כמונינשימהחדשותCOPD מעלה את הסיכון לדימומים זעירים במוח

COPD מעלה את הסיכון לדימומים זעירים במוח

דימומים זעירים במוח הנם סמן של מחלה בכלי הדם הקטנים במוח הקשורה להתדרדרות קוגניטיבית

מאת כמוני
22/07/13
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מחקר חדש שפורסם בכתב העת American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine מצא כי לחולי COPD – מחלת ריאות חסימתית כרונית - סיכון גבוה לדימומים זעירים במוח.  דימומים אלה מהווים סמן למחלה של כלי המוח הקטנים שקשורה להתדרדרות קוגניטיבית ותפקודית בגיל המבוגר.


במסגרת המחקר הושוו שתי קבוצות – 165 חולים ב-COPD וכן 645 נבדקים עם תפקוד ריאות תקין, מתוך מאגר נתונים של מחקר שבדק אנשים מעל גיל 55. האבחון של COPD אומת באמצעות בדיקת תפקודי ריאה, ודימומים זעירים במוח נבדקו באמצעות בדיקת MRI ברזולוציה גבוהה.


לעומת הנבדקים הבריאים, לחולי COPD הייתה היארעות גבוהה באופן משמעותי של דימומים זעירים במוח, שלא היתה קשורה לגיל, מין, סטטוס העישון, טרשת עורקים, שימוש במדללי דם וכן רמת הכולסטרול של אותם נבדקים. עוד נמצא כי הדימומים החמירו ככל שמצב המחלה החסימתית החמיר.


בנוסף לעצם הדימומים החוקרים מסבירים כי חושב גם המיקום של הדימומים, כאשר הדימומים נמצאים בנקודות עמוקות במוח, קרי החומה האפור של בסיס המוח ועוד, הרי שמדובר בסמן למחלה ולחץ מוגבר של כלי דם קטנים. עד היום היה ידוע כי למחלה יש קשר לתחלואה ולחץ בכלי הדם הגדולים, וכעת המחקר מגלה כי גם לכלי הדם הקטנים.


החוקרים מצאו כי הימצאותה של מחלת ה-COPD היוותה סמן עצמאי להיווצרות אותם דימומים. עם זאת למחקר היו מגבלות הקשורות לקשר בין COPD לתחלואה אחרת העשויה להוות גורם לדימומים ולתחלואה של גלי הדם הקטנים במוח.


לדברי החוקרים, לאור התגלית יש להתחיל ולפתח אסטרטגיות טיפוליות שיסייעו למנוע את הנזקים התפקודיים השונים של אותם דימומים זעירים.

 

להודעה לעיתונות של כתב העת על המחקר

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: