סרטן המעי הגס

כמוניסרטן המעי הגסמדריכיםסימנים ותסמינים של סרטן המעי הגס

סימנים ותסמינים של סרטן המעי הגס

דם בצואה, חולשה גוברת, כאבי בטן שאינם חולפים, שינויים ביציאות ואיבוד משקל מהיר: התסמינים שצריכים לשלוח אתכם לרופא

מאת רבקה פרייליך
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

סרטן המעי הגס ברוב המקרים, מתפתח לאורך שנים, מבלי שהגוף החולה משדר סימנים כלשהם.

 

למי שאינו נמצא בקבוצת סיכון כלשהי, בדיקות סקר תקופתיות מעל גיל 50 זו הדרך לגלות סרטן המעי הגס בשלב מוקדם, או אפילו בשלב הפוליפ שאינו סרטני, מה שמוביל לריפוי באחוז גבוה מאוד מהמקרים. ועדיין – גם אם המחלה מתפתחת וכבר יש סימנים, קיימת חשיבות רבה למועד הגילוי. ככל שהאבחון מתבצע בשלב מוקדם של המחלה, עולים סיכויי הריפוי בעשרות אחוזים.

 

ידע, מודעות לגוף ופנייה לרופא ברגע שיש סימנים – יכולים להציל חיים. חשוב להיות ערניים לגוף, לשים לב לשינויים וסימנים המחייבים פנייה לרופא בהקדם ולבצע בדיקות מתאימות.

 

סימנים הדורשים בירור רפואי

 

דם בצואה או צואה שחורה. מעורבות של דם בצואה, שניתן לראות בעין.

 

אנמיה. נגרמת בשל מחסור בברזל ועשויה להתבטא בחולשה גוברת.

 

כאבי בטן. כאבים שאינם עוברים, תחושות התכווצות או גזים לא אופייניים שנמשכים. (יש לקחת בחשבון שאלו אופיינים בדרך כלל למעי רגיז ומצבים רפואיים אחרים).

 

שינויים בתדירות ואופי היציאות. לכל אדם יש יציאות, בזמנים קבועים פחות או יותר במהלך היום. כאשר יש לפתע שינוי - בזמני היציאות או באופי היציאה (צבע, מרקם, ריר מעורב) - והשינוי נמשך לפחות מספר שבועות, יש לפנות לרופא.

 

חסימת מעיים. חסימת מעיים תתבטא בעצירות קשה ובדרך כלל גם בנפיחות וקישיון של הבטן, כאבים עזים, בחילות, הקאות, חום ועוד. חסימת מעיים דורשת התערבות כירורגית מיידית.

 

נקב במעי. יתבטא בכאבי בטן, בחילות והקאות.

 

איבוד משקל מהיר. ירידה מהירה במשקל שאינה מכוונת והגורם לה אינו ברור.

 

חשוב לזכור כי מצד אחד סרטן המעי הגס יכול להתבטא בצורות שונות, ומצד שני התסמינים הללו אינם ספציפיים לסרטן המעי הגס וברוב המקרים יעידו על בעיות אחרות. לכן חשוב הברור הרפואי המתאים שיוביל לאבחנה הנכונה. את התשובה תקבלו בבדיקות שיבוצעו על פי המלצות הרופא.

 

הפנייה הראשונית היא לרופא/ת המשפחה המכיר/ה אותך בשיגרה. בחלק מהמקרים, בעיקר אם התסמינים מופיעים בקרב צעירים, רופאים עלולים לייחס את הסימנים לבעיות אחרות במעי. לכן חשוב לדבר עם הרופא על האפשרות של סרטן המעי הגס, להיות מודעים לגוף, ולהקפיד לעבור את הבדיקות המתאימות (על הבדיקות המשמשות לאבחון סרטן המעי הגס תוכלו לקרוא כאן).

 

אתם מכירים את גופכם בצורה הטובה ביותר. התסמינים לסרטן המעי הגס הם כלליים ועלולים לגרור חוסר תשומת לב מספקת, גם אצל הרופא שלכם. אם התסמינים ממשיכים ואתם מודאגים, חשוב שתתעקשו על הפניה לבדיקות המשך ובירור.

 

ייעוץ רפואי: ד"ר אירית בן-אהרון, מנהלת האונקולוגיה של מערכת העיכול, מרכז דוידוף לחקר וטיפול בסרטן ומנהלת בקהילת סרטן המעי הגס בכמוני

 

עדכון אחרון: יוני 2016

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: