מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

טרשת נפוצה

כמוניטרשת נפוצהמדריכיםמה ההבדל בין NMO לטרשת נפוצה?

מה ההבדל בין NMO לטרשת נפוצה?

מחקרים מראים כי NMO - מחלה הפוגעת בעצב הראייה ובעמוד השדרה - הינה מחלה שונה מטרשת נפוצה ברמת החומרה, בסימפטומים ואף בנוגדנים בדם


(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

 

NMO - נוירומיאליטיס אופטיקה - היא מחלה נדירה של מערכת העצבים המרכזית הפוגעת בעצב הראייה ובעמוד השדרה. המחלה מוכרת לעיתים בשם Devic.

 

תסמיני ה-NMO

 

בתהליך המחלה, מסיבה שעדיין אינה ידועה, תאי מערכת החיסון ונוגדנים אחרים תוקפים את מעטפת המיאלין בעצב הראייה ובעמוד השדרה. המיאלין הוא השכבה השומנית שמקיפה ומגנה על תאי העצב ועוזרת לסיגנלים החשמליים (למסרים) לעבור מתא עצב אחד לשני.

 

אנשים עם NMO מפתחים optic neuritis (נויריטיס אופטית – דלקת בעצב הראייה), אשר גורמת לכאב בעין ולאיבוד הראייה וגם לדלקת רוחבית בעמוד השדרה. הדלקת עלולה לגרום לחולשה, לחוסר תחושה, לשיתוק של הידיים או הרגליים, לבלבול בתחושות ולקשיי שליטה על הסוגרים.

 

מלבד לפגיעה במיאלין, ה-NMO עלול לפגוע גם בתאי העצב ולהשאיר אחריו רקמות פגועות.

 

האם NMO זהה לטרשת נפוצה?

 

בעבר NMO נחשבה למקרה קשה של טרשת נפוצה. זאת מכיוון שבשתי המחלות יכולה להיות פגיעה בעצב הראייה ובעמוד השדרה. 

 

מחקרים אחרונים הראו שאלו הן מחלות שונות שניתן להבחין ביניהן: MNO שונה מטרשת נפוצה ברמת החומרה של ההתקפים ובמוכוונות ה-NMO לפגוע דווקא בעצב הראייה ובעמוד השדרה בשלביה הראשונים של המחלה.

 

ב-NMO סימפטומים מחוץ לתאי עצב הראייה ועמוד השדרה הינם נדירים. יחד עם זאת, כמה סימפטומים כגון הקאות ושיהוקים קיימים גם במחלה זו בשל מעורבות גזע המוח.

 

שוני בנוגדנים

 

הגילויים האחרונים באשר לנוגדנים בדם שנמצאים אצל אנשים עם NMO נותנים לרופאים סמן ביולוגי מהימן להבחנת המחלה מטרשת נפוצה. הנוגדן, הידוע בשמו NMO-IgG או anti-NMO, נמצא בקרב 70% מהאנשים עם NMO ואינו נמצא בקרב אנשים הסובלים מטרשת נפוצה או ממצבים דומים.

 

 

לקריאה נוספת: חולי NMO מאובחנים בטעות כטרשת נפוצה

 

 הכותב הוא פסיכולוג ומנהל קהילת טרשת נפוצה ברשת החברתית-בריאותית "כמוני" 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: