כמוניכליותחדשותאזהרה: שתייה מוגזמת של תה עלולה לפגוע בכליות

אזהרה: שתייה מוגזמת של תה עלולה לפגוע בכליות

אדם בריא ששתה 16 כוסות של תה קר ביום הגיע למצב של אי ספיקת כליות. הסיבה: האוקסלט שבתה

מאת אלה הר-נוי
02/04/15
תגובות 0

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

שתיית כמויות גדולות מדי של תה עלולה להוביל לפגיעה קשה ובלתי הפיכה בכליות. כך מזהירים רופאים מאוניברסיטת ארקנסו, שנתקלו במקרה של אי ספיקת כליות שנגרם ככל הנראה עקב שתיית כמויות עצומות של תה.

 

לפי הדיווח שפורסם בכתב העת היוקרתי New England Journal of Medicine, אמריקאי בן 56 פיתח בפתאומיות חולשה, עייפות וכאבים בגוף והתברר שהוא סובל מאי-ספיקת כליות בלתי מוסברת. הרופאים ביצעו ביופסיית כליה וגילו גבישי אוקסלט רבים ברקמת הכליה.

 

אוקסלט הוא חומר הנמצא באופן טבעי במזונות ומשקאות מסוימים, בהם תה, קקאו ושוקולד, מוצרי סויה, אגוזים, סובין חיטה וגם בפירות וירקות מסוימים בהם תרד, סלק ותותים. רמות גבוהות של אוקסלט עלולות לתרום להיווצרותן של אבנים בכליות.

 

הרופאים תישאלו את המטופל וגילו כי הוא נוהג לשתות 16 כוסות של תה קר ביום. הם מסבירים כי תה שחור מכיל 50 עד 100 מ"ג אוקסלט ל-100 מ"ל ולפי החישוב המטופל צרך יותר מ-1,500 מ"ג אוקסלט ביום משתיית תה בלבד – זאת כאשר ההמלצה של האקדמיה לתזונה ותורת התזונה היא לא לצרוך יותר מ-40-50 מ"ג אוקסלט ביום.

 

לפי החשד הצריכה המוגזמת של תה גרמה להיווצרות גבישי האוקסלט בכליות, מה שהוביל לתגובה דלקתית והצטלקות של הכליות. המטופל נזקק לדיאליזה וכנראה יזדקק לטיפול למשך שארית חייו, בגלל שהנזק לכליות כה כבד.

 

במאמר הרופאים ציינו כי הם משערים ששתייה מוגזמת של תה עשויה להיות הגורם מאחורי חלק מהמקרים הלא מוסברים של אי ספיקת כליות.

 

 

New England Journal of Medicine, online April 1, 2015

 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: