מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

הפרעות אכילה

כמוניהפרעות אכילהחדשותהורמון הלחץ, דיכאון והשמנת יתר

הורמון הלחץ, דיכאון והשמנת יתר

מחקר חדש מצא שדיכאון מעלה את רמת הורמון הלחץ אצל מתבגרים בנים ובנות כחאד, אולם עשוי לגרום להשמנת יתר רק אצל בנות. טיפול מוקדם בדיכאון עשוי לסייע להורדת הלחץ וכך לשלוט בהשמנה, שהיא עניין בריאותי רציני


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

המחקר מראה לראשונה שהתגובתיות של הורמון הקורטיזול מתווכת בין מצב דיכאוני לבין השמנת יתר אצל בנות. הקשר הזה לא נצפה קודם לכן בקרב ילדים, והוא מראה שיש גורמי סיכון ביולוגיים משותפים להשמנת יתר ולדיכאון.

 

הורמון הקורטיזול מווסת מספר פעולות מטבוליות (אשר קשורות בחילוף חומרים) בגוף, והוא משתחרר כתוצאה ממתח ולחץ.
ידוע שיש קשר בין דיכאון, קורטיזול והשמנת יתר, אבל לא ידוע המכניזם הביולוגי המדוייק שמתווך בין הגורמים.

 

למרות שלא ידוע מדוע רמות גבוהות של קורטיזול מתורגמות להשמנת יתר אצל בנות, חוקרים מאמינים שזה בשל הבדלים פיזיולוגיים והתנהגותיים – שחרור של הורמון האסטרוגן ואכילה כתוצאה מלחץ אצל בנות – שזה האופן בו שני המינים מתמודדים עם חרדה.

 

ההשלכות של המחקר הן ההמלצה להתחיל טיפול בדיכאון מוקדם ככל הניתן, בגלל שידוע שיש קשר בין דיכאון, קורטיזול והשמנת יתר אצל מבוגרים.
אם דיכאון יטופל בשלב מוקדם זה יוריד את רמות הקורטיזול וכתוצאה מכך יסייע להפחית את השמנת היתר.

 

מתח ידוע כגורם מרכזי בבעיות בריאותיות ונפשיות רבות. כך החוקרים מחברים יחדיו את הביולוגיה של המתח, את הרגשות והפרעה קלינית כדי להבין טוב יותר בעיה רפואית נפוצה של השמנת יתר.

 

החוקרים השתמשו ברשימת סימפטומים התנהגותיים בכדי להעריך קיום של דיכאון אצל 111 בנים ובנות בגילאי 8 עד 13. לאחר מכן הם מדדו את השמנת היתר אצל הילדים ואת רמת הקורטיזול ברוק, לפני ואחרי כמה מבחני לחץ שונים.

 

ניתוח סטטיסטי של התוצאות מראה שדיכאון קשור לעליה חדה ומהירה ברמת הקורטיזול גם אצל בנים וגם אצל בנות, בתגובה ללחץ מיידי, אבל תגובות קורטיזול גבוהות יותר נוכח לחץ אשר קשורות להשמנת יתר נראו רק אצל בנות.

 

J Adolesc Health. 2009, 45(4), 344-350

 

 

 

תורגם ונערך ע"י מיכל אפק

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: