מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמוניכאבחדשותהגב כואב? תפסיקו לעשן!

הגב כואב? תפסיקו לעשן!

מחקר: מטופלים עם כאב גב חמור שמפסיקים לעשן מדווחים על פחות כאב מאשר מטופלים הממשיכים לעשן


מטופלים שהפסיקו לעשן דיווחו על שיפור גדול יותר בכאב מאלה שהמשיכו לעשן (צילום: Shutterstock)
מטופלים שהפסיקו לעשן דיווחו על שיפור גדול יותר בכאב מאלה שהמשיכו לעשן (צילום: Shutterstock)

מחקרים מצאו קשר בין עישון לסיכון מוגבר לכאב גב תחתון, למחלות של הדיסק הבין-חולייתי ולתוצאות פחות טובות לאחר ניתוח. כעת, מחקר חדש מצא כי מעשנים הסובלים מכאב גב הקשור לבעיות בעמוד השדרה מדווחים על כאב רב יותר מאשר מטופלים שהפסיקו לעשן במהלך תקופת הטיפול. 

 

מכיוון שעישון זוהה כגורם סיכון ניתן לשינוי להפרעות כאב כרוני, חוקרים מאוניברסיטת רוצ'סטר ביקשו לבדוק את הקשר בין עישון וגמילה מעישון לכאבי גב. לשם כך הם בחנו את היסטורית העישון ועקבו אחר דיווחים על כאב בקרב יותר מ-5,300 מטופלים עם כאב בגב או ברגל הנובע מהפרעות של עמוד השדרה, שטופלו באמצעים ניתוחיים או לא ניתוחיים, במשך תקופה של 8 חודשים.

 

בזמן תחילת הטיפול, מטופלים שלא עישנו מעולם וכאלה שהפסיקו לעשן דיווחו על כאבי גב נמוכים באופן משמעותי בהשוואה למעשנים בהווה ומעשנים שבהמשך הפסיקו לעשן בתקופת הטיפול. 

 

עוד עלה מתוצאות המחקר שפורסמו בכתב העת Journal of Bone and Joint Surgery כי מטופלים שהפסיקו לעשן במהלך תקופת הטיפול דיווחו על שיפור גדול יותר בכאב הגב מאלה שהמשיכו לעשן. 

 

ממוצע השיפור בדירוג הכאב היה משמעותי מבחינה סטטיסטית בקרב הלא-מעשנים, גם באלה שלא עישנו לפני תחילת הטיפול וגם באלה שהפסיקו לעשן במהלכו. לעומת זאת, בקרב המעשנים שלא הפסיקו לעשן במהלך הטיפול, לא היה שיפור משמעותי סטטיסטית בכאב המדווח, ללא קשר לטיפול שקיבלו.

 

מחקר זה מתווסף למחקרים קודמים רבים על עישון וכאב. כך לדוגמא, מחקר שפורסם בשנת 2010 מצא כי מעשנים מדווחים שהם סובלים יותר מכאבים קשים לאחר ניתוח מאשר לא-מעשנים.

 

 

Journal of Bone and Joint Surgery, 2012 DOI: 10.2106/JBJS.K.01598

 

עוד כתבות בריאות באתר מוטק'ה

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: