אירוע מוחי

כמוניאירוע מוחיחדשות5 גורמים שיפחיתו סיכון לשבץ בחצי

5 גורמים שיפחיתו סיכון לשבץ בחצי

מחקר גדול: הקפדה על מנהגים בריאים עשויה להפחית את הסיכון לשבץ ביותר מ-50% בקרב נשים

מאת אלה הר-נוי
13/10/14
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

שבץ מוח נגרם עקב פגיעה בזרימת הדם למוח. בגלל הפגיעה בזרימת הדם, תאים באזור ניזוקים ובהתאם לאזור שנפגע במוח, נגרמים חסרים תפקודיים. ההפרעה בזרימת הדם למוח עלולה להיגרם בשל חסימה של כלי דם (שבץ איסכמי) או דימום (שבץ דימומי). בישראל חיים כיום למעלה מ-100,000 נפגעי שבץ מוחי, ומדי שנה לוקים בשבץ 15,000 נוספים.

 

אין דרך להבטיח ב-100% הימנעות משבץ. עם זאת, נראה שיש כמה דברים בסיסיים העשויים להפחית את הסיכון באופן דרמטי.

 

חוקרים שוודים ממכון קרולינסקה מצאו כי הקפדה על 5 מנהגי אורח חיים בריאים עשויה להפחית את הסיכון לשבץ ביותר מ-50% בקרב נשים.

 

המחקר, שממצאיו פורסמו בכתב העת של האקדמיה האמריקנית לנוירולוגיה "Neurology" התבסס על כמעט 32,000 נשים שוודיות ללא רקע של מחלות לב וכלי דם, שגילן הממוצע היה 60. מנהגי אורח החיים והבריאות הוערכו בתחילת המחקר באמצעות שאלון מפורט שכלל 350 שאלות. לאחר מכן הנשים היו במעקב במשך 10 שנים.

 

החוקרים בחנו 5 גורמים המרכיבים אורח חיים בריא:

 

• שמירה על תזונה בריאה - הקפדה על צריכת מקורות מזון לפי ההמלצות. ההמלצות כוללות צריכה קבועה של פירות וירקות, קטניות, אגוזים, מוצרי חלב דלי שומן, דגנים מלאים ודגים.

 

• שמירה על משקל בריא – BMI נמוך מ-25.

 

• ביצוע מספיק פעילות גופנית - הליכה או רכיבה על אופניים במשך לפחות 40 דקות ביום ופעילות גופנית מאומצת יותר במשך לפחות שעה בשבוע.

 

• הימנעות מעישון.

 

• שתיה מתונה של אלכוהול – 3-9 משקאות בשבוע.

 

לאחר שהחוקרים לקחו בחשבון משתנים רבים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על הסיכון לשבץ - בהם גיל, נטילת אספירין, אכילת מזונות לא בריאים (כמו בשר מעובד) ומחלות רקע כגון סוכרת – נמצא כי בהשוואה לנשים שלא הקפידו על אף אחד מגורמי אורח החיים הבריאים הללו, לנשים עם כל 5 הגורמים היה סיכון נמוך ב-54% לשבץ. לנשים עם תזונה בריאה בלבד היה סיכון נמוך ב-13% לשבץ חסימתי – השבץ הנפוץ ביותר, בהשוואה לנשים עם תזונה פחות בריאה.

 

רוב הנשים עמדו בקריטריונים של שניים או שלושה מגורמי אורח החיים הבריא. 1,535 נשים לא עמדו באף אחד מהקריטריונים ו-589 נשים בלבד עמדו בכולם.

 

1,554 מקרי שבץ אירעו במהלך תקופת המעקב. ניתוח הנתונים העלה כי הסיכון לשבץ ירד באופן הדרגתי עם כל גורם אורח חיים נוסף. לא נמצא קשר במחקר בין גורמי אורח חיים בריא לבין הסיכון לשבץ דימומי.

 

החוקרים אומנם לקחו בחשבון גורמים רבים שהיו עלולים להתערב ולהשפיע על התוצאות, אך עדיין מחקר שכזה לא יכול להוכיח קשר של סיבה ותוצאה. בנוסף, חשוב לזכור כי גם אם בחירות אורח חיים אלו אכן מובילות באופן ישיר להפחתת הסיכון לשבץ, כמובן שגם נשים שמקפידות על כל אספקט של חיים בריאים עלולות לחוות אירוע מוחי. למרות כל זאת, עדיין נראה כי הקפדה על אורח חיים בריא היא הדבר הכי טוב שאנו יכולים לעשות כדי לשמור על בריאותנו.

 

הקפדה על אותם 5 מנהגים קשורה גם להטבות בריאותיות נוספות. מחקר דומה, שממצאיו פורסמו בחודש שעבר בכתב העת Journal of the American College of Cardiology, מצא כי הקפדה על מנהגים בריאים דומים עשויה להפחית את הסיכון להתקף לב ביותר מ-80% בקרב גברים. המחקר התבסס על 20,721 גברים שוודים בריאים בגילאי 45-79, שהיו במעקב במשך 11 שנים.

 

מחקר אחר שעקב אחר 207,479 אמריקאים בגילי 50 עד 71, ובוצע במסגרת המכון הלאומי ללב, ריאות ודם בארה"ב (NHLBI) המהווה חלק מהמכון הלאומי לבריאות, העלה בשנת 2011 כי חמישה כללים דומים מקדמי אורח חיים בריא מאפשרים למנוע סוכרת סוג 2. במעקב שנמשך 11 שנים התברר כי ככל ששמרו הנבדקים על יותר כללים, כך גדלו סיכוייהם למנוע סוכרת. אלו שהקפידו על כל חמשת ההמלצות הפחיתו את הסיכון לסוכרת ב-72% בקרב גברים וב-84% בקרב נשים.

 

 

מקור: הודעה לעיתונות, האקדמיה האמריקנית לנוירולוגיה

 

eitan
13/10/14 10:42

כרגל עובדים עלינו,

למניעת קרישים דרושים שני כדורים,

אספרין או תחליף,

קסרלטו או תחליף

כל היתר חלומות יפים

אילו כולם לקחו כדורים אלה,היו נמנעים ...

כרגל עובדים עלינו,למניעת קרישים דרושים שני כדורים,אספרין או תחליף,קסרלטו או תחליףכל היתר חלומות יפיםאילו כולם לקחו כדורים אלה,היו נמנעים  מאה אחוז נזקים מקרישי דם  


קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: