מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מנהלי קהילה

ד
ד"ר איתי גור אריה
מנהל היחידה לשיכוך כאב בשיבא, תל השומר. ד"ר גור-אריה כותב הספר "כאב, מאבחנה ועד הקלה"
עידית רונן
עידית רונן
אחות מומחית לטיפול בכאב, יו"ר יוצאת של פורום הסיעוד לטיפול בכאב. עבדתי שנים רבות במרכז שניידר לרפואת ילדים בריכוז ותיאום הטיפול הכאב כמו כן, ריכזתי את תחום בטיחות המטופל וניהול סיכונים וכיהנתי כאחות הועדה לילד בסיכון.
ד
ד"ר גור רות
אני מומחית בנוירוכירורגיה וברפואת כאב ומשמשת כרופאת כאב בכירה במרפאת הכאב בשיבא. אני מתמחה בעיקר בכאבים שמקורם במערכת העצבים המרכזית: כאבי ראש, כאבי פנים כאבים הנובעים מבעיות נוריולוגיות, כאבים שמקורם בעמוד השדרה לכל אורכו, הרפס, ועוד. אני מתמחה בעיקר בפעולות פולשניות לטיפול בכאב, אולם אמונה גם על הטיפול התרופתי.
אלה סטולר
אלה סטולר
פיזיותרפיסטית, BPT,MPT. מתמחה בשיקום אורטופדי, כאב כרוני ותסמונות כאב לרבות CRPS. בעלת 10 שנות ניסיון בניהול מחלקת אשפוז יום שיקומי בבית החולים "רעות". מאמינה בשיקום פונקציונאלי, תוך הסתכלות הוליסטית על האדם כמכלול. דוגלת בעבודה שיקומית רב מקצועית, לצורך קידום מטרות תפקודיות של המטופלים. בוגרת קורסים כגון: דיקור מערבי (DRY NEEDLING), נוירודינאמיקה קלינית, טכניקות מיופציאליות, הנחיית קבוצות ועוד.
ד
ד"ר גלעד וסרמן
מומחה לרפואת הפה, בוגר האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה משנת 2012 ותוכנית ההתמחות ברפואת הפה באותו מוסד משנת 2018. במהלך לימודיו השלים גם תואר מוסמך מחקרי (MSc) במדעי הרפואה בבית הספר לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים והדסה. אחראי המרפאה לכאבי פנים, לסתות, ומפרקי הלסת במרכז הרפואי תל-אביב (איכילוב), ובמרפאה פרטית. מאמין ומקיים גישה מולטידיסיפלינרית בטיפול.
ד
ד"ר גיא אלאור
אני מומחה בנוירוכירורגיה, עוסק וברפואת כאב במרפאת הכאב בשיבא. אני מטפל בכל סוגי הכאב, מעבר לטיפול תרופתי יש לי עניין מיוחד בטיפול פולשני לכאב במערכת העצבים המרכזית והפריפרית: עצבי הפנים, עמוד שידרה, קיצוב עצבי מרכזי ופריפרי ושחרור כירורגי של עצבים.
ד
ד"ר נטלי שליט
אני רופאה מומחית ברפואה פנימית וברפואה לשיכוך כאב. רופאה בכירה במכון לרפואת שיכוך כאב בתל השומר ועומדת בראש המרפאה לשיכוך כאב בגיל השלישי. עוסקת בעיקר בשיכוך כאב בגיל המבוגר הנובע ממחלות כרוניות מורכבות, כמו נוירופתיה משנית לסוכרת או כאב נלווה לאוסתאופורוזיס ושברים. אני מאמינה במבט רב מערכתי על המטופל המבוגר, תוך התחשבות במכלול מחלות הרקע והטיפול התרופתי המורכב אותו הוא נוטל.

מובילי קהילה

לימור חורש
לימור חורש
היי חברים :) שמי לימור, לוקה בכאב כרוני מתחילת שנת 2011 עקב תאונה. כיום, לצד הכאבים והמחלה, כל מטרתי היא לאפשר למטופלים, למשפחותיהם ולאנשי מקצוע לבנות סביבת חיים בריאה המבוססת על הבנה, אמפתיה והתחשבות הדדית. בכוונתי לתת הכוונה לרכישת כלים, לתת מקום לדבר על מה שאסור, על מה שמותר ולא נעים, ולתת לכם הזדמנות להכיר ולפגוש זה את זה.
כמוניכאבמדריכיםתרגילים לכאבי גב תחתון

תרגילים לכאבי גב תחתון

תנוחות ותרגילים שניתן לעשות לבד וללא אביזרים, שיוכלו לסייע להפחית כאב גב תחתון בהתקף כאב גב חריף


בימים האחרונים התחיל לכאוב לכם הגב. אולי זה בגלל שהרמתם אתמול משהו כבד או בגלל שבשבת האחרונה עבדתם הרבה בגינה, אולי בגלל שהפסקתם לשחק כדורסל או דווקא בגלל שהתחלתם לרוץ. תהא הסיבה אשר תהא – ובין אם מדובר בכאב שלא חוויתם בעבר או בהתקף חוזר – יש מה לעשות.

 

מה לעשות כשמופיע כאב גב תחתון?

 

אין צורך בדאגה מוגזמת אבל חשוב גם לא להתעלם מהכאב. בכדי לדעת איך להפחית את הכאב צריך להיות קשובים לגוף ולהבין מה מחמיר את המצב ומה משפר אותו.

 

בהתקף חריף - כזה שהתחיל בימים האחרונים - אתם צריכים להיות זהירים. יש להימנע עד כמה שאפשר מפעולות או תנוחות שמחמירות את הכאב ויחד עם זאת להרבות בפעולות או תנוחות שמפחיתות את הכאב. לדוגמה - אם הכאב מחמיר כשאתם שוכבים על צד ימין ופוחת כשאתם שוכבים על צד שמאל, השתדלו לשכב בימים אלו רק על צד שמאל.

 

ייתכן שאין בידיכם תשובה לשאלה מה מפחית את הכאב ומה מחמיר אותו. במקרה כזה עליכם לנסות להמשיך לבחון את הנושא ובינתיים לנסות להפחית מתחים נפשיים – מה שיסייע גם להפחתת הכאב.

 

כשכואב הגב - האם להיות פעיל או לשכב?

 

פעילות עדיפה על שכיבה. אם אתם מרגישים ששכיבה מפחיתה את הכאב כדאי לשלב בין מנוחה לפעילות.

 

מתי מומלץ לפנות לרופא בגלל כאבי גב?

 

ברוב המצבים של התקף כאב גב אין צורך לפנות לרופא. עם זאת, מומלץ לפנות לרופא במצבים הבאים:

 

•           כאב שלא מאפשר תפקוד.

•           כאב שהולך ומחמיר לבלתי נסבל.

•           כאב שמשפיע על ירידה בשליטה בשתן או צואה.

•           כאב שמלווה בהפחתה בתחושה באחת, בשתי הרגליים או בחלק מהן.

 

מתי מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט בגלל כאבי גב?

 

בכל מצב של כאב גב מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט - ויש לוודא שמדובר במומחה בתחום כאבי גב ושהוא מורשה משרד הבריאות.

 

לאחר בדיקה הפיזיותרפיסט יחליט איזה טיפול מתאים לכם. קרוב לוודאי שהטיפול יכיל הדרכה לתנועה בפעילות היומיומית (מה לעשות ומה לא לעשות), בניית תוכנית אישית שתכלול תרגילים לאימון בבית, שילוב טכניקות טיפול ידניות שמבצע הפיזיותרפיסט שמשפרות את טווח התנועה בגב ובאזורים נלווים והדרכה על אופן ההתמודדות עם הכאב.

 

אילו תרגילים ותנוחות יקלו על כאבי גב תחתון?

 

שכיבה על הבטן

 

שכיבה על הבטן עשויה להפחית כאב גב תחתון. ייתכן שתרגישו בהתחלה שהכאב בגב מוחמר, אבל הוא אמור להיחלש בהדרגה תוך חצי דקה. אם הכאב אינו נחלש או מחמיר נסו לשים כרית ואפילו שתיים תחת הבטן כדי להפחית את הקשת בגב עד שלא תחושו כאב או תחושו כאב קל בלבד.

 

הישארו בשכיבה על הבטן רבע שעה עד שעה פעמיים ביום.

 

הקשתת הגב

 

כשאתם שוכבים על הבטן, הניחו את שתי כפות ידיים בשני צדי הראש. שחררו את הגב ובעזרת כפות הידיים ודחפו את פלג הגוף העליון, תוך הקשתת הגב עד לכאב קל בלבד.

 

הישארו בהקשתה 5 שניות ואז רדו חזרה לתנוחת שכיבה על הבטן. חזרו על התרגיל 10 פעמים.

 

הערה: תרגיל זה יש לבצע רק אם אתם מסוגלים לשכב על הבטן. אם אפילו שכיבה על הבטן גורמת לכאב מאוד מומלץ לדחות את ביצוע הקשתת הגב עד שיהיה שיפור בכאב.

 

עמידת שש

 

הסתדרו בעמידת שש (כשכפות הרגליים, הברכיים וכפות הידיים על הרצפה). תנוחה זו לבדה עשויה לעיתים לשחרר את המתח בגב.

 

 

נסו מעט להקשית את הגב התחתון כך שהישבן והחזה עולים למעלה. הישארו בתנוחת הקשתה 30-10 שניות וחזרו על התנועה 10 פעמים.

 

קימור בעמידת שש

 

אם הקשתת הגב בעמידת שש לא החמירה את הכאבים, מומלץ לנסות גם לקמר את הגב באותה תנוחה. קימור של הגב יש לבצע 5 פעמים בלבד.

 

מתיחת גב להרפיה

 

מעמידת שש קחו את הישבן לאחור ומתחו את הידיים קדימה תוך שהן מחליקות על הרצפה, עד שגם המצח נוגע ברצפה. חשוב לעשות את המתיחה הזו בעדינות. בתנוחה זו ניתן להישאר בין חצי דקה לשתי דקות, לפי הרגשתכם.

 

אנשים רבים מדווחים שתנועה זו מרגיעה מאוד את הכאבים.

 

סיבובי ברכיים

שכבו על הגב כשהברכיים כפופות וצמודות וכפות הרגליים מונחות על המזרון. כשהן עדיין צמודות, סובבו את הברכיים בעדינות הצידה - עד השלב של תחושת כאב קל או עד החמרה קלה בלבד. בשלב זה אם הכאב חזק, אפשר להחזיר את הברכיים לנקודת המוצא. יש לחזור על התנועה לאותו הצד 10 פעמים. לאחר מכן יש לעשות 10 חזרות לצד שני.

 

תרגיל זה משחרר ומשפר את התנועתיות של החוליות והדיסקים. ניתן לבצע אותו גם אם הכאב חמור - בתנאי שהתנועה לא מחמירה אותו עוד יותר.                                

                      

הליכה

 

הליכה (ובכלל פעילות) משפרת מאוד כאבי גב. כמו כל תרגיל גם תרגיל זה תלוי במצבכם, בחומרת הכאב ועד כמה אתם מסוגלים לתפקד. אם אתם מסוגלים ללכת עם כאב קל-בינוני אפילו שלוש דקות בודדות, זה מאוד חשוב. ייתכן שתתחילו בהליכה של 3 דקות 3 פעמים ביום, ולמחרת תוכלו כבר ללכת 5 דקות או יותר. ייתכן שתוכלו להתחיל כבר מ-15 דקות הליכה הקשיבו לגוף ובחרו במידת הליכה שלא תחמיר את הכאב או את המגבלה.

 

 

 

*אורנה יריב היא פיזיותרפיסטית, מנכל"ית "פיזיוקליק" ומנהלת קהילות באתר "כמוני"

 

צילומים: shutterstock