אוסטאופורוזיס

כמוניאוסטאופורוזיסחדשות חסר בויטמין D שכיח בחולות סרטן שד

חסר בויטמין D שכיח בחולות סרטן שד

לחולות סרטן שד קיים צורך בנטילת תוסף ויטמין D

מאת ד"ר ילנה סיגל
02/02/11
תגובות 0

צילום: אתר panthermedia
צילום: אתר panthermedia

ממחקר חדש אשר הוצג בסימפוזיון השנתי לסרטן השד בסן אנטוניו (SABCS ), עולה כי בנשים לאחר גיל המעבר החולות בסרטן שד ישנה הארעות גבוהה של חסר ויטמין D . במחקר זה השתתפו 391 נשים לאחר גיל המעבר עם סרטן שד. חסר ויטמין D הוגדר כרמה נמוכה מ- 30 ng/mL .

רמת החציון של ויטמין D הייתה 35 ng/mL (טווח 6.78-93.15). ב-35% מהנשים נמצא חסר ויטמין D . מתוך המשתתפות במחקר, 73% היו מטופלות בתוספי ויטמין D , אך גם בתוך תת קבוצה זו 25% נמצאו עם חסר ויטמין D בדם. לאחר תיקון לפי גיל ונטילת תוספי ויטמין D , מצאו החוקרים כי חסר ויטמין D נפוץ יותר בנשים מקבוצות מיעוטים מאשר בנשים לבנות (יחס סיכויים 2.18 ), וכן בנשים עם עודף משקל לעומת נשים במשקל בגדר הנורמה (יחס סיכויים 3.21).
ממצאים אלה הם בעלי משמעות קלינית, שכן במחקרים קודמים נראה כי קיים קשר בין חסר ויטמין D לבין פרוגנוזה גרועה יותר בנשים עם סרטן שד. החוקרים הסיקו ממחקר זה כי חסר ויטמין D הינו מצב נפוץ בנשים ששרדו סרטן שד, גם אם הן מטופלות בתוספת ויטמין D . סיכון זה גבוה אף יותר בנשים לא לבנות ונשים עם עודף משקל. החוקרים הדגישו כי המסר העיקרי של מחקר זה הינו הצורך בתוספת ויטמין D , לעתים במינונים גבוהים מהרגיל, בנשים אלה.

מתוך הסימפוזיון השנתי ה-33 לסרטן השד בסן אנטוניו, טקסס
החדשה פורסמה באתר E-Med
 

קישור:
הקלד כתובת לסרטון יוטיוב: