מידעהצהרת נגישות
תצוגת צבעים באתר(* פועל בדפדפנים מתקדמים מסוג chrome ו- firefox)תצוגה רגילהמותאם לעיוורי צבעיםמותאם לכבדי ראייהא+ 100%א-סגירה

כליות ודיאליזה

כמוניכליות ודיאליזהחדשותהצעת חוק: מוות במרשם רופא

הצעת חוק: מוות במרשם רופא

"ידיעות אחרונות": הצעת חוק חדשה מבקשת לאפשר לרופאים לרשום לחולים סופניים תרופה ממיתה

מאת אלה הר-נוי
15/12/10
תגובות 0

החולה ייטול את התרופה הממיתה בעצמו בביתו (צילום: panthermedia)
החולה ייטול את התרופה הממיתה בעצמו בביתו (צילום: panthermedia)

 

הצעת חוק חדשה מבקשת לאפשר לחולים סופניים לקבל מהרופא מרשם לתרופה קטלנית שתאפשר להם לסיים את חייהם בעצמם, ללא כאבים. כך פורסם הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות". 

 

חוק החולה הנוטה למות מכיר בכך שהיכולת להאריך חיים של חולים סופניים באמצעים מלאכותיים עלולה לגרום להם ייסורים פיזיים ונפשיים.

 

בישראל, המתת חסד אקטיבית או סיוע להתאבדות אסורים. חוק העונשין קובע כי מי שגורם למותו של אדם במעשה או במחדל יואשם ברצח או הריגה. מסיבה זו, רופא שיכול היה למנוע ממישהו למות ולא עשה זאת, יכול להיות מואשם בהריגה.

 

עד לפני מספר שנים, במקרים בהם חולה סופני סובל או משפחתו ביקשו לא לבצע פעולות מאריכות חיים, היה עליהם לפנות לבית המשפט כדי שיקבע כי במקרה זה אין חובה על הרופא להאריך חיים. אבל בדצמבר 2006 נכנס לתוקפו חוק החולה הנוטה למות, שמסדיר את הטיפול בחולים סופניים ומאפשר לחולה שסובל מבעיה רפואית חשוכת מרפא, שמשך חייו הצפוי אינו עולה על חצי שנה, לסרב לטיפול רפואי שיאריך את חייו. החוק קובע שניתן יהיה להימנע מלבצע טיפולים כגון חיבור למכונת הנשמה, ניתוחים, או דיאליזה.

 

אבל, חוק החולה הנוטה למות לא מתייחס לחולים סופניים שאינם תלויים באמצעים מלאכותיים, המבקשים להפסיק את חייהם. ההצעה החדשה היא תיקון לחוק שמתייחס בדיוק לחולים אלה.

 

על-פי הצעת החוק שגובשה בשיתוף ליל"ך, העמותה למען הזכות לחיות ולמות בכבוד והוגשה על ידי חבר כנסת חיים אורון (מרץ), חולה בוגר במחלה סופנית שתוחלת חייו המשוערת אינה עולה על חצי שנה, יוכל לבקש מרשם לתרופות הרדמה במינון קטלני שהוא יטול בביתו.

 

כדי לקבל את המרשם החולה חייב להביע את בקשתו למרשם כזה פעמיים בעל-פה ופעם נוספת בכתב, בהפרש של 15 יום בין בקשה לבקשה ובנוכחות שני עדים.

 

בנוסף, שני רופאים חייבים לאשר כי אכן מדובר במחלה חשוכת מרפא, כי החולה סובל באופן פיזי או נפשי וכי לא נותרו לו יותר מ- 6 חודשים לחיות. הרופאים נדרשים גם לקבוע שהבקשה ניתנה מתוך צלילות דעת ורצון חופשי ולא מתוך לחץ משפחתי או חברתי וכי החולה אינו סובל מהפרעה פסיכיאטרית או דיכאון.

 

על הרופא תוטל חובה להסביר לחולה את כל אפשרויות הטיפול שעומדות בפניו ולהסביר את תוצאות נטילת התרופה.

 

אם כל התנאים מולאו, הרופא רשאי לתת לחולה הסופני מרשם לתרופה מרדימה במינון ממית שייטול בעצמו בביתו. על פי הצעת החוק, סיבת המוות בתעודת הפטירה תהיה מוות טבעי מהמחלה ולא התאבדות.

 

הצעת החוק מבוססת על חוקים אמריקאים דומים שהתקבלו באורגון ווושינגטון.

 

מה אתם אומרים? האם הצעת חוק כזו צריכה לעבור? והאם יש לה סיכוי לעבור במדינת ישראל?

 

 

הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: