינון הנמוך להשגת אפקט הרצוי להפחתת הכאב – יותר  מהפוטנציאל לנזק במערכת העיכול מהחשש לסיכון קרדיו-וסקולארי.


דוברת סוכנות בקרת מוצרי בריאות MHRA, דיווחה לרשת ה-BBC כי ממצאי עבודות אלה אין בהן להרתיע מטופלים בלקיחת תרופות אלה "כל מטופל שיש לו שאלות לגבי הסיכון בטיפול עם תרופות ממשפחה זו, מומלץ שיתייעץ עם הרוקח, הרופא או האחות בעת פגישה במרפאה".
 

 http://group.bmj.com/group/media/latest-news/common-painkillers-linked-to-increased-risk-of-heart-problems

http://www.bbc.co.uk/news/health-12164301

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: