מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

הפרעות אכילה

כמוניהפרעות אכילהחדשותאזהרה: משלשלים עלולים לגרום למוות

אזהרה: משלשלים עלולים לגרום למוות

ה-FDA מזהיר כי שימוש לא נכון בתרופות משלשלות הנמכרות ללא מרשם עלול לגרום לסיבוכים רציניים

מאת אלה הר-נוי
12/01/14
תגובות 2

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) מזהיר צרכנים כי משלשלים הנמכרים ללא מרשם עלולים לגרום לסיבוכים קשים ואפילו למוות, אם לא מקפידים על הוראות השימוש והמינונים.

 

במשרדי ה-FDA הצטברו 54 דיווחים על תופעות לוואי רציניות, כולל 13 מקרי מוות, הקשורים לשימוש בתרופות משלשלות המכילות סודיום פוספט. התרופות הניטלות בבליעה או בהחדרה לפי הטבעת, פועלות באמצעות משיכת מים למעיים, מה שפעמים רבות מרכך את הצואה ומאפשר לה לצאת יותר בקלות.

 

תופעות הלוואי החמורות כללו התייבשות ורמות לא תקינות של אלקטרוליטים בדם, מה שעלול להוביל לסיבוכים חמורים בהם נזק לכליות וללב ובחלק מהמקרים אף למוות.

 

בעלון הצרכן של משלשלים המכילים סודיום פוספט מצוין כי יש ליטול ביממה מנה אחת בלבד ושאין להשתמש במוצר במשך יותר משלושה ימים. בנוסף, לאנשים שלא הייתה להם פעולת מעיים לאחר שהשתמשו בתרופה אסור להשתמש במנה נוספת של התרופה. על הוראות אלה חשוב להקפיד. 

 

מומחי ה-FDA אומרים כי הנזקים החמורים ביותר בדיווחים האחרונים התרחשו לאחר שצרכנים נטלו מינון יתר באמצעות נטילת מנה אחת במינון גבוה יותר מהמומלץ בעלון לצרכן או שנטלו יותר ממנה אחת ביום מכיוון שלמנה הראשונה לא הייתה השפעה מספקת.

 

לפי ה-FDA ילדים מתחת לגיל 5 ואנשים שיש להם מחלת כליות, בעיות לב, דלקת במעי, חסימה במעי או התייבשות וכאלה הנוטלים תרופות העלולות להשפיע על תפקוד הכליות, צריכים להתייעץ עם רופא לפני שימוש בתרופות המשלשלות.

 

סימנים מחשידים

 

בהודעה שפרסם ה-FDA מפורטים סימני אזהרה לתגובה רעה לתרופות משלשלות, שעל הצרכנים לשים לב אליהם.

 

לדוגמא, מנה רקטלית שנותרת בגוף ולא מייצרת תנועת מעיים עלולה לגרום להתייבשות שתסמיניה כוללים פה יבש, צמא, תפוקת שתן מופחתת וסחרחורת – בייחוד בשינוי תנוחות. ב-FDA מזהירים שאם מנה רקטלית נותרת בגוף יותר מ-30 דקות, יש ליצור קשר עם רופא באופן מידי.

 

הסימפטומים של פגיעה בכליה כוללים תחושת נמנום, כמות שתן מופחתת או נפיחות בקרסוליים, כפות הרגליים והרגליים. ב-FDA מזהירים שאם חווים כל אחד מהתסמינים הללו לאחר שימוש בתרופות משלשלות המכילות סודיום פוספט, יש לפנות מיד לקבלת טיפול רפואי.

 

 

לפרטים נוספים באתר ה-FDA

 

מיכל-אפק
12/01/14 14:21

חשוב!!!!


מינרבה1
12/01/14 8:29

מידע חשוב מאודאנשים רבים שסובלים מעצירות לוקחים תרופות משלשלות על דעתם.חשוב לפרסם - גם בתי המרקחת


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: