מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה
כמונינשימהחדשותהתרופה הטובה ביותר לשיעול

התרופה הטובה ביותר לשיעול

רגע לפני ראש השנה ניתוח נתונים מ-14 מחקרים מבוקרים מעלה כי דבש עשוי להיות הטיפול היעיל ביותר שקיים לתסמיני צינון ושיעול

מאת אלה הר-נוי
07/09/20
תגובות 0

(צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

דבש משמש מזה שנים כתרופת סבתא לשיעול וכאבי גרון ובשנים האחרונות מצטברות עדויות מדעיות ליעילותו בתחום זה. כעת מתפרסם מחקר גדול שמעלה כי דבש עשוי להיות טיפול יעיל יותר לצינון ושיעול מאשר תרופות ללא מרשם.

 

חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד בחנו 14 מחקרים שנערכו מאז שנת 2007 ובדקו יעילות של דבש לטיפול בתסמינים של דרכי הנשימה העליונות, 9 מתוכם נערכו בקרב ילדים ו-5 במבוגרים. כל אחד מהמחקרים השווה דבש לטיפולים קונבנציונליים כמו תרופות ללא מרשם או לפלצבו (טיפול דמה).

 

החוקרים שפרסמו את מחקרם בכתב העת BMJ Evidence-Based Medicine מצאו כי הדבש יעיל יותר לטיפול בתסמיני צינון ושיעול מאשר הטיפולים המסחריים הרגילים. ההשפעה המיטיבה של דבש במחקרים התבטאה בעיקר בהפחתת תסמיני שיעול. באופן כללי, מבוגרים וילדים שקיבלו דבש סבלו מהתקפי שיעול פחות חמורים ופחות תדירים, בהשוואה לאלו שקיבלו טיפול רגיל, לרבות סירופים לשיעול ללא מרשם, תרופות לצינון ואלרגיות ומשככי כאב.

 

ממצאי המחקר לא מבטיחים כי דבש יטיב עם התסמינים, אך בהחלט מצדיקים ניסיון, מאחר שדבש ממילא אינו יקר, טעים ולכן נעים לנטילה וגם לגמרי בטיחותי – כל עוד לא ניטל לפני גיל שנה.

 

חשוב לציין כי אין לתת דבש לתינוקות עד גיל שנה מאחר שמערכת החיסון שלהם לא התפתחה עדיין והם פגיעים לזיהום של חיידק הבוטולינום שעשוי להיות בדבש ומשחרר רעלן מסוכן.

 

מה בדבש מיטיב עם תסמיני הצינון? את זה המחקר לא בדק, אך ידוע כי דבש מכיל נוגדי חמצון ומחקרים הראו כי עשויות להיות לו תכונות אנטי בקטריאליות ופעילות נוגדת דלקת.

 

זוהי לא הפעם הראשונה בה דבש עולה לכותרות כטיפול יעיל בשיעול. לפני כשנתיים פורסמו הנחיות לטיפול בשיעול של שירות הבריאות הלאומי (NICE) והסוכנות לקידום בריאות (PHE) בבריטניה ולפיהן במקרה של שיעול חריף מומלץ קודם כל לנסות להיעזר בדבש להפחתת התסמינים.

 

בשנת 2014 פורסמה בכתב העת Canadian Medical Association Journal סקירה של מאות מחקרים על היעילות של טיפולים שונים במניעת הצטננויות וטיפול בהן. החוקרים מצאו כי למנה יחידה של דבש (חצי כפית עד שתי כפות) בלילה עשויה להיות השפעה קלה על שיעול ושינה בילדים מעל גיל שנה. לדברי החוקרים המחקרים מצביעים על כך שדבש יעיל יותר בהפחתת שיעול ושיפור השינה מאשר תרופות לדיכוי שיעול.

  

בילדים (שוב – רק מעל גיל שנה) דבש מהווה תרופה חשובה במיוחד לשיעול, מאחר שהרפואה המודרנית לא מספקת פתרונות לשיעול בגיל זה. הוכח כי תרופות לצינון ושיעול אינן יעילות בילדים עד גיל 6 ושהסכנה הכרוכה בשימוש בהן עולה בהרבה על התועלת ולכן בישראל לא ניתן לרכוש סירופ לשיעול לפעוטות ולילדים עד גיל שש ללא מרשם רופא.

 

למרות שדבש אינו דורש מרשם או הנחיות מיוחדות, במקרה של שיעול חשוב להתייעץ עם הרופא ולוודא שלא מדובר בתסמינים של נגיף הקורונה, ולא להסתפק בכפית דבש.

 

 

BMJ: Evidence-Based Medicine, Aug. 18, 2020, online

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: