מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

מחלות לב

כמונימחלות לבחדשותארה''ב: נאסר השימוש בשומן טראנס

ארה''ב: נאסר השימוש בשומן טראנס

החלטה של ה-FDA: בתוך 3 שנים לא יהיה במזון שומן טראנס המגביר סיכון למחלות לב וכלי דם

מאת אלה הר-נוי
17/06/15
תגובות 1

(צילום: Shutterstock)
(צילום: Shutterstock)

בצעד דרמטי הודיע אתמול (שלישי) מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) כי בתוך שלוש שנים כבר לא יהיה שומן טראנס מלאכותי במזונות. ההחלטה צפויה להוביל להפחתה משמעותית במקרים של מחלות לב כליליות ולמנוע אלפי התקפי לב קטלניים בכל שנה בארה"ב.

 

חומצות שומן מסוג טראנס מצויות בעיקר במזון תעשייתי, ובעיקר במרגרינה, מוצרי מאפה כמו בורקס וג'חנון, מזונות תעשייתיים קפואים, עוגיות, ופלים, חטיפים מטוגנים שונים ועוד.

 

חומצות שומן טראנס נוצרות בתהליך כימי שנקרא הידרוגנציה, שבמהלכו לשומן צמחי נוזלי נוספות מולקולות מימן. כך השומן נהפך למוצק, מה שמוזיל את עלויות המוצר, מאפשר לו חיי מדף ארוכים יותר ומשפר את הטעם והמרקם של המזונות המכילים אותו. שומני הטראנס נוצרים גם במינונים נמוכים באופן טבעי בבשר ובמוצרי חלב.

 

שומן טראנס נחשב לשומן הגרוע ביותר לבריאות. צריכה גבוהה של חומצות שומן טראנס מעלה את רמות הכולסטרול מסוג LDL (הכולסטרול הרע) ומורידה את רמות הכולסטרול HDL (הכולסטרול הטוב) וכך תורמת להצטברות טרשת עורקים ולסיכון למחלות לב. כמו כן, קיימות עדויות שקושרות שומן טראנס גם לנזקים נוספים לבריאות, בהם תהליכים סרטניים.

 

בשנת 2006 מנהל המזון והתרופות האמריקאי קבע שתכולת שומן הטראנס במזונות תסומן על אריזת המוצרים המכילים אותו, מה שהוביל לצניחה בצריכה של שומן טראנס - גם בגלל מודעות של הצרכנים וגם בגלל ירידה משמעותית בשימוש של יצרניות מזון בשומן טראנס.

 

בשנת 2013 ה-FDA קבע כי חומצות שומן טראנס אינן נחשבות באופן כללי כבטיחותיות והודיע כי ינקוט בצעדים בנושא. כעת, בהתאם לעדויות המדעיות והמלצות מומחים, הוחלט כי שומן טראנס מלאכותי יאסר לשימוש במזון המיועד לבני אדם. ליצרניות המזון ניתנה תקופה של שלוש שנים עד להסרה מוחלטת של שומן טראנס מלאכותי ממזונות. 

 

במשרד הבריאות שוקלים בימים אלה לאמץ את ההחלטה של ה-FDA גם בישראל. בינתיים מומלץ להימנע כמה שיותר מצריכת שומן טראנס. לשם כך יש לקרוא את הסימון התזונתי בתווית המוצרים ולבחון אם בתכולת השומנים המפורטת קיים שומן טראנס - המכונה גם שומן צמחי מוקשה - ולבחור מוצרים שלא מכילים אותו. 

 

 

להודעה של ה-FDA

 

ד-ר-דינה-ראלט-PhD
19/06/15 14:11

הימנעות תעזור גם לשיפור הזיכרון... עכשו הראו קשר בין שומן טראנס ובין הרעה ביכולות זיכרון של גברים.

...

הימנעות תעזור גם לשיפור הזיכרון... עכשו הראו קשר בין שומן טראנס ובין הרעה ביכולות זיכרון של גברים.


הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: